Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biegły ustali, kto przyczynił się do katastrofy budowlanej przy ulicy Lubartowskiej

Marcin Koziestański
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Trwa prokuratorskie śledztwo, które ma dać odpowiedź na pytanie, czy można było zapobiec zawaleniu się budynku przy ul. Lubartowskiej.

Prokuratorzy z Lublina, którzy prowadzą śledztwo dotyczące zawalenia się kamienicy przy ul. Lubartowskiej 45/Targowej 2, zebrali już całą wymaganą dokumentację dotyczącą zarządzania budynkiem, w którym doszło do katastrofy, i przeprowadzanych w nim w ostatnim czasie prac remontowych.

- Zebrane materiały wysłane będą teraz do biegłego z zakresu budownictwa. To on ma określić, czy zarządzanie budynkiem i remonty wpłynęły w jakiś sposób na stan tej kamienicy - informuje Agnieszka Kępka, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Śledztwo wciąż toczy się w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie. Nikt więc nie usłyszał do tej pory zarzutów doprowadzenia do katastrofy budowlanej. W trakcie śledztwa przesłuchiwani byli już mieszkańcy zawalonej części kamienicy.

- Teraz biegły ma ustalić, czy ktoś bezpośrednio nie przyczynił się do zawalenia budynku przy ul. Lubartowskiej 45/Targowej 2 - dodaje Agnieszka Kępka.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w środę, 24 maja, tuż przed godz. 14. Poszkodowane w sumie zostały 33 rodziny: część straciła mieszkania, a pozostali musieli je opuścić na czas trwania akcji ratowniczej. W katastrofie budowlanej ranny został mężczyzna, który spadł z trzeciego piętra. Mimo odniesionych ran i złamań jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Część budynku, w którym zawalił się strop, musiała zostać wyburzona.

- Sześć poszkodowanych osób dostało już od miasta lokale zastępcze. Tylko jedna osoba czeka nadal na swój przydział w hostelu. Z kolei mieszkańcy ocalałych budynków wrócili już w ubiegłym tygodniu do swoich domów - tłumaczy Łukasz Bilik, rzecznik prasowy Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie.

Jak udało się nam ustalić, kończą się już kontrole pracowników ZNK, którzy po katastrofie rozpoczęli sprawdzanie ok. 70 budynków, w których udziały posiada miasto.

- Na szczęście w ich trakcie nie odnotowano do tej pory żadnego zagrożenia wystąpienia kolejnej katastrofy budowlanej - uspokaja Bilik.

Nie oznacza to oczywiście, że budynki są w idealnym stanie. - Nasi pracownicy zbierają uwagi dotyczące potrzeby przeprowadzania w kamienicach remontów i różnego rodzaju prac naprawczych - precyzuje rzecznik ZNK.

CZYTAJ TEŻ: Kamienica przy ul. Lubartowskiej w Lublinie po wyburzeniu (ZDJĘCIA Z DRONA)
Zawalił się strop kamienicy przy Lubartowskiej (ZDJĘCIA, WIDEO)
Kamienica przy Lubartowskiej w Lublinie. Burza w ratuszu w sprawie katastrofy budowlanej (WIDEO)
Nocna rozbiórka kamienicy przy ul. Lubartowskiej (ZDJĘCIA, WIDEO)
Katastrofa budowlana przy Lubartowskiej. Mieszkańcy jeszcze nie wrócą do domu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski