Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania od ręki pomimo pandemii. Bez kolejki można dostać się do specjalisty

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Bezpłatna fizjoterapia, kolonoskopia, badania na boreliozę albo wirusowe zapalenie wątroby typu C. Bez oczekiwania w kolejkach pacjenci mogą skorzystać z wielu programów zdrowotnych w Lublinie i całym województwie. Podpowiadamy, jak to załatwić.

W szpitalu przy Jaczewskiego jest okazja do skorzystania z szybkiej i bezpłatnej fizjoterapii dla osób posiadających orzeczenie o lekkim lub średnim stopniu niepełnosprawności. Niepotrzebne jest skierowanie od lekarza. Program rusza w najbliższy wtorek (15 grudnia). Wystarczy zgłosić się do rejestracji Zakładu Fizjoterapii SPSK4, gdzie dokonywana jest wstępna kwalifikacja polegająca na weryfikacji uprawnień.

Następnie w czasie wizyty z fizjoterapeutą ustalany jest plan zabiegów. Cykl zabiegowy trwa 10 dni, po 5 zabiegów dziennie. - W przypadku konieczności dalszej fizjoterapii pacjent może powtórzyć kolejne 2 cykle zabiegowe po 10 dni na wniosek fizjoterapeuty i po uzyskaniu zgody NFZ - informuje Anna Guzowska, rzecznik SPSK4. Kontakt dla pacjentów pod nr tel: 81 724 43 64 w godz. 7.30 do 15.

W Białej Podlaskiej trwają bezpłatne badania przesiewowe krwi na obecność wirusa HCV. Ośrodek zamierza przebadać 3 tys. osób w wieku 35-75 lat z Białej Podlaskiej oraz powiatów: bialskiego, radzyńskiego, parczewskiego, włodawskiego i łukowskiego. Dzięki temu pacjenci będą mogli sprawdzić, czy nie chorują na wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Z kolei szpital w Łęcznej prowadzi program badań przesiewowych raka jelita grubego. Z kolonoskopii może skorzystać łącznie 1620 osób. Każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, może się zgłosić. Szpital zaprasza na bezpłatne i bezbolesne badania m.in. osoby w wieku 50-65 lat, u których od ostatniego badania kolonoskopii minęło 10 lat albo osoby w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego. Więcej informacji w godz. 9-13 pod nr tel: 81 752 63 32, 81 752 65 21, 785 033 998.

Instytut Medycyny Wsi w Lublinie prowadzi badania w kierunku boreliozy. Wolnych jest jeszcze 2,5 tys. miejsc dla mieszkańców województwa lubelskiego, którzy są aktywni zawodowo.

- Zainteresowanie jest bardzo duże, a program ledwo co ruszył. Z naszej oferty badań mogą skorzystać wszystkie osoby, nie tylko te należące do grup podwyższonego ryzyka, jak leśnicy, rolnicy, myśliwi - tłumaczy Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych w Instytucie Medycyny Wsi.

Program potrwa do końca przyszłego roku. Aby zgłosić chęć udziału należy wypełnić kartę zgłoszeniową, która znajduje się w przychodni lub na stronie internetowej IMW.

W tym sezonie z miejskiego programu szczepień przeciwko grypie skorzystało do tej pory 4,5 tys. seniorów w Lublinie. Program bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 65 roku życia będzie realizowany jeszcze do 15 grudnia. Szczepienia wykonywane są w 44 przychodniach na terenie Lublina. O dostępność szczepionek należy pytać bezpośrednio w przychodniach.

Mimo pandemii, po naszym regionie jeździ mammobus. W poniedziałek będzie stacjonować m.in. w Milejowie, Kąkolewnicy, Nałęczowie. W wtorek na badanie można zgłosić się np. we Włodawie, Piszczacu, Rykach, a w środę mammobus będzie dostępny dla mieszkańców: Miedzyrzeca Podlaskiego, Hrubieszowa, Adamowa. Badania w mobilnych pracowni mammograficznych są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Przeznaczone są dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat i np. w ciągu dwóch ostatnich lat nie miały wykonywanej mammografii.

Natomiast szpital przy ul. Jaczewskiego prowadzi wciąż badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Z badań diagnostycznych skorzysta prawie 2400 osób w wieku od 18 do 65 lat, u których lekarz rodzinny podejrzewa RZS. Po wstępnych badaniach w przychodni, pacjent zostaje skierowany do reumatologów w SPSK4, gdzie odbywa się pogłębiona diagnostyka. - Do końca listopada przebadano 757 osób, z czego prawie 140 ma potwierdzony RZS - wylicza Katarzyna Bublewicz-Guzy z SPSK4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski