Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa droga w Lublinie. Dwujezdniową trasą dojedziemy do dworca autobusowego oraz stadionu

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Adrian Tomczyk
Ul. Lubelskiego Lipca’80 połączy się z ulicą Krochmalną na wysokości estakady w rejonie ul. Diamentowej. Wybudowany będzie dwujezdniowy odcinek o długości ok. 1100 metrów. Kierowcy wjadą na nową drogę prawdopodobnie na początku 2025 r.

To strategiczna inwestycja – podkreśla lubelski ratusz. Chodzi po przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca’80 na odcinku od ul. Cukrowniczej do ul. Krochmalnej. To fragment o długości 1100 metrów. Ratusz zaczął procedury związane z wyłonieniem wykonawcy. 

To drugi przetarg na budowę trasy. Poprzednie postępowanie zostało unieważnione, bo oczekiwania finansowe przekraczały możliwości ratusza. 

– Nie rezygnujemy z tej inwestycji – podkreśla Artur Szymczyk, z-ca prezydent Lublin. I informuje: - Po zmianie sposobu finansowania tego zadania, mając na względzie zapisy Wieloletniej Prognozy Finansowej, ogłaszamy kolejne postępowanie przetargowe. To niezbędny krok formalny, który ostatecznie pozwoli wyłonić wykonawcę zadania i rozpocząć realizację tego strategicznego dla miasta projektu drogowego.

Miasto może liczyć na 65 mln zł dofinansowania do inwestycji z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. - Jest nadal obowiązujące i w żaden sposób na ten moment niezagrożone. Nowy odcinek obsłuży ruch drogowy, w tym komunikację publiczną oraz będzie łącznikiem z istniejącym dworcem PKP i budowanym obecnie dworcem metropolitalnym. Usprawni również dojazd do obiektów sportowo-rekreacyjnych, takich jak stadion Arena Lublin oraz park Ludowy – dodaje Szymczyk.

Nowa droga będzie miała dwie jezdnie. Na każdej będą trzy pasy ruchu, z czego jeden zarezerwowany dla autobusów. - Zakres inwestycji obejmuje: budowę chodników, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych, budowę dwóch sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach z ul. Włościańską i ul. Cukrowniczą. Przebudowane również zostaną odcinki ulic bocznych m.in. Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok i Dzierżawnej. Ulica otrzyma kanalizację deszczową i oświetlenie uliczne – wylicza Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza. 

  
Miasto daje 21 miesięcy na wykonanie wszystkich robót. To oznacza, że kierowcy z trasy będą mogli skorzystać na początku 2025 r. Pod warunkiem, że uda się wyłonić wykonawcę. - Projekt zapewni dostępność osób z niepełnosprawnościami m.in. co do szerokości, pochyleń oraz progów w ciągu chodników, a także wykonaniu płytek znacznikowych w pobliżu skrzyżowań i na peronach zatok autobusowych oraz sygnalizacji świetlnej wzbudzanej przyciskami sensorowymi z wibracją i sygnalizacją dźwiękową – dodaje Góźdź.

Aby zbudować drogę niezbędne będzie przeprowadzenie wyburzeń istniejących budynków. Łącznie chodzi o 146 obiektów, w tym około 80 mieszkalnych. 

W pierwszym przetargu miasto na budowę przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 przeznaczyło 71,4 mln zł. O kontrakt zabiegały cztery firmy. Złożone przez nie oferty przekraczały szacunki miasta o kwoty od 26,5 mln zł do 40 mln zł.
Najmniej za pracę chciało otrzymać Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów - 97,9 mln zł. Strabag chciał dostać za realizację inwestycji 105 mln zł, Mota – Engil Centre Europe - 109,1 mln zł a najdroższe PBI Infrastruktura z Kraśnika wraz z PBI WMB z Sandomierza – 112,4 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski