Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieżące wydatki i rachunki największym wyzwaniem dla wiosennych budżetów. Rośnie za to finansowy optymizm Polaków

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł ostrożny optymizm wśród Polaków. Blisko co drugi badany jest zdania, że w ciągu najbliższego roku wzrost cen spowolni.
Pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł ostrożny optymizm wśród Polaków. Blisko co drugi badany jest zdania, że w ciągu najbliższego roku wzrost cen spowolni. 123RF
Bieżące wydatki, z naciskiem na rachunki i opłaty, dają się nam we znaki. Niemal 6 na 10 ankietowanych wymieniło tę pozycję jako najcięższą dla domowego budżetu w okresie wiosennym. – Chociaż do popularnych wyzwań finansowych o tej porze roku nadal należą remont domu lub mieszkania, to da się zauważyć, że była to rzadziej wskazywana odpowiedź – wskazuje Renata Wrzaskowska, Santander Consumer Bank.

Spis treści

Rachunki i opłaty największym wyzwaniem dla naszych portfeli

Bieżące wydatki, z naciskiem na rachunki i opłaty, dają się nam we znaki, o czym świadczą wyniki najnowszego badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: Wiosenne wyzwania 2023”. 58 proc. ankietowanych wymieniło tę pozycję jako najcięższą dla domowego budżetu na nową porę roku.

Najczęściej wskazywały tę odpowiedź kobiety (70 proc. w porównaniu do 46 proc. w grupie mężczyzn), co, zdaniem autorów badania, może mieć źródło w różnicy w zarobkach. Często wybierali ją również seniorzy powyżej 60 lat (65 proc.), 40-49 latkowie (60 proc.) i osoby przed 30. rokiem życia (59 proc.). Na drugim miejscu wśród wskazań ogółu ankietowanych znalazł się remont domu lub mieszkania (25 proc.).

Z kolei co szósty ankietowany przewidywał, że wyzwaniem dla niego będzie przygotowanie do świąt wielkanocnych. Niżej znalazło się sfinansowanie wycieczki/wyjazdu własnego lub dziecka.

– W tegorocznym wiosennym badaniu widać różnice w porównaniu z wynikami z zeszłego roku – komentuje Renata Wrzaskowska z Santander Consumer Bank. – Chociaż do popularnych wyzwań finansowych o tej porze roku nadal należą remont domu lub mieszkania, to da się zauważyć, że była to rzadziej wskazywana odpowiedź (25 proc. w zestawieniu z 33 proc. w 2022 roku) – dodaje.

Jednocześnie zwraca uwagę, że w porównaniu z zeszłym rokiem spadł również odsetek ankietowanych, który wybierał zorganizowanie wyjazdu własnego lub dziecka (16 proc. vs 24 proc.). – Wzrosła za to liczba badanych, która za duże wiosenne wyzwanie uznała przygotowanie do świąt wielkanocnych (18 proc. w porównaniu do 13 proc. w ubiegłorocznym badaniu). Może to być spowodowane podwyżkami kosztów życia, które zmieniają naszą perspektywę na to, co nadwyręży nasze portfele w najbliższym czasie – wyjaśnia.

Wydatki pokryjemy z bieżących dochodów

72 proc. przeznaczy bieżące dochody na sfinansowanie wiosennych wyzwań. W dalszej kolejności badani odpowiadali, że pokryją je z oszczędności (32 proc.). Co siódmy sięgnie w tym celu po środki z dodatkowej pracy, premii lub trzynastki (15 proc.). Ponadto co ósmy wspomoże się produktem bankowym (13 proc.).

Jak wynika z badania, po kredyt gotówkowy Polacy byliby skłonni sięgnąć najczęściej przy realizacji wiosennego remontu domu lub mieszkania (29 proc.). W następnej kolejności byłyby to inwestycja w samochód w formie naprawy lub zakupu nowego pojazdu (16 proc.) oraz zakup wyposażenia np. sprzętu RTV/AGD, wymiana mebli (11 proc.).

Pomimo wysokiej inflacji rośnie finansowy optymizm Polaków

Z kolei z drugiej odsłony badania „Finanse Polaków w obliczu wysokiej inflacji” przygotowanego na zlecenie Banku Millennium wynika, że pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł ostrożny optymizm wśród Polaków. Blisko co drugi badany (45 proc.) jest zdania, że w ciągu najbliższego roku wzrost cen spowolni. Jest to skok aż o 14 pp. względem odpowiedzi z ubiegłego roku. Jednocześnie maleje odsetek osób, które uważają, że ceny będą rosnąć w takim tempie, jak dotychczas lub spodziewają się przyspieszenia we wzroście cen – obecnie odpowiedziało tak 40 proc. badanych, co jest spadkiem o 20 pp. w porównaniu do wyników z ubiegłego roku.

Pozytywny trend zauważyć można również w ocenie sytuacji finansowej w gospodarstwach domowych respondentów. Porównując wyniki z ubiegłoroczną odsłoną badania, zmniejszył się odsetek osób, które oceniają, że żyją skromnie i na co dzień bardzo oszczędnie gospodarują pieniędzmi. Obecnie jest to grupa 18 proc. badanych, co oznacza spadek o 6 pp. względem 2022 r. Spory wzrost nastąpił w grupie badanych, którym żyje się trochę lepiej, czyli na co dzień wystarcza im pieniędzy, choć muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy (wydatki). Odpowiedziała tak ponad połowa badanych (52 proc.), co oznacza wzrost o 9 pp.

– Wyniki badania wpisują się w ogólną ocenę perspektyw polskiej gospodarki. W najbliższych miesiącach wskaźnik inflacji w Polsce będzie wyhamowywał i widać, że taki też scenariusz jest brany pod uwagę także przez konsumentów. Warto przy tym jednak zauważyć, że inflacja wciąż będzie utrzymywała się w tym roku na relatywnie wysokich poziomach – komentuje Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Jego zdaniem, w obliczu spadających realnych dochodów rozporządzalnych coraz częściej konsumenci sięgali też do oszczędności, aby sfinansować konsumpcję. – To pokazuje jak silnie negatywny wpływ na budżety domowe ma wysoka inflacja. Widoczny w wynikach badania spadek obaw o dalszy silny wzrost inflacji daje nadzieję, że wraz z jej wyhamowaniem poprawi się sytuacja dochodowa konsumentów, co z jednej strony może wesprzeć konsumpcję, albo sprzyjać odbudowie oszczędności – podsumowuje.

W ostatnich miesiącach nieco zwiększyła się grupa oszczędzających osób – do 70 proc. w 2023 r. z 67 proc. w 2022 r. Jednocześnie już tylko co piąty pytany deklaruje, że nie oszczędza i nie posiada żadnych oszczędności (21 proc.). W ubiegłym roku dotyczyło to co czwartego respondenta (26 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bieżące wydatki i rachunki największym wyzwaniem dla wiosennych budżetów. Rośnie za to finansowy optymizm Polaków - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski