Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bankructwo osobiste coraz popularniejsze

Piotr Pietraszko
Anna Kurkiewicz
Od nowelizacji przepisów umożliwiających ogłoszenie, tzw. upadłości konsumenckiej minął niespełna rok.

Dokładnie w dniu 31 grudnia 2014 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę Prawo upadłościowe i naprawcze, w zakresie postępowania upadłościowego osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Ta bardzo istotna zmiana ułatwiła możliwość składania wniosków o ogłoszenie upadłości konsumentów, a także wprowadziła możliwość zawarcia przez niewypłacalnych konsumentów układu ze swoimi wierzycielami. Na przestrzeni ostatnich miesięcy widać, iż postępowanie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dla przykładu wskazać należy, iż na początku tego roku do Sądów wpływało po kilka wniosków, a obecnie, po prawie dziesięciu miesiącach obowiązywania nowej procedury, mówimy o kilkusetkrotnym wzroście ich wpływu.

Znowelizowane przepisy nie uprościły tej procedury na tyle, aby ominąć postępowanie przed Sądem. W dalszym ciągu postępowanie to prowadzi przez właśnie drogę sądową. Jednak procedura, która do tej pory była dosyć skomplikowana na pewno daje większe pole manewru i szansę osobom, które np. odziedziczyły w spadku długi albo po prostu wpadły w taką spiralę długów, która praktycznie skazywała daną osobę na stałe problemy finansowe. Czym jest upadłość konsumencka. W skrócie terminem tym określa się postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów), którzy stali się niewypłacalni. Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (art. 11 ust. 1 prawo upadłościowe i naprawcze) – np. nie ma pieniędzy na jednoczesny zakup środków codziennego użytku oraz spłatę swoich zobowiązań. Aby konsument mógł starać się o takie prawne rozwiązanie musi spełnić szereg przesłanek, które podlegają indywidualnej ocenie przez rozpatrujący wniosek sąd.

W dużej mierze o końcowym sukcesie zadecyduje uczciwość osoby składającej przedmiotowy wniosek. Ocena uczciwości płatniczej konsumenta i tego, czy może skorzystać on z upadłości konsumenckiej, dokonywana jest na pierwszym etapie przez Sąd, który będzie badał, na podstawie oświadczeń konsumenta i dokumentów, czy nie zachodzi choćby jedna z negatywnych przesłanek uniemożliwiających pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku. Spełnienie którejkolwiek z nich spowoduje oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Dla przykładu wskazać należy, iż Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenta, jeżeli ten doprowadził do swojej niewypłacalności albo istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa (np. zaciągnął pożyczkę wiedząc iż nie będzie w stanie jej spłacić lub podał we wniosku o ogłoszenie upadłości nieprawdziwe lub niezupełne dane). Istotną kwestią jest również fakt, iż prawie każdy rodzaj długu może zostać umorzony po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego w całości, niezależnie od jego wysokości i charakteru. Istnieją jednak wyjątki, które powodują, iż w postępowaniu tym nie umorzymy zobowiązań związanych z alimentami, rentą odszkodowawczą za szkodę na osobie, karę grzywny orzeczoną przez sąd karny, odszkodowanie wynikające z popełnionego przestępstwa/wykroczenia, czy wierzytelności zatajone przez dłużnika w upadłości konsumenckiej. Nie dziwi fakt, iż ta forma radzenia sobie z problemami finansowymi zyskuje na swojej popularności, bowiem korzyści przy pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, mogą być nieocenione. Upadły ma bowiem pewność oddłużenia, po przeprowadzeniu likwidacji majątku i wykonaniu planu spłaty zobowiązań na rzecz wierzycieli, który maksymalnie może potrwać trzy lata. Powyższa okoliczność może spowodować, iż z roku na rok liczba zainteresowanych uregulowaniem swojej sytuacji finansowej poprzez ogłoszenie upadłości konsumenckiej, będzie wzrastać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski