MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany dla nauczycieli? Ważny apel ZNP do MEN. „Emerytur stażowych nie da się poprawić”

Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował do Ministerstwa Edukacji Narodowej ważne pismo, dotyczące kwestii wcześniejszych emerytur dla nauczycieli (zwłaszcza utraty urlopu dla poratowania zdrowia), różnic w wysokości emerytury dla nauczycieli i dla pracowników samorządowych oraz konieczności wprowadzenia reform w świadczeniu kompensacyjnym. Czy jest szansa na zmiany? „Robimy wszystko, co możliwe” – mówi nam Urszula Woźniak, wiceprezes ZNP.

Spis treści

Utrata urlopu dla poratowania zdrowia przez emerytury stażowe

Jednym z głównych punktów poruszonych przez ZNP jest konieczność zagwarantowania nauczycielom prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, którzy spełniają warunki do nabycia nowej – według wielu – niekorzystnej emerytury stażowej. Zgodnie z art. 88a Karty Nauczyciela, nowa emerytura stażowa wejdzie w życie od 1 września 2024 roku. Nauczyciele będą mogli z niej skorzystać, jeśli spełnią określone warunki dotyczące wieku, stażu pracy oraz rozwiązania stosunku pracy.

starszy nauczyciel
Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by nauczyciele, którzy zyskują prawo do emerytury stażowej mogli korzystać z prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. freepik

ZNP podkreśla, że obecne brzmienie art. 73 ust. 2 KN wyklucza nauczycieli, którzy nabyli prawo do emerytury, z możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. I postuluje, by dodać w art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela następującą informację, która sprawiłaby, że nauczyciele nie utracą tego prawa:

„Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury uzyskiwanej po osiągnięciu wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.”

Na zapytanie Strefy Edukacji, jakie działania Związek Nauczycielstwa Polskiego podejmuje, by tę ważną kwestię rozwiązać, Urszula Woźniak, wiceprezes ZNP, odpowiada:

– Robimy wszystko, co możliwe by to zmieniono, ale ministerstwo twierdzi , że ma zakaz wprowadzania zmian projektami poselskimi, a podjęcie rozmów z nami z półrocznym opóźnieniem nie pozwala na zrobienie tego projektem rządowym – Sejm ma przerwę wakacyjną – podkreśliła przedstawicielka ZNP.

Dodała też, że „stażowych, czarnkowych emerytur dla nauczycieli nie da się poprawić”. O potrzebie reform w zakresie wcześniejszych emerytur mówili też przedstawiciele oświatowej „Solidarności” i WZZ „Forum-Oświata”.

Nierówności w nauczycielskich odprawach emerytalnych

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił też uwagę na konieczność ujednolicenia wysokości odpraw emerytalnych dla nauczycieli i pracowników samorządowych zatrudnionych w szkołach. Obecnie nauczyciele po przepracowaniu co najmniej 20 lat otrzymują odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, podczas gdy pracownicy administracji i obsługi w tych samych szkołach otrzymują odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. ZNP postuluje wprowadzenie zmian, które zrównają te świadczenia, eliminując różnice między pracownikami w tym samym zakładzie pracy.

Chcąc wprowadzić zmiany w tym zakresie, ZNP postuluje, by nadać art. 87 ust. 1 i 2 ustawy Karta Nauczyciela następującego brzmienia:
„1. Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, jeżeli nie uzyskał z tego tytułu odprawy przewidzianej w art. 28, przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia.

2. Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, który przepracował w szkole co najmniej 20 lat, przyznaje się odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia”.

Zmiany w świadczeniach kompensacyjnych? ZNP uważa, że są konieczne

ZNP zwraca również uwagę na konieczność gruntownej nowelizacji ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Jak twierdzi związek, wprowadzona w momencie likwidacji wcześniejszych emerytur, ustawa ta obecnie wymaga dostosowania do nowych realiów m.in. wchodzącego do szkół i przedszkoli niżu demograficznego oraz niekorzystnej emerytury stażowej.
W związku z tym ZNP proponuje następujące zmiany w nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych:

  • ustanowienie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego świadczeniem niewygasającym,
  • poszerzenie grupy nauczycieli uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego o nauczycieli: centrów kształcenia ustawicznego, młodzieżowych domów kultury, pałaców młodzieży szkolnych schronisk młodzieżowych,
  • odpowiednie obniżenie wieku, w którym nauczyciel może skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego.

Przypomnijmy, że na to ostatnie zagadnienie zwracali uwagę także nauczyciele, którzy mówili, że, mogą skorzystać z tego świadczenia, np. dopiero rok przed właściwą emeryturą.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski