Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bankowość internetowa 2019. Coraz większe możliwości, coraz więcej nowych usług

AIP
Andrzej Wiśniewski / Polska Press
Dwadzieścia lat minęło... Jak można było żyć stojąc co miesiąc w ogromnych kolejkach by opłacić rachunki, a kilka razy w miesiącu by pobrać pieniądze z konta?

Ponad dwadzieścia lat temu w Polsce umożliwiono klientom korzystanie z pierwszego konta osobistego online. Niemal 10 lat później z bankowości internetowej korzystało już 5 mln osób.

W ciągu następnych lat liczba ta się podwoiła1. Na koniec IV kw. 2018 r. już 17 mln z nas aktywie korzysta z internetowych usług bankowych2. Możliwość wykonania przelewu w dowolnym momencie, dostęp do własnych oszczędności non stop, ułatwione kontrolowanie wydatków – to sprawia, że coraz więcej spraw związanych z naszymi finansami osobistymi załatwiamy
w sieci, a coraz rzadziej odwiedzamy placówki bankowe. Ale czy potrafimy w pełni korzystać z zalet bankowości elektronicznej? Jak podpowiadają eksperci Związku Firm Pośredników Finansowych (ZFPF), warto poznać te mniej popularne (na razie!) narzędzia, które oferuje, dzięki czemu możemy tylko zyskać!

Dostęp do własnych środków 24/7

Obecnie otworzenie rachunku bankowego jest jednoznaczne z założeniem konta internetowego. Otrzymujemy dostęp do kanałów bankowości elektronicznej w banku, który nas zainteresował, ustalamy własne hasło i od tego momentu możemy korzystać z internetowego serwisu transakcyjnego. Możemy korzystać z usług bankowości internetowej przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, jeżeli tylko posiadamy dostęp do sieci Internet.

– Ta najpopularniejsza to możliwość wykonywania przelewów online, co zdecydowania upraszcza płacenie rachunków i robienie zakupów w sieci. Możemy w systemie także ustawić zlecenia stale, czyli wskazać, w jakim terminie i w jakiej kwocie pieniądze z naszego konta zostaną automatycznie przelane na podany rachunek. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nie zapomnimy o opłaceniu ważnej faktury. Wykonując przelewy możemy również zdecydować, czy chcemy korzystać z opcji natychmiastowej
– wtedy „druga strona” otrzyma środki od razu albo możemy zaplanować transakcje w czasie. Nie wszyscy klienci są tego świadomi, że posiadając standardowe konto internetowe, możemy również wykonywać przelewy w obcej walucie. Jest to wygodne rozwiązanie, jeżeli sporadycznie kupujemy w zagranicznych sklepach lub rzadko wyjeżdżamy za granicę. Nie musimy wtedy otwierać odrębnego konta walutowego, ponieważ wszystkie płatności w walucie innej niż PLN, będziemy mogli wykonać korzystając z naszego dotychczasowego rachunku – podpowiada Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Pieniądze pod kontrolą

Korzystanie z bankowości internetowej ułatwia także trzymanie kontroli nad finansami. Wchodząc w historię transakcji na naszym koncie, możemy sprawdzić nie tylko ile i na co wydajemy pieniądze np. w skali miesiąca, ale także dokładnie policzyć wszystkie przychody. To zdecydowanie ułatwia prowadzenie budżetu domowego i może być motywacją do podjęcia decyzji o rozpoczęciu oszczędzania. Zanim pojawiły się konta online, trzeba było samemu skrupulatnie zapisywać wszystkie wydatki lub udać się do banku, aby dowiedzieć się nieco więcej o swoich nawykach finansowych i o tym, jak radzimy sobie z gospodarowaniem pieniędzmi.
Ale przecież bankowość internetowa i serwis transakcyjny naszego banku może zaoferować nam znacznie więcej, czego nie zawsze jesteśmy świadomi.

Klienci internetowi mogą więcej

Stały podgląd finansów na koncie internetowym to nie wszystko. Niektóre banki swoim klientom „internetowym” oferują pomoc wirtualnych ekspertów – osobistych trenerów finansowych. Na czym to polega? – Aplikacje i systemy transakcyjne obecne na rynku są inteligentne, to znaczy same wiedzą (na podstawie naszej aktywności na karcie płatniczej), jak skategoryzować nasze wydatki. W postaci przyjaznych dla oka grafów czy wykresów pokazują nam, ile wydajemy w danym okresie na żywność, ile razy w skali miesiąca odwiedziliśmy naszą ulubiona restaurację, czy, ile kosztuje utrzymanie samochodu. Z takim wirtualnym doradcą finansowym będziemy mogli także zaplanować oszczędzanie. Wystarczy, że określimy cel finansowy, a będziemy na bieżąco informowani o tym, ile nam jeszcze brakuje do zakupu wymarzonej wycieczki czy nowego komputera – tłumaczy Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Oszczędzanie podczas korzystania z bankowości internetowej w ogóle jest łatwiejsze. Poprzez konto na portalu transakcyjnym w kilka minut online założymy konto oszczędnościowe. Możemy przelewać na niego część naszych środków samodzielnie albo skorzystać z jednego z przygotowanych specjalnie dla klientów programów, dzięki którym oszczędzanie prawie nic nie kosztuje.
Jak to działa? Podczas zakupów i płatności kartą kwota zostaje zaokrąglona do pełnej sumy, a reszta wpływa na oddzielne konto – czyli płacimy np. 33,10 zł, z konta upływa nam 35 zł, a na koncie oszczędnościowym mamy już zaoszczędzone 1,90 zł.
– To rozwiązanie dedykowane szczególnie tym użytkownikom bankowości elektronicznej, dla których oszczędzanie jest dużym poświęceniem i nie mogą przekonać się do takiego kroku. Działa to podobnie jak skarbonki dzieci, które oszczędzając drobne kwoty otrzymane od rodziców, potrafią zgromadzić niemałe sumy – wyjaśnia Paweł Szramowski, ekspert ZFPF, Alex T. Great.

Załóż firmę przez konto w banku

Narzędzia i dodatki, które znajdziemy na swoim koncie, na portalu transakcyjnym nie są tylko związane ze światem finansów osobistych. Mogą ułatwić nam różne sfery życia. Na polskim rynku znajdziemy już banki, które umożliwiają swoim klientom za pośrednictwem bankowości elektroniczność wypełnić i złożyć wniosek o rozpoczęcie działalności gospodarczej, przesłać deklaracje do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego lub poprosić o wydanie karty EKUZ, a nawet się ubezpieczyć. – To rozwiązania, na które szczególną uwagę powinni zwrócić przedsiębiorcy, bo po prostu ułatwiają prowadzenie biznesu. Mogą oni również (zresztą tak samo jak każdy „Kowalski”) poprzez swoje konto w portalu złożyć wniosek o kredyt lub o wydanie karty. Oszczędza to czas, bo nie trzeba na załatwianie tych spraw tracić cennych minut odwiedzając siedzibę banku – mówi Paweł Szramowski, ekspert ZFPF, Alex T. Great.

Mieć bank w kieszeni

Posiadając konto internetowe, otwiera się przed nami możliwość korzystania z wielu udogodnień, dzięki którym płacenie czy trzymanie się ustalonego budżetu staje się łatwiejsze i wygodniejsze. Warto wykonać także krok dalej i pobrać na swojego smartfona aplikację mobilną banku, z którego usług korzystamy. Dzięki temu będziemy mieć dostęp do tych samych narzędzi i funkcji, które oferuje portal transakcyjny.

Ostatecznie na zmianach w PIT zapowiedzianych w ramach piątki Kaczyńskiego skorzystają nie tylko młodzi pracownicy, ale wszyscy zarobkujący. Niższa stawka podatku, podwyższone koszty uzyskania przychodu. Kto, ile i kiedy zyska na niższym PIT - kliknij po prostu w ten tekst a poznasz szczegóły.

– Korzystanie z takich aplikacji jest także coraz bezpieczniejsze. Banki wprowadzają dwuetapowe etapy uwierzytelniania czy umożliwiają klientom logowanie się za pomocą rozpoznawania twarzy lub linii papilarnych. Zatem możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszych finansów, kiedy w naszym telefonie np. wykonujemy przelew. Co więcej, pamiętajmy o tym, że to właśnie dzięki naszym telefonom dodatkowo możemy zadbać o kwestię bezpieczeństwa. SMS powiadomi nas o każdorazowej zmianie salda na naszym koncie lub o próbie zalogowania się do aplikacji, dzięki czemu będziemy mogli w porę zareagować i uchronić się przed oszustami, którzy czyhają na nasze pieniądze. Wystarczy, że ustawimy właściwą opcję w programie – sugeruje Paweł Szramowski, ekspert ZFPF, Alex T. Great.

Dobrym pomysłem będzie także ustawienie na naszym koncie w serwisie transakcyjnym lub w aplikacji mobilnej dziennych limitów transakcji – przelewów wychodzących lub płatności kartą. To nie tylko pozwoli rozważnie podchodzić do wydatków, ale także stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed skutkami kradzieży czy zgubienia karty. Gdyby doszło do takich sytuacji, nie utracimywszystkich pieniędzy, tylko środki do pewnej wysokości.

Śledźmy także na bieżąco aktualności publikowane przez nasz bank. Wtedy będziemy wiedzieć o wszystkich wprowadzanych nowinkach z obszaru bankowości internetowej.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bankowość internetowa 2019. Coraz większe możliwości, coraz więcej nowych usług - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski