Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania czekają na pacjentów. Za darmo i bez kolejek

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
archiwum
Borelioza, reumatoidalne zapalenie stawów, tętniaki aorty, rak piersi - to tylko niektóre badania, z których można skorzystać bezpłatnie i szybko, mimo trwającej pandemii koronawirusa.

- Z badań w kierunku boreliozy będzie mogło skorzystać 2900 mieszkańców województwa lubelskiego, którzy są aktywni zawodowo. To ważne, bo w większości takich programów jednym z kryteriów jest przynależność do grup podwyższonego ryzyka, tj. rolników, leśników i myśliwych. Z naszej oferty badań mogą skorzystać wszystkie osoby, nie tylko leśnicy - tłumaczy Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych w Instytucie Medycyny Wsi.

Program potrwa do końca przyszłego roku. Aby zgłosić chęć udziału należy wypełnić kartę zgłoszeniową, która znajduje się w przychodni lub na stronie internetowej.

- Zainteresowanie już jest bardzo duże. Najpierw zapraszamy pacjentów na badanie do POZ. Po kwalifikacji uczestnika, wykonane są bezpłatne badania w kierunku boreliozy metodą ELISA. W przypadku uzyskania wyniku dodatniego lub wątpliwego uczestnicy projektu zostaną skierowani na dalsze testy w kierunku boreliozy - precyzuje Czarkowska.

Natomiast szpital przy ul. Jaczewskiego prowadzi badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Z badań diagnostycznych skorzysta prawie 2400 osób w wieku od 18 do 65 lat, u których lekarz rodzinny podejrzewa RZS. Po wstępnych badaniach w przychodni, pacjent zostaje skierowany do reumatologów w SPSK4, gdzie odbywa się pogłębiona diagnostyka. - Do tej pory przebadano ok. 700 pacjentów. U 13 proc. potwierdziło się RZS. Stawiane są też inne rozpoznania, np. choroby zwyrodnieniowe stawów lub inne choroby tkanki łącznej - wylicza Katarzyna Bublewicz-Guzy z SPSK4.

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba tkanki łącznej, która zajmuje stawy i inne narządy. Chodzi głównie o drobne stawy rąk i stóp. Z czasem stają się zniekształcone i bardzo utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Pierwsze objawy RZS to obrzęk, ból drobnych stawów rąk i nadgarstka, a przy chodzeniu - ból śródstopia.

Co najmniej do końca tego roku potrwają jeszcze bezpłatne badania diagnostyczne tętniaków aorty brzusznej. To ogólnopolski program, którego koordynatorem jest szpital przy ul. Staszica. Bierze w nim udział 19 szpitali w Polsce. - Wciąż można się zapisywać. W Lublinie z badania skorzystało kilkaset osób. W całej Polsce przebadaliśmy 19 tys. pacjentów, a naszym celem jest 30 tys. W związku z pandemią koronawirusa będziemy chcieli przedłużyć badania o kolejny rok - mówi prof. Tomasz Zubilewicz, kierownik kliniki chirurgii naczyniowej i angiologii SPSK1.

Badania skierowane są do osób powyżej 65 roku życia z czynnikami ryzyka, jak np. nadciśnienie, stan po przebytym zawale, wysoki cholesterol, obturacyjna choroba płuc. Aby zapisać się na darmowe badania, wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 22 211 18 64.

Szpital w Łęcznej wspólnie z Ministerstwem Zdrowia kontynuuje „Program badań przesiewowych raka jelita grubego”, który realizuje w ramach „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych”. Skorzystać z niego będzie mogło 1620 osób. Każdy, bez względu na miejsce zamieszkania może się zgłosić. Ważne jest tylko kryterium wieku

Szpital zaprasza na bezpłatne i bezbolesne badania osoby w wieku:
- 50-65 lat, a od ostatniego badania kolonoskopii minęło 10 lat,
- 40-49 lat, masz krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
- 25-49 lat pochodzącą z rodziny z zespołem Lyncha
- 20-49 lat z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczalakowatej (FAP).

Biuro projektu mieści się w budynku szpitala w Łęcznej, przy ul. Krasnystawskiej 52, na parterze, w pok. A040. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00. Tel. 81 752 63 32, 81 752 65 21, 785 033998.

Końcówka lata i początek jesień to czas, kiedy chętniej sięgamy po owoce. Niektóre jednak mogą źle wpływać na nasze zdrowie i powodować różne dolegliwości. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób owoce mogą szkodzić zdrowiu.Zobaczcie 15 owoców, których spożycie może źle się skończyć ->Bolek i Lolek, Rumcajs, Miś Uszatek - sprawdźcie, jak dobrze pamiętacie bajki z PRL-u [QUIZ]OBEJRZYJ KONIECZNIE!: Przejazd ulicami Bydgoszczy w 1990 roki i tą samą trasą 25 lat później! [WIDEO]Dzięki refleksowi kierowca oszukał przeznaczenie i uniknął wypadku z ciężarówką [WIDEO]

Owoce to samo zdrowie? Nie zawsze. Zobacz 15 owoców, które m...

Przypomnijmy, że po woj. lubelskim jeździ mammobus. W środę pojazdy będą stacjonować w Wąwolnicy i Końskowoli (godz. 9-17), Hrubieszowie, Tyszowcach, Szczebrzeszynie (godz. 9-16), Łukowej (godz. 9-12) i Łęcznej (godz. 8-16). W czwartek z badania w kierunku raka piersi skorzystają panie z Ulhówka, Rahań, Opola Lubelskiego, Łaszczowa, Kazimierza Dolnego, Obszy i Wierzbicy. Badania w mobilnych pracowni mammograficznych są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Przeznaczone są dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat i np. w ciągu dwóch ostatnich lat nie miały wykonywanej mammografii.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski