MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białoruska opozycja dyskutuje w Wilnie o tym, jak odsunąć Łukaszenkę od władzy

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Liderka białoruskiej opozycji zwołała w Wilnie konferencję, by opracować sposób na odsunięcie od władzy Aleksandra Łukaszenki
Liderka białoruskiej opozycji zwołała w Wilnie konferencję, by opracować sposób na odsunięcie od władzy Aleksandra Łukaszenki Fot. Facebook.com/S.Tsikhanouskaya
Odsunięcie od władzy nielegalnego reżimu Aleksandra Łukaszenki, zwolnienie i rehabilitacja wszystkich więźniów politycznych oraz obrona niepodległości i wyprowadzenie z kraju rosyjskich wojskowych - to główne tezy dwudniowej konferencja białoruskiej opozycji pt. Nowa Białoruś, która jest organizowane przez biuro liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej i inne białoruskie organizacje oraz inicjatywy opozycyjne. Konferencja rozpoczęła się w poniedziałek w Wilnie.

Biuro Swiatłany Cichanouskiej już na początku forum określiło najważniejsze dla demokratycznych sił Białorusi cele. Pierwszy to odsunięcie od władzy nielegalnego reżimu Aleksandra Łukaszenki. Drugi – zwolnienie i rehabilitacja wszystkich więźniów politycznych. Trzeci cel to obrona białoruskiej niepodległości i wyprowadzenie z kraju rosyjskich wojskowych.

Po osiągnięciu tych celów Swiatłana Cichanouska proponuje przeprowadzić wolne wybory, po których powstaną właściwe wolnym i niepodległym państwom instytucje demokratyczne.

– Ruchy demokratyczne widzą różne drogi do osiągnięcia tych celów. Zadaniem konferencji jest analiza tego, co udało się osiągnąć w ciągu ostatnich dwóch lat i rozważenie konkretnych propozycji przezwyciężenia kryzysu na Białorusi – stwierdziła Cichanouska w oświadczeniu dla prasy.

– Znaleźliśmy się w nowych realiach, w których jesteśmy zmuszeni walczyć o samo istnienie naszego kraju – powiedziała Cichanowska w słowie powitalnym do uczestników konferencji. Podkreśliła, że jej imię już nie należy tylko do niej i stało się „instrumentem politycznym dla całego narodu”. Białoruska liderka przyznała, że inni liderzy opozycji są od niej bardziej doświadczeni i jako politycy silniejsi od niej. To m.in. uwięzieni przez Łukaszenkę kandydujący w wyborach 2020 roku Wiktor Babaryka z szefową swojego sztabu wyborczego Marią Kolesnikową, aresztowany przed głosowaniem mąż liderki opozycji Siarhiej Cichanouski i wielu innych polityków.

Po dwóch latach od wyborów prezydenckich 2020 roku większość liderów białoruskiej opozycji znajduje się albo w więzieniu, albo na wymuszonej emigracji. To ci ostatni, w wigilię drugiej rocznicy wyborów zakończonych masowymi protestami przeciwko fałszowaniu wyników i represjami ze strony reżimu, zgłosili pierwsze propozycje dotyczące strategii działań, które mają doprowadzić do odsunięcia Łukaszenki od władzy.

Padały między innymi stwierdzenia, iż zwycięstwo nad Łukaszenką w drodze procedur demokratycznych nie jest możliwe, a zatem należy realizować scenariusz siłowy.

Propozycja powołania rządu na uchodźstwie

Biorący udział w dyskusji były ambasador Białorusi w Polsce i były minister kultury tego kraju Pawał Łatuszka zaproponował powołanie rządu na uchodźstwie, który mógłby walczyć na arenie międzynarodowej na rzecz zachowania suwerenności oraz państwowości Białorusi.

Propozycja powołania przez działające głównie na emigracji siły opozycji białoruskiej wspólnej struktury rządowej, mającej zabezpieczyć ciągłość państwowości Republiki Białorusi w przypadku zagrożenia ze strony Rosji, stała się jedną z najważniejszych inicjatyw pierwszego dnia konferencji „Nowa Białoruś”.

Drugi dzień spotkania będzie odbędzie się w drugą rocznicę sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborów, w których, jak twierdzi większość białoruskich opozycjonistów, dyktator skradł głosy Swiatłanie Cichanouskiej.

mac

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białoruska opozycja dyskutuje w Wilnie o tym, jak odsunąć Łukaszenkę od władzy - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski