MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpośrednio od rolnika. Można już łatwiej kupować od producenta

Martyna Dębska
Piotr Krzyżanowski
Od początku października obowiązuje nowe rozporządzenie wprowadzające nowe zasady sprzedaży bezpośredniej. To ważna zmiana długo oczekiwana zarówno przez producentów rolnych jak i konsumentów.

W Szwajcarii i we Francji kultywowanie tradycyjnych receptur i wspieranie rynku lokalnego jest powszechne. Żywność od rolników jest bez konserwantów, a środowisko nie jest zanieczyszczane dodatkowym transportem. Z kolei w Polsce od momentu wejścia do Unii Europejskiej pojawiły się zapisy blokujące rodzimych przetwórców. Są to ograniczenia polskie, a nie unijne.

 

Między innymi z tego powodu zawiązała się ogólnopolska akcja „Bezpośrednio od polskiego rolnika” w ramach kampanii Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC). Akcja promuje kupowanie lokalnych produktów bezpośrednio od rolników.

 

- Domagamy się zmiany przepisów, ponieważ skala produkcji w gospodarstwach nie jest taka, jak w dużych przetwórniach, a rolnicy mają podlegać takim samym regułom sanitarnym - komentuje Joanna Bojczeńska z biura Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi.

 

1 października odbyła się konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego dotycząca „Sprzedaży bezpośredniej - nowych ułatwień”. W gospodarstwie Aliny Paluch w Klimczycach Kolonii minister podpisał rozporządzenie wprowadzające nowe zasady sprzedaży bezpośredniej.

 

Rozporządzenie ministra wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników i konsumentów. Dotyczy ono wymagań weterynaryjnych przy wytwarzaniu produktów pochodzenia zwierzęcego.

 

Wprowadza szereg ułatwień, przede wszystkim rozszerza indeks produktów pochodzenia zwierzęcego dopuszczonych do sprzedaży bezpośredniej o siarę, mrożone tusze drobiu, zajęczaków i zwierząt łownych, skórowane tusze grubej zwierzyny łownej, patroszone tusze drobnej zwierzyny łownej, podroby drobiu, zajęczaków i zwierząt łownych, ślimaka wielkiego szarego.

 

Co więcej, umożliwia sprzedaż jaj bezpośrednio w gospodarstwie. Zwiększa limity sprzedaży produktów, np. dla tuszy gęsich z 50 sztuk tygodniowo do 500. Ponadto w pewnym stopniu ułatwia sprzedaż w czasie festynów, kiermaszów i targów na terenie całego kraju. Wprowadza także możliwość tzw. „sprzedaży zbiorczej” w celu promocji na wystawach i festynach.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski