Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Bazuję na swoim doświadczeniu”. Lubelscy uczniowie doczekali się rzecznika

Patrycja Pakuła
Patrycja Pakuła
Filip Uniłowski, nowy Rzecznik Praw Ucznia (z prawej) z Mariuszem Banachem, zastępcą prezydenta Lublina
Filip Uniłowski, nowy Rzecznik Praw Ucznia (z prawej) z Mariuszem Banachem, zastępcą prezydenta Lublina Urząd Miasta Lublin
Rzecznik Praw Ucznia to nowe stanowisko w lubelskim ratuszu. Od 30 stycznia funkcję tę pełni Filip Uniłowski, student KUL, były przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta.

Zacznijmy od podstaw. Kto może skorzystać z pomocy rzecznika?

Po pomoc mogą zgłaszać się wszystkie osoby w jakiś sposób związane ze szkołą, edukacją, począwszy od uczniów, przez rodziców, aż do nauczycieli. Będę działał uwzględniając zapisane prawa ucznia, bo tu jest jeden z większych problemów - ludzie, szczególnie młodzi, nie znają swoich praw. Inną formą działania będą interwencje. Swój pierwszy dyżur będę miał w piątek 14 lutego. Chciałbym zwrócić uwagę, że zanim problemem zajmie się rzecznik, warto spróbować rozwiązać sprawę bezpośrednio między sobą.

Czy sami zainteresowani wiedzą o istnieniu Rzecznika Praw Ucznia?

Informowaliśmy o powołaniu rzecznika za pośrednictwem mediów lokalnych i społecznościowych. Wiceprezydent Mariusz Banach rozesłał wiadomość do dyrektorów lubelskich placówek. W planach mamy również szkolenia w szkołach, dzięki którym uczniowie poznają swoje prawa i możliwości skorzystania z usług rzecznika. Dodatkowo jestem też dostępny pod numerem 601945495, oraz adresem e-mail [email protected]. Liczę, że już na najbliższym spotkaniu pojawi się trochę osób. Jeśli nie, to znaczy że zawiedliśmy.

Na jakie sprawy nastawia się lubelski RPU?

Patrząc wstecz często są to sprawy organizacyjne np. kwestie przeprowadzania egzaminów. I wracający problem wypuszczania uczniów poza teren szkoły, który nie powinien mieć miejsca, bo zgodnie z przepisami prawa 18-letni uczeń ma możliwość decydowania sam o sobie. Szkoła nie może nic zabronić i nie potrzeba do tego zgody rodziców.

Jak złożyć skargę, albo prosić o pomoc?

Wszystko należy składać na piśmie. Anonimowe pisma są umieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej. Jako rzecznik mam 30 dni na reakcję, która polega na rozmowach z obiema stronami i znalezienie kompromisu. Jeśli na drodze napotkam problem, proszę o pomoc ze strony Wydziału Oświaty UM oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski