Będzie bezpieczniej na drogach Lublina. Co nowego pojawi się w mieście?

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Małgorzata Genca
Jeszcze w tym roku, na wybranych przejściach dla pieszych powstaną azyle, wyświetlacze prędkości oraz inne dodatkowe elementy uspokajania ruchu.

– Zadania w poszczególnych lokalizacjach miasta będą realizowane w oparciu o opracowane i zatwierdzone już projekty zmiany stałej organizacji ruchu. Zakres prac do wykonania nie wymaga uzyskania innej dokumentacji technicznej oraz pozwoleń na budowę. Przystępujemy więc do poszukiwania wykonawcy w ramach ogłoszonego postępowania, co docelowo pozwoli na rozpoczęcie etapu wykonawczego w terenie – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Miast ogłosiło przetarg na realizację działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Jakie zmiany pojawią się na drogach Lublina?

Zamówienie obejmuje:

  • wykonanie 2 azyli dla pieszych na przejściach przy Zespole Szkół Transportowo Komunikacyjnych (ul. Zemborzycka). Zostanie także zlikwidowany pas do skrętu w lewo i wyznaczona dodatkowa powierzchnia wyłączona z ruchu przed azylem;
  • wykonanie 2 azyli dla pieszych na ul. Wileńskiej (na odcinku ul. Wajdeloty – ul. Głęboka) oraz przesunięcie przejścia dla pieszych przy zatoce autobusowej;
  • wykonanie azylu na ul. Zana (przy ul. Krasińskiego) – dla kierunku od al. Kraśnickiej zaprojektowano 2 pasy ruchu na odcinku od ul. Krasińskiego do ul. Skierki, w tym 1 pas dla relacji w lewo, 1 pas dla relacji wprost i w prawo; dla kierunku przeciwnego przed skrzyżowaniem z ul. Skierki (kierunek od al. Kraśnickiej) będą również 2 pasy ruchu, w tym 1 pas dla relacji w lewo i 1 pas dla relacji wprost i w prawo;
  • montaż wyświetlaczy prędkości, w celu uspokojenia ruchu w rejonie przejścia dla pieszych przez al. Witosa (ul. Rolna Osada), ul. Krańcową (ul. Kossaka) oraz ul. Nałęczowską (ul. Gnieźnieńska).

Wyświetlacze będą pokazywać ikony: smutną czerwoną, kiedy zostanie przekroczona dozwolona prędkość pojazdu i zieloną uśmiechniętą, kiedy pojazd będzie jechał zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W ramach projektu na wybranych przejściach mają powstać np. płytki dla osób z dysfunkcją wzroku, montaż punktowych elementów odblaskowych, zastosowanie pasów wibracyjnych – akustycznych.

Otwarcie ofert zaplanowano na 15 maja. Wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał 4 miesiące na realizację prac.

Fundusze na realizację projektu

- Na realizację tych zadań Miasto pozyskało wsparcie finansowe ze środków unijnych w kwocie blisko 400 tys. zł. Projekt „Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w rejonie przejść dla pieszych w mieście Lublin” jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Jego wartość to blisko 545 tys. zł, a zakończenie realizacji wraz z rozliczeniem przewidziano na grudzień - poinformowała Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie