Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie przewodnik dla szkół: Jak sobie radzić w sytuacji zagrożenia terrorystycznego

Ewa Rycerz
- Lepiej dmuchać na zimne niż się sparzyć - ocenia Jerzy Kolowca, dyrektor SP nr 42 w Lublinie. - Obecnie nasze szkoły nie są chronione. Dlatego każde zagrożenie należy uświadomić zarówno nauczycielom, jak i rodzicom.
- Lepiej dmuchać na zimne niż się sparzyć - ocenia Jerzy Kolowca, dyrektor SP nr 42 w Lublinie. - Obecnie nasze szkoły nie są chronione. Dlatego każde zagrożenie należy uświadomić zarówno nauczycielom, jak i rodzicom. Jacek Babicz/archiwum
Jak sobie poradzić podczas alarmu bombowego lub ataku terrorystycznego? Tego ma uczyć przewodnik MSW, który jeszcze w kwietniu trafi do szkół.

Przewodnik ma być gotowy do końca tego miesiąca. - To będzie zbiór podstawowych zasad dotyczących właściwych zachowań w konkretnych sytuacjach, np. jakie działania należy podjąć w przypadku alarmu bombowego - informuje Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW. - Dodatkowo w informatorze znajdą się wskazówki, jak się zachować, gdy zostaniemy zakładnikami. Trafi on zarówno do szkół, jak i do urzędów.

Czy taki poradnik jest potrzebny? - Zdecydowanie tak - mówią zgodnie dyrektorzy lubelskich szkół, kurator oświaty i eksperci.

- Lepiej dmuchać na zimne niż się sparzyć - ocenia Jerzy Kolowca, dyrektor SP nr 42 w Lublinie. - Obecnie nasze szkoły nie są chronione. Dlatego każde zagrożenie należy uświadomić zarówno nauczycielom, jak i rodzicom - podkreśla. Akcję chwali też Anna Szczepińska, wicekurator oświaty w Lublinie. - Jeżeli ta broszura ma wzmocnić poczucie bezpieczeństwa i bezpieczeństwo realne, to my ją popieramy - mówi. - Dotychczasowe próbne ewakuacje szkół były przeprowadzane tylko w kontekście pożaru. Natomiast obecnie należy się przygotowywać na inne groźne zdarzenia - dodaje.

Profesor Andrzej Gil z Instytutu Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL podkreśla, że warto mówić o zagrożeniu, szczególnie w kontekście wydarzeń na Wschodzie. - Społeczeństwo musi wiedzieć, jak się zachować w niebezpiecznych sytuacjach.

Lubelscy urzędnicy też chcą nauczyć uczniów i nauczycieli, jak powinni się zachować w sytuacji zagrożenia. W styczniu ruszył pilotażowy projekt "Bezpieczna szkoła w strefie Schengen". - Chcemy wypracować jednolite procedury reagowania w niebezpiecznych sytuacjach, które będą mogły być wdrożone w szkołach w całym kraju.

Lubelskie szkoły bezpieczniejsze

"Bezpieczna szkoła..." polega na przeszkoleniu pracowników lubelskiej oświaty. Zajęcia będą dotyczyły sytuacji, gdy w placówce zostanie rozpylony gaz lub pojawi się informacja o podłożeniu bomby. - Będą to wykłady oraz zajęcia praktyczne. W ich ramach stworzymy symulacje zagrożeń związanych np. z cyberprzemocą, handlem ludźmi, narkomanią - precyzuje Jerzy Ostrowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Lublin.

Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w szkole przejdzie 10 tysięcy pracowników lubelskiej oświaty. Ci mają przekazać wiedzę uczniom. Zajęcia praktyczne rozpoczną się we wrześniu.

- Projekt powstał w związku z fałszywym alarmem bombowym w jednej z lubelskich szkół. Doszliśmy wtedy do wniosku, że potrzebujemy szkoleń z zakresu reagowania na różne sytuacje, jakie mogą mieć miejsce w szkole - wyjaśnia Ostrowski.

Oprócz tego, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, lubelską policją, strażą pożarną, Strażą Miejską i Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej, lubelski ratusz planuje stworzyć jednolite procedury, wskazujące jak reagować w przypadku zagrożenia w szkole. Po wdrożeniu ich w lubelskich placówkach, skorzystać z nich będzie mogła każda szkoła w kraju. - Powstanie także siedem filmów, mówiących o tym, jak się zachować w przypadku zagrożenia. Skierowane one będą zarówno do uczniów podstawówek, jak i starszej młodzieży - dodaje Ostrowski.

Projekt potrwa do kwietnia 2016 roku i pochłonie 2,5 miliona złotych. 2, 1 mln zł to środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski