707 urodziny obchodzi w tym roku Lublina. Dokładna data „narodzin” to 15 sierpnia.
- W 1317 roku Władysław Łokietek wydał dla Lublina akt lokacji na prawie magdeburskim. Wydarzenie to uznajemy za moment narodzin naszego miasta – przypomina Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Program urodzin będzie skoncentrowany wokół starań Lublina o uzyskanie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
- To wspaniała okazja, aby zatrzymać się na chwilę i spojrzeć wstecz na naszą bogatą historię, ale także by zastanowić się nad przyszłością, która przed nami – podkreśla Żuk.
Miasto zaprasza na „urodzinową imprezę”. Świętowanie zacznie się w najbliższy poniedziałek.
- W związku z tym, że tego dnia obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Młodzieży, świętowanie rozpocznie dzień atrakcji dla młodych – zapowiada Anna Czerwona z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Na terenach zielonych pl. Litewskiego, w godzinach 12 -18 odbędzie się Chill & Charge Strefa Kreatywnego Relaksu i informacji młodzieżowej. Będzie można odpocząć na leżakach i hamakach, ale także spotkać się z ekspertami z Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży, Eurodesk Lublin, Europe Direct Lublin oraz przedstawicielami i przedstawicielkami Przestrzeni Młodych
Zaplanowano spacery tematyczne, które pozwolą lepiej poznać historię Lublina. Pierwszy (14 sierpnia) nawiązuje do postaci i twórczości poetki Julii Hartwig. 15 sierpnia zaplanowali spacery pod hasłem „Pochwalmy się Lublinem” (start przed ratuszem) oraz „Lublin, wszystkiego najlepszego!” (start przy portalu na pl. Litewskim), a 18 sierpnia „Zanim narodził się Lublin…” (start z Placu po Farze).
Zagrają po raz 30.
15 sierpnia odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. Będzie to jubileuszowa, 30. edycja. - Wyjątkowego wydarzenia popularyzującego hejnały miejskie, tak istotne dla tożsamości danego miejsca. W przypadku Lublina stanowi ono utrwalenie tradycji sięgających XVI wieku – podkreśla Czerwonka.
Hejnały odgrywane są tradycyjnie z balkony Trybunału Koronnego. Będzie ich można słychać od godz. 16.
Balony nad miastem
Urodzinom miasta towarzyszyć będzie Fiesta Balonowa. Jej druga edycja odbędzie się w dniach 16 - 18 sierpnia.
- Zaplanowano balonowe animacje dla publiczności, pokazy lotów, zabawy, a także nocny przejazd ekip balowych ulicami miasta połączony z pokazem ogniowym – opisuje Czerwonka.
Żeby zobaczyć balony trzeba będzie wstać bardzo wcześnie. Fiesta rozpocznie o godz. 5.30. To dlatego, że loty balonem mogą odbywać się wyłącznie do trzech godzin po wschodzie słońca lub do trzech godzin przed zachodem słońca. Ma to związek z pionowym ruchem powietrza, zwanym termiką.
15 sierpnia odbędzie się też dodatkowy pokaz multimedialnej fontanny na pl. Litewskim.
Akt lokacyjny
Oryginał aktu lokacyjnego Lublina znajduje się w Archiwum Państwowym w Lublinie. To dokument na pergaminie.
„Władysław [Łokietek] książę krakowski i sandomierski poleca Maciejowi, wójtowi z Opatowca lokację miasta Lublina na prawie magdeburskim. Nadaje mieszczanom 100 łanów ziemi miary magdeburskiej. Określa uposażenie wójta dziedzicznego, zwalniając je od opłat na rzecz króla. Wyłącza mieszczan spod wszelkiej innej jurysdykcji poza miejską, pozostawiając im prawo apelacji do króla; wieczyście zwalnia ich od ceł w posiadłościach królewskich a na 20 lat od wszelkich opłat i ciężarów. Pozostawia wójtowi prawo swobodnego rozporządzania wójtostwem: jego sprzedaży, zamiany, darowizny, cesji”.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?