reklama

Balcerowicz: Polska będzie uczyć świat polityki gospodarczej

RedakcjaZaktualizowano 
Prof. Leszek Balcerowicz: - Nikt nie poddaje w wątpliwość, że kapitalizm jest najlepszym rozwiązaniem dla gospodarki POLSKA
- W Polsce dobrze dzieje się dzięki reformom. Teraz nasz kraj potrzebuje kolejnych przemian gospodarczych.I to jak najszybciej - mówi w "Polsce" profesor Leszek Balcerowicz.

Zachwalał Pan w Waszyngtonie polskie sukcesy gospodarcze. Jak zostało to przyjęte na konferencji zorganizowanej przez Bank Światowy w USA?
To była ogromna konferencja, która miała na celu upamiętnienie przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, które rozpoczęły się właśnie w Polsce 20 lat temu. Konferencję swoją obecnością uświetnili m.in. Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta Obamy, James Lipton, były premier Rosji i wielu innych. Wszyscy podkreślali pionierską rolę Polski w przeprowadzeniu najradykalniejszych nawet reform w tamtym okresie, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki. Owe reformy teraz z perspektywy czasu w porównaniu z sytuacją w innych krajach jawią się jako przykład sukcesu.

Do kogo ta konferencja była adresowana? Środowisk biznesowych i akademickich?
Niezupełnie. Adresowana była do bardzo ważnej publiczności - opinii publicznej, dysydentów w Waszyngtonie, który będąc stolicą Stanów Zjednoczonych, jest także w pewien sposób stolicą świata. Lokalizacja konferencji była więc dla Polski bardzo istotna. Rangi wydarzeniu dodaje fakt, że wydarzenie to było współorganizowane przez Bank Światowy i jeden z najbardziej wpływowych think-tanków, Centre for Strategic and International Studies, w którym czołową rolę odgrywa właśnie profesor Brzeziński.

Czy z tych 20 lat transformacji w Polsce płyną jakieś istotne lekcje dla czasów kryzysu gospodarczego?
Po pierwsze nikt z uczestników nie poddawał w wątpliwość, że to kapitalizm, jeżeli tylko jest stabilny dzięki stosownej polityce państwa i odpowiedniej wolności i konkurencji na rynku, jest najlepszym rozwiązaniem dla każdej gospodarki. Nie ma w poważniejszych kręgach fachowych wątpliwości, że obecny kryzys gospodarczy podważa znaczenie wolnorynkowej gospodarki.

Ale kryzys powoduje, że wolny rynek jest coraz bardziej krytykowany.
Wielu obserwatorów, do których ja się zaliczam, zwraca uwagę na istotne błędy w polityce gospodarczej niektórych krajów, w tym m.in. Stanów Zjednoczonych, które to doprowadziły właśnie do takiej sytuacji, a nie innej na światowych rynkach finansowych. W Polsce tych błędów nie popełniliśmy. I w związku z tym moja odpowiedź na pani pytanie brzmi - tak, z tych 20 lat transformacji w Polsce płyną istotne lekcje na dziś.

Jaki był zatem główny przekaz tej konferencji? Chodziło o zaakcentowanie awansu Polski?
Główny przekaz tej konferencji nie miał opierać się na jakichś zabiegach PR-wych, ale na fachowej ocenie tego, co działo się w naszym kraju przez ostatnie 20 lat. Zgodnie z rezultatami wielu badań końcowa ocena transformacji w Polsce jest bardzo pozytywna. Odnieśliśmy wielki sukces. Nasz kraj stał się wzorcem dla innych państw, u których zmiany - przede wszystkim reformy gospodarcze - wdrażane były później albo dopiero mają być wdrożone.
Polska miała funkcjonować na tej konferencji nie tylko jako wzorzec dla innych, ale także jako oaza rozwoju gospodarczego w Europie, w której warto inwestować.
Przekaz zgodny z faktami i fachowymi ocenami jest taki, że Polsce dobrze się dzieje dzięki reformom gospodarczym. Jest to oczywiście istotna wiadomość dla środowisk gospodarczych i biznesowych, które mogą w związku z tym uznać, że warto u nas inwestować. Oczywiście, aby utrzymać swoją przodującą pozycję, Polska nie może jednak stać w miejscu. Potrzebujemy przeprowadzić kolejne reformy. I to jak najszybciej, bo na utrzymaniu tak pozytywnej opinii na świecie powinno nam mocno zależeć.

Rozmawiałą Joanna Berendt

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Materiał oryginalny: Balcerowicz: Polska będzie uczyć świat polityki gospodarczej - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polak MAŁY

wywiad rzeka...... bez komentarzy!!

Jak można rozważać COKOLWIEK wiedząc że jesteśmy w kapitalistycznym 19 wieku !!
Kto poniósł w tym 18/19 wieku koszty kryzysu, skąd ten sukces - także bez komentarzy, PEWNE jest -
Ż A D E N pogrobowiec UW nie stracił centa, a wręcz pomnożył swoje zyski na prywatnym koncie - wątpliwości ... sprawdzić, poczynając od etykiety ekonomii p.Balcerowicza. Szary ex obywatel PRL płaci jak przed tem, tak i dzisiaj... Laskowik się kłania :)))
Wniosek -
CBA MA POLE DO DZIAŁANIA !!!!! nie kreowane głupoty odwracające uwagę, ale DZIAŁANIE..!!!

Szefie CBA bez politycznego pocałunku, zajrzyj w zakamarki ekonomicznych geniuszy .... UW, KLD, rządy od zarania transformacji politycznych....... facet jesteś, to bądź prawdziwym GLINĄ !!!!!!!!!!!

Z
Zbynio

Chyba miedzy "świat" i "polityki" należy wstawić "jak nie robić". Pamiętam sytuacje sprzed kilku lat - byliśmy w srodku grupy 7 nowych członków UE jesli chodzi o PKB, za Czechami,Węgrami i Estonią a przed Litwą, Łotwą i Słowacją. W wyniku tych swiatłych reform spadliśmy na siódme miejsce i tylko głeboki kryzys sprawił, że dogoniliśmy a może przegonilismy Łotwę i być może Węgry. To, co silnie spada, mocno się odbije i należy się spodziewac, że wkrótce zajmiemy należne nam miejsce w szeregu ( ostatnie).Powinniśmy chyba uczyć świat tego, jak nie robić polityki gospodarczej. Nasi prominenci jeżdżac po swiecie z wykładami na ten właśnie temat mogliby z tego zupełnie dostatnio żyć - przykład Gorbaczow który wygłasza odczyty jak nie udało się zreformować ZSRR.

W
Witek

Miales profesorze swoj czas i dzisiaj wszyscy placimy za twoja tzw transformacje. Dziki kapitalizm, zamiana bylych komuchow w kapitalistow, rabunkowa wysprzedaz majatku narodowego a wiec nas wszystkich, bogaci maja coraz wiecej a biedni coraz mniej. Profesorku powinienes wykladac w zakladzie karnym ( jako wiezien) albo w wariatkowie(jako pacjent). Skoncz wasc...

M
Madrala

Leszek Balcerowicz to DYZMA POLSKIEJ EKONOMII. Fascynuje mnie, jak z nikogo zrobiono wybitnego ekonomiste i jak ta sterta glupot jest powielana przez ostanie 20 lat przez wszelkiej masci niezbyt rozgranietych dziennikarzy 1/Zmiana filozofii dzialania gospodarki to zasluga Wilczka i Rakowskiego, a nie Balcerowicza - to za rzadow tamtych panow nastapily narodziny i eksplozja przedsiebiorczosci. Niestety wsrod jajoglowych idiotow nie wypada mowic ze "czerwoni zrobili cos dobrego" w zwiazku z tym zmiane filozofii dzialania gospodarki przypisuje sie Balcerowiczowi mimo, ze nie mial z tym nic wspolnego 2/Hiperinflacja to zasluga roszczen placowych Solidarnosci i "fachowych" dzialan Balcerowicza, ktory po dzis dzien z obledem w oczach twierdzi, ze on ja gasil (nie trzeba bylo rozpalac to nie byloby powodow gasic) 3/ "4 wielkie reformy" ... chyba wielkie pod wzgledem glupoty i propagandy bo efekt z tych reform jest zaden 4/ Slynne chlodzenie gospodarki po 1997 - po co na co ... tego chyba sam Balcerowicz nawet nie rozumie 5/ Etyka dzialania - niewatpliwie ... zwlaszcza jak sie zobaczy kariery chlopcow pana Leszka (bylych studentow noszacych za nim teczke), ktorzy w dziwaczny sposob tworza swoiste klany - ostatni przyklad PKO TFI ... czyz to nie jest zaskakujace, ze jego uczniowie obsadzili" z nikad" kierownicze stolki w tym TFI 6/ POLSKA LIDEREM I WZOREM .... a ja sie pytam czego ??? Rzad Kaczynskiego, a nastepnie Tuska zafudnowali nam w niecale 4 lata 200 mld NOWYCH DLUGOW (wystarczy zerknac na dane o stanie zadluzenia finansow publicznych punblikowane przez MF aby nie miec zadnych zludzen) o takich rzeczach, jak totalny chaos, niekompetencja, brak pomyslow na cokolwiek, zlodziejstwo, etc. nawet nie wspomne bo to i tak nikogo nie interesuje ... Tak sie tylko zastanawiam, czemu pan leszek tyle bredzi o reformach, skoro kiedy byl u wladzy niczego nie zreformowal bo stworzenie paru instytucji, uchwalenie paru ustaw trudno uznac za cos wielkiego ... no ale nie wazne ... swiatem generalnie rzadza ignoranci (ale 95% ludnosci swiata posiada inteligencje na poziomie dziecka z piaskownicy to nie mozna sie temu dziwic) ... CZEKAM NA NOBLA DLA BALCEROWICZA - Obama mogl dostac za nic to Balcerowicz rowniez moze, a to, ze jest z niego tak wybitny ekonomista, jak z przyslowiowej "d... gwizdek" to i tak nie ma znaczenia.

m
myślenie jego musi odejść

„23 mln Polaków, czyli 60 proc. społeczeństwa, żyje na granicy niedostatku, mając na przeżycie mniej niż wynosi minimum socjalne – 1226 zł. W skrajnym ubóstwie żyje 5 mln osób. Czteroosobowa rodzina znajdująca się w takim położeniu ma na swoje miesięczne utrzymanie mniej niż 960 zł. Dziennie może wydać na jedną osobę 8 zł. Pojedyncza osoba, która żyje w ubóstwie, musi przeżyć za 350 zł miesięcznie. GUS informuje, że prawie 7,7 mln Polaków żyje w rodzinach, które utrzymują się za mniejszą kwotę niż wynosi ustawowa granica ubóstwa. Biednych przybywa, a rozwarstwienie majątkowe w kraju szybko się pogłębia”

„5 milionów Polaków żyje w skrajnym ubóstwie; aż 6 województw - lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, opolskie i świętokrzyskie - znalazło się wśród 10 najbiedniejszych regionów UE - przypomniała Federacja Polskich Banków Żywności.”

G
Gość

Ktoś, kto wiedziony dociekliwością postanowi poszperać głębiej i zrezygnować z polegania na różnych TVN-ach, Polsatach, Gazetach Wyborczych, Politykach, Dziennikach czy Newsweekach bez trudu może dotrzeć do prawdy. A jest ona zawarta w raportach różnych światowych i europejskich instytucji.
Po dwudziestu latach Polska jest jednym z najbardziej rozwarstwionych społecznie państw spośród wszystkich członków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Według raportu tej organizacji w Europie jesteśmy pod tym względem niechlubnym liderem. Niepokojące są też wyniki badania dotyczące ubóstwa wśród polskich dzieci. Według OECD, w rodzinach, w których dochody na osobę są niższe niż 50 proc. średniej w całym społeczeństwie, żyje aż 22% dzieci. Gorszy wskaźnik (25%) ma tylko Turcja.
W porównaniu z Polską świetnie wypadają kraje z naszego regionu. W Czechach niskie zarobki ma tylko 3% pracowników, na Węgrzech i Słowacji 4%.
Według ONZ-etowskiego raportu o rozwoju polskich obszarów wiejskich największym problemem naszego kraju jest rozwarstwienie cywilizacyjne i powiększający się dystans między wsią a miastem.
Najciekawszym zjawiskiem jest to, że nawet w okresach wzrostu gospodarczego poziom biedy w Polsce wcale nie malał, a rósł, co świadczy o błędnej i szkodliwej polityce finansowej i gospodarczej.
Bank Światowy należy do jednych z bardzie lubianych instytucji przez liberałów, a jednak i jego raporty nie pozostawiają nam złudzeń.
To właśnie specjaliści z tego banku zauważyli pewne powszechne i negatywne w Polsce zjawisko, niewystępujące w innych krajach naszego regionu na tak ogromną skalę.
Chodzi tu o tak zwanych „pracujących nędzarzy”, czyli ludzi, którzy mimo stałego zatrudnienia zarabiają zbyt mało, żeby zaspokoić swoje potrzeby. Takie osoby często muszą starać się o pomoc z opieki społecznej.
Jeżeli dodamy do tego, że wśród państw byłego wschodniego bloku, które weszły mniej więcej w tym samym czasie jak my do UE mamy najniższy poziom życia, a na 10 najbiedniejszych regionów UE aż sześć leży w Polsce to mamy pełny obraz „wielkiego sukcesu” ostatniego dwudziestolecia.
Spoglądając z tej perspektywy na tegoroczne, huczne rocznicowe obchody oraz wielką dumę i samozadowolenie „polskich elit” to może w końcu dotrze do nas, z jak zakłamanym, cynicznym i szemranym towarzystwem mamy do czynienia.
Rządzący i ich całe zaplecze z ekonomistami, socjologami, analitykami różnej maści i dziennikarską śmietanką skupieni są wokół Warszawki i Krakówka i z tej perspektywy patrzą na Polskę. Ich postrzeganie rzeczywistości nie wykracza poza rogatki tych miast, a głównym punktem odniesienia jest ich własna, doskonała sytuacja, w jakiej sami się znaleźli po tych dwudziestu latach.
Niestety, dopóki nie pogonimy tych „elit” nic radykalnie się nie zmieni.

j
joyce

Znowu ogólniki, ogólniki i dziura kumpla Vincenta na 100mld. Żadnych poważnych reform nie zrobiono. Przez 20 lat możemy uczyć świat jak wydrenować pieniądze z Polski i jak nie robić żadnych reform, żeby czerwony establishment został nienaruszony. Rocznica zburzenia muru to dla innych radość a dla Balcerowicza wstyd, więc niech nie gada bzdur jakby miał dalej do czynienia z naiwnymi Polakami lat 90-tych. Niech powie szefom Goldmann Sachs, że melduje wykonanie zadania.

r
ref

Najciekawszy jest brak reform rządu PO - zero totalne zero reform lub rozkładanie starych ... Polska traci czas

g
geex

Że Niemiec?

n
norman

Zaden tam Balcerowicz tylko Bucholtz,mówi to coś?

p
polo

Zawsze wierny i na posterunku. Tusk to jego uczeń. Nosił za nim teczkę z pięć lat. Gdy "ojcowie założyciele" wynieśli Tuska do premierostwa, Polska już w 2008 nagle zaczęła podupadać. Po dwóch latach mamy kryzys. Co będzie dalej?
A Balcerowicz nadaje jak dwadzieścia lat temu: "Teraz nasz kraj potrzebuje kolejnych przemian gospodarczych".
Ta sama śpiewka, aż do znudzenia.

W
Widukind

towarzyszowi B. coś sie pokręciło we łbie : ok. 5 mln młodych wyjechało, część bezpowrotnie, ponad 3 mln bezrobotnych, 60 % dzieci nie dojada, 70 % ludzi żyje od pierwszego do 20 tego, przemysł leży a ten głupiec opowiada że Polska będzie uczyć świat.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3