Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie spadło w całym województwie. Nie we wszystkich powiatach jednakowo

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
pexels.com/zdjęcie ilustracyjne
Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu przygotował raport o stanie bezrobocia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy w 2021 roku, z którego wynika, że w Zamościu i powiecie zamojskim jest obecnie mniej bezrobotnych, niż jeszcze rok wcześniej. Podobnie wygląda sytuacja w całym województwie lubelskim.

Pod koniec grudnia 2021 r., w zamojskim PUP było zarejestrowanych ogólnie 6 tys. 107 osób. To o 817 osób mniej niż rok wcześniej. Stopa bezrobocia wynosi obecnie w Zamościu – 8,7 proc., a w jego okolicy – 8,5 proc. Przeważająca liczba tych osób nie ma prawa do zasiłku (to 89,4 proc. wszystkich zarejestrowanych: rok wcześniej było to 86,4 proc.), 23,2 proc. nie zdobyła natomiast kwalifikacji zawodowych, a 26,3 proc. - doświadczenia zawodowego. Większość zarejestrowanych w PUP to osoby określone jako „długotrwale bezrobotne”. Stanowią one 61,3 proc. ogółu (rok wcześniej było to 56,2 proc.).

„W odniesieniu do miasta Zamość na koniec grudnia 2021 r. największa liczba osób bezrobotnych znajdowała się w dzielnicach: Orzeszkowej-Reymonta, Zamoyskiego oraz Słoneczny Stok” – czytamy w raporcie zamojskiego PUP. „Największą liczbę bezrobotnych (poza Hetmańskim Grodem) odnotowano w gminie Zamość oraz mieście i gminie Szczebrzeszyn, co stanowi ok. 30,1 ogółu zarejestrowanych w powiecie zamojskim”.

W zestawieniu podsumowano także m.in. oferty pracy oraz miejsca aktywizacji zawodowej, które były w ub. roku dostępne dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w zamojskim PUP. W 2021 r. zgłoszono ich 4 tys. 292, z czego 3 tys. 54 w Zamościu oraz 1 tys. 238 w powiecie zamojskim.

Nie tylko to jest ważne. Sytuacja na rynku pracy byłaby zapewne zupełnie inna, znacznie poważniejsza, gdyby nie rządowa tarcza antykryzysowa. Dzięki niej pracodawcy mogli liczyć na wsparcie w okresie pandemii. Były to m.in. jednorazowe pożyczki, dotacje oraz różnego rodzaju dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz wynagrodzenia dla pracowników. Łącznie, tylko zamojski PUP w 2020 r. oraz 2021 r. wydał na takie zadania ponad 67,5 mln zł, z czego w ub. roku – ok. 14,6 mln zł.

Bezrobocie spadło także w całym województwie lubelskim. W 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła w całym regionie 7.2 proc - rok wcześniej było to 8,2 proc. (w całym kraju było to w ub. roku ogólnie 5,4 proc, a w 2020 r. - 6,2 proc.).

Z danych statystycznych przygotowanych przez zamojski PUP wynika również, że spadek bezrobocia odnotowano we wszystkich powiatach woj. lubelskiego. Największy w kraśnickim (bezrobocie spadło o 2,6 proc.), w Chełmie (o 2,2 proc.) oraz Białej Podlaskiej (o 2,1 proc.). Najmniej bezrobotnych ubyło w pow. hrubieszowskim (o 0,2 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski