Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie drożej w autobusach dla tych, którzy nie płacą PIT w Lublinie. Ale przygotowania wyhamowały przez koronawirusa

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
20-30 procent więcej zapłacą za przejazdówki osoby, które podróżują lubelskimi autobusami i trolejbusami, ale nie rozliczają podatku PIT w Lublinie. Jakie dokładnie będą różnice w stawkach? ZTM miał je przedstawić w kwietniu, ale już wiadomo, że tego nie zrobi.

Pomysł jest prosty: zachęcić do rozliczania PIT w Lublinie. Miasto chce promować tych mieszkańców, którzy to robią. Pozostali stracą, bo np. będą musieli zapłacić więcej za podróżowanie lubelską komunikacji zbiorową, do której dopłaca ratusz. Wprowadzenie drugiej, wyższej stawki za bilety okresowe miasto zapowiedziało już na początku roku. W kwietniu miało przedstawić szczegóły, a nad taryfikatorem mieli debatować radni. Już wiadomo, że debaty nie będzie.

- Obecna, trudna sytuacja wynikająca z epidemii koronawirusa, nie jest najlepszym czasem na podejmowanie decyzji w zakresie zmian taryfy biletowej – mówi Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM Lublin.

I argumentuje: - Jest to temat ważny, który wymaga merytorycznej dyskusji. Należy również zwrócić uwagę na techniczny aspekt organizacji najbliższej sesji Rady Miasta. Odbędzie się ona w sposób zdalny, co znacznie utrudni odbycie dyskusji i wymianę opinii.

ZTM podkreśla, że z pomysłu „podwójnej” taryfy na przejazdówki się nie wycofuje. - Miasto nie rezygnuje z projektu zmian taryfy. Jest on nadal aktualny, a jego założenia pozostają bez zmian. Celem jest premiowanie osób, które płacą podatki w Lublinie i dokładają się do budżetu miasta, w tym również do wydatków na komunikację miejską – tłumaczy Góźdź.

Dla tych, którzy płacą podatki w Lublinie ceny biletów okresowych pozostaną bez zmian. Dla tych, którzy nie rozliczają PIT w mieście, pójdą w górę. - To zróżnicowanie będzie na poziomie ok. 20 -30 procent, podobnie jak to ma miejsce w innych miastach, w których funkcjonują tzw. karty mieszkańca.

Kiedy pojawi się projekt „podwójnego” taryfikatora? - Do tematu powrócimy, gdy tylko sytuacja się ustabilizuje, tak aby na spokojnie móc podjąć proces legislacyjny. Być może, jeśli warunki na to pozwolą, projekt stanie na majowej sesji Rady Miasta. Zbiegłoby się to wówczas z terminem składania deklaracji PIT, który został przesunięty na koniec maja – zapowiada Góźdź.

Przypomnijmy, że z każdego tysiąca złotych zapłaconego przez obywatela podatku dochodowego, 484 zł trafia z powrotem do budżetu gminy. Z tytułu udziału w podatkach PIT Lublin uzyska w tym roku 535 mln zł.

Rozlicz PIT w Lublinie

Do końca kwietnia można zgłaszać się do konkursu „Zapłać PIT w Lublinie”. Warunkiem udziału jest złożenie deklaracji PIT za rok 2019 w jednym z urzędów skarbowych w Lublinie. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej lubelskiego ratusza. Na uczestników czekają nagrody. Główną jest hybrydowa toyota yaris. Losowanie nagród zaplanowano na 8 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski