Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bandera m/s Lublin trafiła do Archiwum Państwowego

Witold Michalak
Bandera jest w znakomitym stanie - pokazuje dyr. Dymmel
Bandera jest w znakomitym stanie - pokazuje dyr. Dymmel Małgorzata Genca
Bandera, która przez lata wisiała na drobnicowcu m/s Lublin, trafiła do naszego Archiwum Państwowego. Ten niezwykły dar przekazał Czesław Olejarczyk, były marynarz z tej jednostki.

Biało-czerwona bandera z PRL-owskim orłem bez korony jest w bardzo dobrym stanie. - Z informacji od darczyńcy wynika, że wisiała ona nie na rufie statku, ale w kabinie kapitana m/s Lublin - opowiada dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.

Czesław Olejarczyk, który przekazał banderę, pracował na drobnicowcu jako drugi mechanik. Podarował on archiwum także więcej rzeczy: część swojego munduru, spisaną przez siebie historię ostatniego rejsu m/s Lublin oraz listę załogi tego rejsu.

3 maja 1984 r. statek wypływał z portu w Antwerpii. Wtedy zderzył się z tankowcem Esso Bajon. - Obudził mnie straszny huk, dym, ogień i duży przechył na prawą burtę - opisuje chwilę zderzenia drugi mechanik.

Zniszczenia spowodowane przez tankowiec były poważne. Uszkodzeniu uległy: dziób polskiego statku, nadbudówka, zdemolowano poszycie lewej burty. Na całe szczęście w czasie zderzenia nikomu nic poważnego się nie stało. Drobnicowiec został odholowany do portu w Antwerpii. - Z relacji marynarza wynika, że statek został naprawiony. Przyspawano nowe arkusze blachy i zaczął się rejs do Jemenu - dodaje dr Dymmel.

Szybko okazało się, że statek wymaga jeszcze poważniejszych i kosztowniejszych napraw, ale ich wykonanie było nieopłacalne. Jednostka dotarła jeszcze do Chittagongu w Bangladeszu, gdzie miała zostać zezłomowana. Jak wyglądały przygotowania do pocięcia jednostki? Otóż, załoga rozpędziła drobnicowiec do maksymalnej prędkości i wpłynęła na plażę, pośród innych jednostek czekających na demontaż.

Czesław Olejarczyk mieszka w Radomiu. Jego rodzina ma związki z naszym regionem. Ojciec urodził się na terenie parafii janowieckiej.

Nasze statki

Pod banderą Polskich Linii Oceanicznych pływały trzy statki z Lublinem w nazwie. Pierwszy Lublin pływał dla PLO w latach 1951-1960. Jednostka powstała w latach 30. w Danii. Później kolejny statek z naszym miastem w nazwie powstał w Szczecinie w 1964 roku. Jednostka pływała w latach 1970-1984. W 1987 roku w stoczni w Gdyni zwodowano drobnicowiec Lublin II, który pływał dla PLO do roku 2000.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski