Profesor von Müller zdecydował się na oddanie części swoich zbiorów m.in. z podziwu dla skuteczności i efektywności lubelskich archeologów oraz za efektywne zaangażowanie lublinian w wiele projektów badawczych na terenie Niemiec.
- To dla nas prawdziwy skarb. W Niemczech nasz instytut jest bardzo znany i ceniony. Ten księgozbiór to niejako podziękowanie za naszą wieloletnią współpracę z berlińskim muzeum - informuje prof. Andrzej Kokowski z IA UMCS.
Warto wspomnieć, że współpraca ta zaowocowała m.in. wystawą "Na srebrnym koniu" prezentowaną m.in. w prestiżowym Pergamonmuseum na berlińskiej Wyspie Muzeów. Dokumentuje ona dorobek polskich i niemieckich badań prowadzonych w XIX i na początku XX wieku na obszarach południowej Rosji i dzisiejszej Ukrainy.
Księgozbiór, który trafił do Lublina zawiera przede wszystkim wyniki badań dotyczące dziejów Słowian i Wikingów-Normanów. Wiele z tych unikatowych publikacji, nie było do tej pory dostępnych w Polsce. Dla archeologów z UMCS otrzymane woluminy mają szczególne znaczenie. Przypomnijmy, że wiosną ub.r. dokonali oni odkrycia skarbu w Czermnie (głównie drogocennej biżuterii - przyp.red.), który ponad 750 lat temu ukryli w ziemi mieszkańcy przed tatarskim najazdem. W świetle tego odkrycia niemiecki księgozbiór to prawdziwy skarb dla jego badaczy i wszystkich zainteresowanych Słowiańszczyzną i archeologią wczesnohistorycznej Skandynawii.
Sfinansowanie transportu do Polski ponad tony książek kosztowało ok. 4 tys. zł.
- Ta kwota nie jest wygórowana. Wystarczy zestawić ją z wartością księgozbioru, która opiewa na kilkadziesiąt tysięcy euro - informuje Aneta Śliwińska, z biura prasowego UMCS.
Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski
Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?