Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomni w Lublinie: Wystarczy jeden telefon, by uratować ludzkie życie

Joanna Dziatkiewicz
Jeśli widzimy osoby bezdomne, którym grozi wychłodzenie, powinniśmy zadzwonić na numer 112 lub 986
Jeśli widzimy osoby bezdomne, którym grozi wychłodzenie, powinniśmy zadzwonić na numer 112 lub 986 Małgorzata Genca/archiwum
Podczas mrozów nie bądźmy obojętni wobec bezdomnych - apelują Straż Miejska oraz policja i radzą, jak pomóc.

Niskie temperatury spowodowały, że bezdomni szukają schronienia. Dlatego coraz częściej można ich spotkać na klatkach schodowych, w piwnicach bloków czy pustostanach. Niektórzy nie zważają jednak na mroźne dni i wybierają nocleg "pod chmurką". Lubelska policja przyznaje, że zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych są częste i trudno je zliczyć. - Szczególnie w okresie jesienno-zimowym mundurowi systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać takie osoby - mówi mł. asp. Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

O wrażliwość wobec bezdomnych apeluje Straż Miejska: - Nie bądźmy obojętni wobec osób, które śpią na dworze bądź w pomieszczeniach nieogrzewanych. W takiej sytuacji należy zadzwonić na bezpłatny numer 986. Przyjmiemy zgłoszenie i udzielimy takiej osobie pomocy - wyjaśnia Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.

Co robić, gdy widzimy osobę bezdomną śpiącą na mrozie? - Spróbujmy nawiązać z nią kontakt, jeśli nie reaguje, trzeba z nią postąpić jak z nieprzytomnym i zadzwonić na numer 112. Dyspozytor udzieli nam instrukcji i przyśle karetkę - instruuje Alicja Ciechan, zastępca dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

Lubelski MOPR zaczął działać zanim mróz dał się we znaki potrzebującym. - Adresy noclegowni, które pomagają bezdomnym, wywiesiliśmy już w październiku. Są to okolice dworców kolejowych czy parafie. Zdarte plakaty na bieżąco doklejamy - zapewnia Magdalena Suduł, rzeczniczka prasowa MOPR.

Na własną rękę kampanię informacyjną prowadzi Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa. - Nasi mieszkańcy są bardzo wrażliwi na takie sytuacje, dzwonią na policję lub na własną rękę pomagają takiej osobie - mówi Halina Ochalska ze spółdzielni. - Adresy i numery telefonów do noclegowni opublikowaliśmy w informatorze - dodaje.

Inaczej na problem reaguje spółdzielnia Śródmieście. - Chętnie rozpoczęlibyśmy akcję informacyjną, ale nie mamy materiałów. A skarg na osoby bezdomne nie dostajemy - usłyszeliśmy w Spółdzielni Mieszkaniowej Centrum.
Osoby, które kierują się do noclegowni, muszą być trzeźwe. Największy ośrodek w Lublinie działa przy ulicy Garbarskiej i może pomieścić ponad 40 mężczyzn. Wszystkie potrzebujące kobiety powinny się zgłosić na ulicę Bronowicką 3a.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski