Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beata Piskorska: Sieć Uniwersytetów Trójmorza chce odpowiadać na zróżnicowane potrzeby

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Grzegorz Tutak
- Sieć Uniwersytetów Trójmorza ma służyć do wymiany doświadczeń, identyfikacji potrzeb dla nauki w poszczególnych państwach regionu - mówi prof. Beata Piskorska, prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

W tym roku po raz pierwszy Samorządowemu Kongresowi Trójmorza towarzyszyć będzie konferencja naukowa „Sieć Uniwersytetów Trójmorza wobec wyzwań nauki i regionu” odbywająca się w gronie uczelni, które zaproszone zostały do Sieci Uniwersytetów Trójmorza.

Ta nowa inicjatywa powstała w odpowiedzi na ubiegłoroczny Samorządowy Kongres Trójmorza, podczas którego miał miejsce panel, zainicjowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w którym została podjęta dyskusja na temat potrzeby wykorzystania potencjału intelektualnego 12 państw Inicjatywy Trójmorza. Była to debata akademicka zakończona wnioskiem o konieczności podjęcia współpracy i wymiany doświadczeń. Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął się realizacji postawionego wówczas przez Ministra Edukacji i Nauki bardzo ambitnego zadania, by Polska pełniła rolę lidera w zainaugurowaniu projektu Sieci Uniwersytetów Trójmorza. Jako KUL podjęliśmy się jego realizacji.

I spotkało się to z powszechnym entuzjazmem w innych krajach Trójmorza?

My zadeklarowaliśmy, że możemy wziąć na siebie rolę inicjatora. Od razu skontaktowaliśmy się z uniwersytetami z pozostałych 11 państw. Zaproponowaliśmy im wypracowane priorytety i formy współpracy. Przy czym przyjęliśmy założenie, że zapraszamy początkowo jednostki naukowe, akademickie. W państwach Trójmorza istnieje wiele ośrodków badawczych, które by chętnie w takiej sieci się znalazły, ale przyświeca nam idea łączenia ośrodków naukowych. Ponieważ sama inicjatywa jest bardzo ambitna, to zaprosiliśmy prestiżowe ośrodki akademickie. Bo z punktu widzenia umiędzynarodowienia nauki i badań Sieć Uniwersytetów Trójmorza jest sama w sobie prestiżowa. Ma to być sieć wymiany doświadczeń, identyfikacji potrzeb dla nauki w poszczególnych państwach regionu, które są przecież zróżnicowane, chociażby ze względu na różne tempo transformacji, nie tylko gospodarczej, ale i edukacyjnej, akademickiej…

…ale wszystkie łączy jednolity system studiów?

Państwa należące do Unii Europejskiej i Ukraina objęte są tzw. systemem bolońskim mającym na celu ujenolicenie i konsolidację europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego. Przykładem jest min. trzystopniowy system kształcenia. Nie obowiązuje on w Stanach Zjednoczonych, które wspierają Inicjatywę Trójmorza i które również zaprosiliśmy do naszej Sieci.

Ile uniwersytetów weźmie udział w Kongresie?

Na dziś osiem z jedenastu państw, nie licząc oczywiście nas i partnerskiej Ukrainy. Jednak mamy nadzieję, że w przyszłości po nawiązaniu formalnej współpracy sieć zostanie poszerzona, tak jak poszerza się z roku na rok Sieć Regionów Trójmorza.

Nieprzypadkowo Sieć Uniwersytetów powstaje przy Samorządowym Kongresie Trójmorza, który jest przykładem na to, że oddolne inicjatywy spajają społeczeństwo regionu. Te projekty infrastrukturalne i kontakty międzyrządowe są ważne, ale dla przeciętnego mieszkańca Trójmorza dzieją się gdzieś obok. A tu mamy społeczny wymiar Inicjatywy.

Zdecydowanie tak. Społeczny, młodzieżowy i naukowy. Naszym celem na dziś jest zarysowanie wizji kooperacji akademickiej na forum państw Trójmorza. Musimy przeprowadzić dyskusję na temat powołania Rady Naukowej, zdefiniować wspólnie potrzeby i wyzwania, które stoją przed nauką w tych państwach.

I czego się spodziewacie?

Ta Inicjatywa ma się przyczynić do umiędzynarodowienia relacji naukowych. Dotychczas były one bilateralne. A my tworzymy sieć, podkreślając na mapie naukowej podmiotowość i tożsamość badawczą całego regionu. Jednak należy podkreślić, że nie jest to działanie konkurencyjne wobec istniejących formatów współpracy, tj. Unii Europejskiej, czy Grupy Wyszehradzkiej. Wręcz przeciwnie, inicjujemy działania uzupełniające i jesteśmy otwarci na zaproszenie uczelni z pozostałych regionów.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski