Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą nakazy do pracy przy zwalczaniu epidemii. Potrzebni lekarze do opieki nad zakażonymi

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
unsplash.com / zdjęcie ilustracyjne
W woj. lubelskim jest już 634 łóżek dla osób z zakażeniem koronawirusa. Potrzebni są lekarze do opieki nad nimi, tym bardziej, że coraz częściej zdarzają się kwarantanny wśród personelu. Wkrótce mają pojawić się kolejne nakazy pracy, które wydaje wojewoda.

Od początku stanu pandemii wojewoda lubelski wydał 16 skierowań do pracy dla personelu medycznego przy zwalczaniu epidemii Covid-19. Wśród nich była tylko jedna odmowa.

- Wynikło to z nieporozumienia, bo byłem przekonany, że ta osoba wyraziła zgodę na przeniesienie, natomiast w praktyce okazało się, że dyrektor nie uzgodnił z nią tego do końca. W ostatnim czasie, wydałem kilka takich przekierowań. Nie ukrywam, że wraz z rozwojem łóżek zakaźnych, takie potrzeby mogą być większe. Stąd w czwartek będę rozmawiać z prezesem Okręgowej Izby Lekarskiej w Lublinie i przedstawicielem lubelskiej izby pielęgniarek i położnych - informuje Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Na przykład w szpitalu w Łukowie są problemy z anestezjologami. Wojewoda zaznacza, że poszukiwana jest osoba, która wzmocni ten zespół, co ułatwiłoby funkcjonowanie oddziału intensywnej terapii. - Przy tak dużej liczbie osób hospitalizowanych siłą rzeczy podobne zapotrzebowania dotyczą każdego szpitala. Każdy oddział zakaźny chętnie przyjąłby lekarza zakaźnika czy anestezjologa, mimo że jest aktualnie zabezpieczony kadrowo, bo ułatwia to płynną organizację pracy. Tym bardziej, że zdarzają się zakażenia bądź kwarantanny personelu medycznego. Takim przykładem może być chociażby Szpital Wojskowy, gdzie znacznie ograniczone jest jego funkcjonowanie, ponieważ anestezjolodzy są w kwarantannie - wyjaśnia wojewoda.

Według danych lubelskiego sanepidu od początku epidemii do 6 października zakażonych zostało 124 pracowników ochrony zdrowia. 40 z nich stanowią lekarze, 79 - pielęgniarki, a 5 to ratownicy medyczni.

Aby uniknąć niestawienia się lekarzy w wyznaczonym szpitalu, tak jak to się dzieje w innych miastach Polski, wojewoda przyjął zasadę, że zanim zapadnie decyzja to odbywa się proces negocjacyjny, aby lekarz mógł wyrazić zgodę na przekierowanie do innej placówki.

- Obecnie tworzy się na bieżąco lista potencjalnych lekarzy, którzy w razie potrzeby zostaną przeniesieni na oddziały zakaźne. Istotne jest, żeby lekarze niezakaźnicy mieli świadomość, że jeśli są dobrze zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej, to nie ma niebezpieczeństwa zakażenia. Szczególnie apeluję do lekarzy odbywających staż i rezydentów, bo ten okres zalicza się do stażu specjalistycznego - zachęca Lech Sprawka.

Liczba łóżek dla pacjentów z potwierdzeniem koronawirusa wzrosła do 634 miejsc w woj. lubelskim. Ma to związek z uruchomieniem dodatkowych łóżek w szpitalu w Parczewie, Opolu Lubelskim oraz MSWiA w Lublinie. Do końca tygodnia ma być ponad 700 łóżek, bo powiększa się baza w szpitalu koordynacyjnym w Puławach i w szpitalu im. Jana Bożego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski