Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bilans dnia: Liczba zakażonych przekroczyła 20 tys. od początku epidemii. Teraz z koronawirusem walczy prawie 11 tys. osób

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
pixabay.com
Nowe ogniska zakażeń wykryto m.in. w przedszkolu., na komendzie policji, w domu pomocy społecznej. Sześć kolejnych osób z woj. lubelskiego przegrało walkę z koronawirusem o życie.

W poniedziałek dowiedzieliśmy się o 1043 nowych przypadkach zakażeń w woj. lubelskim. Łącznie od początku epidemii, to już ponad 20 tys. zachorowań. Obecnie z aktywną postacią zakażenia zmaga się blisko 11 tys. osób. Najwięcej zakażonych mieszka w Lublinie i pow. lubelskim. W poniedziałek po południu w oddziałach zakaźnych dla dorosłych było wolnych tylko siedem miejsc covidowych. Natomiast łóżek intensywnej terapii dla zakażonych było cztery.

Lubelskie laboratoria w minionej dobie przebadały łącznie 1889 osób. Aktualnie występują 151 ogniska epidemiczne. W ciągu ostatniej doby sanepid zarejestrował 10 nowych ognisk COVID -1. Są to: oddział wewnętrzny w Janowie Lubelskim, oddział wewnętrzny I w Hrubieszowie, NZOZ Cyców, Stacja Ratownictwa Medycznego SPZOZ w Łukowie, Przychodnia Zdrowia w Biłgoraju, Miejskie Przedszkole Integracyjne we Włodawie, MPWIK Wodociągi w Puławach, Komenda Powiatowa Policji w Puławach, DPS w Kocku, DPS dla kombatantów (powiat biłgorajski).

Sanepid poinformował w poniedziałek o śmierci sześciu osób. Najmłodsza miała 56 lat i pochodziła z powiatu biłgorajskiego, zaś najstarsza osoba miała 91 lat i była z pow. puławskiego.

Nie ma respiratorów, nie ma zwrotu zaległości

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia poinformował, że resort wystąpił do Prokuratorii Generalnej RP o wszczęcie postępowania o zabezpieczenie i zapłatę w związku z nieuregulowaniem zaległych płatności przez firmę E&K za respiratory. Przypomnijmy, że wiosną ministerstwo kupiło 1,2 tys. respiratorów od lubelskiej firmy E&K. Do dziś otrzymali tylko 200 z tych urządzeń. Działo się to jeszcze podczas kadencji Łukasza Szumowskiego.

W następstwie tej umowy i przewidzianych w niej przedpłat, firma dostarczyła sprzęt wartości 9 mln euro. Od pozostałej części umowy, w związku z niedotrzymaniem terminów dostaw, Ministerstwo Zdrowia odstąpiło, żądając jednocześnie zwrotu pozostałych wpłaconych środków wraz z odsetkami i karami umownymi.

- Z tytułu wskazanych żądań firma E&K sp. z o.o. zwróciła do Ministerstwa Zdrowia kwotę 14 mln euro, deklarując na piśmie, że pozostałą zaległą kwotę ureguluje do końca października 2020 r. Biorąc pod uwagę deklarację kontrahenta, resort nie kierował sprawy na drogę postępowania sądowego. Zaległości, których dotyczy wniosek do Prokuratorii Generalnej to: 11,9 mln euro niezwróconych przedpłat oraz 3,6 mln euro kar umownych - wyjaśnił w oświadczeniu dla PAP Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski