MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka, CSK, Muzeum Lubelskie. Kultura odmrożona tylko w części

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce od wtorku 5 maja otwiera swój park
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce od wtorku 5 maja otwiera swój park Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Nie ma co liczyć na powrót koncertów czy dużych wystaw. Mimo częściowego odmrożenia kultury, jej instytucje nie wracają jeszcze do swojej pełnej działalności.

W ciągu najbliższych dni wyjaśni się, kiedy zostaną otwarte poszczególne placówki kultury podlegające urzędowi marszałkowskiemu. Trwają ostatnie ustalenia.
- Trwa konsultacja procedur z sanepidem, planowany termin otwarcia to 7 maja - informuje np. o Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej urząd.

Jednak już w poniedziałek swoje drzwi dla gości otworzyło Muzeum Wsi Lubelskiej.

- Jesteśmy przekonani, że otwarcie muzeum pozwoli mieszkańcom Lublina i całego regionu odpocząć na świeżym powietrzu, nabrać sił i energii - mówi Bogna Bender-Motyka, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Jest jednak uwaga. Działalność zostaje wznowiona, ale zwiedzający będą zobowiązani do przestrzegania pewnych obostrzeń. Możliwe będzie jedyne zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika.

- Goście muzeum będą musieli pamiętać o poruszaniu się w maseczkach i zachowaniu przynajmniej dwumetrowego odstępu między innymi zwiedzającymi - dodaje urząd marszałkowski.

Bez koncertów i zamku

Powoli życie wraca też do Centrum Spotkania Kultur. - Do końca tygodnia mamy zamiar uruchomić sklepik kulturalny, nasze tarasy na dachu i przestrzeń wystawową. Nie cały budynek będzie dostępny dla gości – mówi Andrzej Goliszek, rzecznik CSK i zaznacza, że chwilowo na więcej nie ma co liczyć. Zaplanowane koncerty, spektakle są odwołane i przełożone na inny termin. - Sytuacja jest dynamiczna. Jeśli chodzi o organizację wydarzeń, to czekamy na kolejne decyzje i wówczas będziemy próbowali się do nich dostosować. Nie wiemy dziś jakie normy będziemy musieli spełnić, i czy nam się to uda w naszej przestrzeni – tłumaczy Goliszek.

Mimo odmrożenia nie będzie można zwiedzać lubelskiego Zamku, ale powodem nie jest koronawirus, tylko remont. - Prace nadal trwają, ale z końcem maja będzie już można zwiedzać Kaplicę Św. Trójcy a także, być może, donżon – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.

Od najbliższego weekendu Muzeum Lubelskie otworzy swoje oddziały w Lublinie i w Nałęczowie. Tam będą jednak pewne ograniczenia: brak zwiedzania z przewodnikiem i określona liczba gości. Odpowiednie regulaminy są właśnie przygotowywane. - Do tej pory pracowaliśmy od wtorku do niedzieli a teraz zaczynamy tydzień od środy. Zobaczymy czy w ogóle będą zwiedzający – dodaje pani dyrektor.

Warsztaty online

Warsztaty Kultury na razie zostają w sieci. - Choć bardzo tęsknimy za działalnością w realu – mówi Paulina Skipirzepa-Kamińska, kierownik działu komunikacji i marketingu Warsztatów Kultury. - To odmrożenie dotyczy głównie muzeów i bibliotek. Zatem czekamy na bardziej szczegółowe wytyczne dotyczących takich instytucji jak nasza – tłumaczy.

Warsztaty codziennie organizują zajęcia online. Każde z nich przyciąga od kilku do kilkunastu tysięcy widzów i uczestników. - Na przykład warsztaty z sadzenia kwiatów miały 11 tysięcy widzów – dodaje z dumą Skipirzepa-Kamińska.

Tylko wypożyczenie

Kulturalne życie wraca do miejskiej biblioteki w Lublinie. Ale od 11 maja i z wyłączeniem oddziałów szpitalnych.

- Jednocześnie biblioteka informuje, że do odwołania możliwe będzie dokonywanie jedynie wypożyczeń i zwrotów, bez wolnego dostępu do półek ze zbiorami. Niemożliwe będzie korzystanie z czytelni i Publicznych Punktów Dostępu do Internetu. Zawieszona również zostaje działalność kulturalno-edukacyjna – dodaje w komunikacie urząd miasta.

Najpierw park

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce od wtorku 5 maja otwiera swój park. Zwiedzając go trzeba m.in. nosić maseczkę i nie wolno dotykać parkowych urządzeń.

- Jesteśmy w trakcie konsultowania z sanepidem zasad otwarcia muzeum. Pracujemy nad tym, by możliwie szybko i bezpiecznie udostępnić nasze ekspozycje zwiedzającym. - mówi Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Prawdopodobne otwarcie wszystkich ekspozycji nastąpi między 12 a 19 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski