Chodzi o trzy przedsięwzięcia realizowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013: albumina dożylna nowej generacji oparta o wielostopniowy proces inaktywacji wirusów, uruchomienie produkcji innowacyjnej immunoglobuliny dożylnej nowej generacji IGNG i wdrożenie trzystopniowej technologii inaktywacji wirusów do produkcji innowacyjnego czynnika von Willebranda.
Resort zgodził się na wydłużenie realizacji projektów do 15 kwietnia br. oraz na uruchomienie produkcji w fabryce w Mielcu do końca marca 2017 r. Nie zgodził się za to na przedłużenie refundacji kosztów w ramach projektów. Właśnie na tym ostatnim lubelskiej firmie zależało najbardziej.
Inwestycje w Mielcu miały doprowadzić firmę do uruchomienia własnego zakładu frakcjonowania osocza pochodzącego od polskich dawców, który miał zaspokoić potrzeby polskiej służby zdrowia. Na to przedsięwzięcie Biomed pozyskała bezzwrotne dotacje ze środków europejskich za pośrednictwem Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w wysokości 96 mln zł. Termin rozliczenia kosztów upłynął z końcem 2015 r.
Z finansowania inwestycji wycofała się jedna z instytucji finansowych. Ze względu na trudności w pozyskaniu inwestora 12 stycznia br. spółka złożyła w sądzie wniosek o otwarcie postępowania układowego.
„Powodem skomplikowanej sytuacji finansowej spółki okazały są trudności w pozyskaniu finansowania inwestycyjnego na realizacje precedensowego przedsięwzięcia w skali kraju, jakiego podjęła się spółka” – informował zarząd Biomed-Lublin.
Poprzez restrukturyzację firma zamierza zaspokoić wierzycieli i zachować działalność przedsiębiorstwa.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?