Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biomaxima Lublin: Nowe technologie na Felinie

(jsz)
Nowoczesne laboratorium Biomaximy
Nowoczesne laboratorium Biomaximy
Giełdowa spółka Biomaxima rozpoczęła w piątek działalność w lubelskiej podstrefie ekonomicznej. Za ponad 3 mln zł zbudowała na Felinie centrum badawczo-rozwojowe. W planach są kolejne inwestycje.

Wczoraj oficjalnie zainaugurowano działalność firmy w nowej siedzibie. Spółka działa w sektorze biotechnologii i diagnostyki laboratoryjnej.

– W tej chwili na rynku diagnostyki zajmujemy trzecią pozycję w kraju – mówi Henryk Lewczuk, prezes Biomaximy. – W ciągu roku chcemy zająć pierwsze miejsce. Chodzi przede wszystkim o produkcję testów diagnostycznych, np. ciążowych, wykrywających choroby czy narkotyki.

Centrum przy ul. Vetterów 5 to początek inwestycji Biomaximy na Felinie.

– Podpisaliśmy już umowę na rozbudowę zakładu – dodaje Lewczuk. – Obok nowej siedziby powstanie hala magazynowa.

Biomaxima jest jednym z dwóch krajowych producentów odczynników do diagnostyki in vitro. Produkty z Lublina sprzedawane są m.in. na Litwie, Łotwie, w Rumunii i Francji. Przed dwoma laty Biomaxima została wyłącznym dystrybutorem jedynego na świecie producenta glukometrów szpitalnych, amerykańskiej firmy Nova Biomedical.

Nowy zakład Biomaximy liczy ok. tysiąc metrów kwadratowych.

Inwestycję zrealizowano kosztem 3,5 mln złotych. Pracę w nowej siedzibie znajdzie 30 osób.

– W strefie ekonomicznej mamy przede wszystkim średnie firmy i trzeba się z tego cieszyć – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Takie przedsiębiorstwa znacznie lepiej znoszą wszelkie kryzysy, niż wielkie koncerny. Są bardziej elastyczne i szybciej podejmują decyzje o nowych inwestycjach.

Biomaxima to pierwsza firma w strefie, która uruchamia produkcję w tym roku.

Do tej pory zgodę na rozpoczęcie działalności na Felinie otrzymało 15 spółek. Tylko kilku z nich udało się rozpocząć pracę. To Aliplast, producent profili aluminiowych oraz firmy motoryzacyjne, DD Resory i Magnetto Wheel. Produkcję rozpoczęła także RBM APEX, producent grzejników Verano. Uruchomienie działalności w tym roku zapowiedziały również firma poligraficzna El-Press, spółka doradcza Euro-Compass i Dobroplast, producent okien i drzwi.

Lubelska strefa ekonomiczna ma powierzchnię blisko 120 ha.

Dziś zatrudnia ok. 600 osób. Do tej pory na Felinie zainwestowano 350 mln zł. W najbliższych latach przedsiębiorcy powinni zostawić w strefie kolejne 200 mln. Jeśli zrealizują swoje plany, na Felinie powstanie kolejnych 300 nowych miejsca pracy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski