Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblia Audio nagrywana w KUL: Stary Testament rozpisany na tysiąc głosów

Piotr Nowak
W niedzielę kilkadziesiąt osób odgrywało sceny pod okiem aktora i reżysera Krzysztofa Czeczota
W niedzielę kilkadziesiąt osób odgrywało sceny pod okiem aktora i reżysera Krzysztofa Czeczota Tomasz Koryszko
Aktorzy i zwykli ludzie nagrywają słuchowisko na podstawie ksiąg Starego Testamentu. W przedsięwzięciu uczestniczą też pracownicy i studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Sceny zbiorowe, w tym przejście Izraelitów przez Morze Czerwone, uczta u króla Salomona, modlitwy w świątyni i bitwy, nagrywano na KUL. Wszystkie usłyszymy w ramach 110-godzinnego słuchowiska na motywach Starego Testamentu, powstającego w ramach projektu Biblia Audio.

- To ciekawa inicjatywa. Jak się dowiedziałem, że będzie realizowana w Lublinie, to od razu chciałem w niej uczestniczyć - przyznaje Bartłomiej Gackiewicz, student agrofizyki. Mężczyzna był w gronie kilkudziesięciu osób, które w niedzielę pojawiły się w studiu nagrań lubelskiej uczelni. - Chciałem tu być, bo uważam, że to jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce i w Europie - dodaje.

W ogólnopolski projekt za- angażowane są setki osób. Wśród nich ponad 300 znanych aktorów m.in.: Radosław Pazura, Anna Polony, Jarosław Boberek, Cezary Żak, Piotr Fronczewski, Wojciech Malajkat, Jerzy Trela, Małgorzata Kożuchowska, Adam Woronowicz i Krystyna Janda. Na każdym etapie w produkcję są zaangażowani profesjonaliści, ale też amatorzy.

- To nie tylko osoby wierzące, ale też takie, które nigdy wcześniej nie miały Pisma Świętego w ręku - mówi Krzysztof Czeczot, aktor i reżyser. Jednocześnie pomysłodawca i realizator słuchowiska.

Najtrudniejszą częścią przedsięwzięcia jest zbiórka funduszy.

- Opieramy się na akcji crowdfundingowej, czyli pro-simy o pomoc społeczeństwo. W zamian dajemy Biblię w wersji audio, która jest dostępna dla wszystkich - mówi Maciej Budzich, bloger i współtwórca projektu. Przygotowania do nagrania Starego Testamentu trwały od lutego ubiegłego roku. Akcję możemy finansowo wspierać do niedzieli. Z potrzebnych 576,7 tys. zł, do wczoraj wpłacono 41 proc. kwoty.

Czym jest Biblia Audio?

Jedno z największych słuchowisk w Europie będzie trwało blisko 110 godzin. Jego twórcy rozpisali scenariusz na tysiąc ról. W przedsięwzięciu weźmie udział ponad 300 aktorów, muzyków i amatorów. Efektem prac będzie dźwiękowa adaptacja Biblii Starego i Nowego Testamentu, wzbogacona o 150 psalmów i oparta na piątym wydaniu Biblii Tysiąclecia. Całość to blisko 8 gb danych w formacie mp3.

Audiobook powstaje z okazji 1050-lecia chrztu Polski oraz 50-lecia Biblii Tysiąclecia. Swój wkład w przedsięwzięcie ma także Katolicki Uniwersytet Lubelski. Lubelska uczelnia za dwa lata będzie świętowała 100-lecie. Na tę okazję Chór Akademicki KUL wykona jeden z psalmów, który wejdzie w skład Biblii Audio. Muzykę do tego utworu skomponuje Michał Lorenc, ceniony twórca muzyki filmowej.

W Biblii znajduje się 150 psalmów. Pomysłodawcy słuchowiska chcą, żeby każdy z nich zagrał inny artysta. Jeden wykona Chór Akademicki KUL. Pierwszy utwór można już znaleźć w internecie na stronie projektu.

Trwa zbiórka pieniędzy na realizację przedsięwzięcia. Część nagrań jest już dostępna w inter-necie. Słuchowisko spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem. Od premiery pobrano je już 400 tys. razy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski