Biegi górskie: Znicz Biłgoraj wicemistrzem

Krzysztof Szputarski
Znicz Biłgoraj wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji klubowego mistrza Polski w biegach górskich za 2009 rok. Punktowane były wyniki w mistrzostwach Polski oraz w międzynarodowych imprezach rangi mistrzowskiej.

Jeszcze nigdy rywalizacja nie była tak wyrównana jak w 2009 roku, bowiem debiutujący w biegach górskich zawodnicy z Biłgoraja ulegli tylko drużynie Halicza Ustrzyki Dolne, zaledwie o jeden punkt. Trzecie miejsce zajął natomiast zespół LLKS Osowa Sień, który w dwóch poprzednich latach zajmował pierwsze i drugie lokaty, zaś w tym roku do zwycięstwa zabrakło im tylko czterech punktów.

Ekipa z Biłgoraja, podopieczni trenera Mieczysława Jamroza, wychowawcy całej plejady znakomitych biegaczy i biegaczek na Lubelszczyźnie, swój sukces zawdzięcza doskonałym występom swoich zawodników, podczas mistrzostw Polski juniorów (2 medale złote i 1 brązowy) oraz w mistrzostwach świata (brązowy medal Angeliki Mach i 17. miejsce Krzysztofa Steca, najlepsze miejsce polskiego juniora od 2003 roku).

Miejsce tuż za podium przypadło drużynie SKB Kraśnik, która zgromadziła 70 pkt., a do trzeciej pozycji zabrakło im siedem pkt. Kraśniczanie, trenujący pod kierunkiem Zbigniewa Białego, lepszą lokatę uzyskali tylko w 2005 roku, dzięki wspomaganej przez liczną grupę juniorów Dominice Wiśniewskiej, która w kategorii juniorek nie miała równych w Polsce, a do brązowego medalu w mistrzostwach świata zabrakło jej tylko sześć sekund.

Kolejne lokaty wywalczyły drużyny: Budowlanych Częstochowa (69 pkt.) oraz UMKS Ostrowia Ostrowiec Świętokrzyski (59 pkt.), która w ubiegłym roku okazała się najlepszą drużyną w Polsce.

Łącznie w rywalizacji klubowego mistrza Polski w biegach górskich sklasyfikowanych zostało 45 klubów, najwięcej w dotychczasowej 9-letniej historii rywalizacji.