Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biesiada Archeologiczna w Masłomęczu: Wioska Gotów odkryje tajemnice rzemiosła sprzed wieków

Małgorzata Szlachetka
Pokaz tradycyjnego wytopu żelaza
Pokaz tradycyjnego wytopu żelaza Bartłomiej Bartecki
Niedzielna XIV Biesiada Archeologiczna w Wiosce Gotów w Masłomęczu to najważniejsze wydarzenie roku w tym skansenie.

Rok temu imprezę odwiedziło prawie 3 tysiące osób. - To świetny wynik, biorąc pod uwagę, że nie proponujemy udziału w dużych plenerowych koncertach, ale w pokazach archeologicznych - komentuje Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie, jeden z czterech organizatorów wydarzenia.

W programie tegorocznej edycji Biesiady Archeologicznej są pokazy wytopu żelaza. Odbędą się z użyciem dymarek zbudowanych na podstawie reliktów odnalezionych w czasie wykopalisk w województwie świętokrzyskim.

- Ruda żelaza będzie wytapiana przy użyciu węgla drzewnego, do którego kowal przez skórzany worek tłoczy powietrze - mówi „Kurierowi” archeolog Anna Hyrchała z Wioski Gotów w Masłomęczu i muzeum w Hrubieszowie. Potem następuje etap, w którym przekonujemy się, że wydobycie żelaza wymaga rozbicia glinianej dymarki. - Bryła surowca będzie następnie formowana, jeszcze na gorąco, żeby w efekcie była jak najbardziej zbita - opisuje Anna Hyrchała.

Interesującym momentem będzie też możliwość obserwowania pokazu wyrobu szklanych paciorków.

Goście skansenu będą też mogli przekonać się, jak wygląda proces farbowania tkanin za pomocą naturalnych barwników uzyskiwanych z roślin. - Np. wrotycz nadaje tkaninie kolor żółty lub zielony w zależności od tego, w jakim naczyniu odbywa się jego moczenie: glinianym czy metalowym - zauważa Anna Hyrchała.

Uczestnicy niedzielnej imprezy zobaczą więc, jak mogła wyglądać praca rzemieślników między II a IV w n.e. w czasie gdy na tym terenie żyli Goci. - Największą popularnością cieszy się moment, w którym odsłaniamy ziemny dół, gdzie przez kilkanaście godzin wypalały się gliniane naczynia. Turyści zawsze są ciekawi efektu - dodaje Anna Hyrchała.

Spragnionym widowiskowych inscenizacji przypadnie do gustu bitwa barbarzyńców z rzymskimi legionistami albo pojedynki z udziałem członków grup rekonstrukcyjnych w strojach gladiatorów.

Niedziela (30.06), wioska Gotów w Masłomęczu, godz. 13.00-20.00

Zobacz także: Europejska Konwencja Żonglerska 2017 w Lublinie. Z wizytą w miasteczku akrobatów i żonglerów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski