Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania rezonansem i tomografem w woj lubelskim: 105 dni na rezonans, 35 dni na tomografię

Gabriela Bogaczyk
materiał ilustracyjny/Piotr Krzyżanowski
Mimo zmian wciąż za długo w woj. lubelskim czekamy na badania - alarmuje Fundacja Alivia. Lubelski NFZ wskazuje jednak, że w ciągu roku kolejki się skróciły. Od września więcej ośrodków będzie oferować pacjentom badania.

W województwie lubelskim średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym to 151 dni, a na badanie w trybie pilnym czekamy 92 dni - podaje Fundacja Alivia na podstawie danych z portalu kolejkoskop.pl.

I informuje dalej, że na badanie tomografii komputerowej czekamy 39 dni, a na cito 23 dni.

- Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie wskazywali jako priorytet skrócenie kolejek do badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Badania te są niezwykle potrzebne w onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia - podkreśla Marta Sulikowska z fundacji Alivia.

Przypomnijmy, że od kwietnia tego roku tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy są finansowane bez limitów.

- Po pięciu miesiącach od wprowadzenia nowelizacji widać, że te rozwiązania to krok w dobrą stronę, ale niewystarczający. W obliczu skandalicznie trudnego dostępu do ratujących zdrowie i życie badań żądamy od ministra zdrowia skutecznych działań - apeluje Sulikowska.

Lubelski NFZ informuje, że czas oczekiwania na te badania jest krótszy niż wskazany przez Fundację Alivia, krótszy również od średniej krajowej.

To 105 dni oczekiwania na rezonans w trybie stabilnym, a na cito 42 dni. Zaś na tomograf komputerowy czeka się normalnie 35 dni, a w trybie pilnym 12 dni.

- Porównując analogiczne okresy tj. lipiec 2019 do lipca 2018 r. należy stwierdzić zauważalny spadek czasu oczekiwania - informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego Funduszu.

W przypadku badań rezonansem magnetycznym kolejki skróciły się o 38 dni, w przypadkach pilnych o 20 dni. Zaś czas oczekiwania na tomografię komputerową spadł o 6 dni, a w trybie pilnym - o 4 dni.

- Dzięki wprowadzeniu bezlimitowych świadczeń, udało nam się zwiększyć liczbę wykonywanych badań. To około 60-70 miesięcznie w przypadku rezonansu i kolejne 70 w przypadku tomografii. Stało się to możliwe dzięki wydłużeniu godzin pracy zakładu radiologii. Teraz pracujemy do godz. 19, a wcześniej do 17.30 - wyjaśnia Kamila Ćwik, dyrektor szpitala w Chełmie.

Mimo to, są miejsca na mapie Lubelszczyzny, gdzie czeka się dłużej. Na przykład pierwszy wolny termin na rezonans w SPSK1 to 18 maja 2020 r., a w Szpitalu Wojskowym - 16 marca. Tam również najdłużej czeka się na badanie tomografem - do 6 grudnia.

- Pacjenci wymagający diagnostyki obrazowej będą mieć od 1 września łatwiejszy do niej dostęp. W wyniku postępowania konkursowego lubelski NFZ podpisał nowe umowy na badania wykonywane tomografem komputerowym w Lublinie i w Międzyrzecu Podlaskim oraz na badanie rezonansem magnetycznym w Lublinie i w Kraśniku - mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego funduszu.

Obecnie w naszym regionie jest 36 pracowni tomografii komputerowej oraz 21 rezonansu magnetycznego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski