Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa o górki czechowskie. Lublin złoży kasację do NSA w sprawie wyroku. Jakie są powody?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Adrian Tomczyk/archiwum
Przed nami kolejna batalia sądowa o górki czechowskie. Sprawą zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny, gdzie ratusz złoży skargę kasacyjną na wyrok, który nie dopuszcza żadnej zabudowy na tym terenie. – To konieczne, aby nie dopuścić do degradacji górek czechowskich – przekonuje prezydent Lublina.

- Jesteśmy w stanie zawieszenia. Skarga kasacyjna jest konieczna, bo w obecnym stanie prawnym jest wiele pytań, wątpliwości – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

We wtorek ratusz poinformował, że złoży skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego na wyrok niższej instancji. Pod koniec grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie terenu dawnego poligonu na Czechowie. Uznał, że nie może być ona zabudowywany.

- Musimy stanąć w obronie tych, którzy już mają tam swoje domy. Wejście w życie wyroku WSA oznaczałoby, że nie mogą ich rozbudowywać, nadbudowywać czy modernizować. Czy ktoś chciałby się znaleźć w takie sytuacji? – pyta Żuk.

Zdaniem prezydenta w takiej sytuacji znaleźliby się mieszkający przy m.in. Solarza, Partyzantów, Arnsztajnowej, Raginisa, Bołbotta, Halickiego.

Kasacja zostanie złożona po przeanalizowaniu przez ratusz pisemnego uzasadnienia wyroku. To jeszcze nie wpłynęło do ratusza.

Studium (częściowo) zakwestionowane

W lipcu radni 2019 r. miejscy przyjęli uchwałę w sprawie „studium zagospodarowania Lublina”. Dokument dotyczył całego miasta. Na nowo określił m.in. przyszłość górek czechowskich. W skrócie umożliwił budowę bloków na 30 hektarach terenów (ok. 30 proc.). Na pozostałych ok. 75 ma powstać miejski park naturalistyczny.

Uchwała została zaskarżona. WSA częściowo ją uchylił. Uznał, że teren dawnego poligonu nie może być zabudowany, bo doprowadziłoby to do zniszczenia walorów przyrodniczych terenu. Zarzucił ratuszowi przekroczenie „władztwa planistycznego”. – Nie przekroczyliśmy tego władztwa. Gdybym miał jeszcze raz złożyć projekt uchwały to miałby on taki sam kształt – mówi Żuk.

Wyrok WSA jest nieprawomocny. – Gdyby stał się prawomocny, w praktyce nie wiadomo jak należałoby go zastosować. Studium musi obejmować obszar całego miasta, a w tym przypadku dla jego części nie byłoby określonych kierunków zagospodarowania – tłumaczy Żuk.

Wyrok zdaniem ratusza oznacza wstrzymanie wszelkich prac dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego. – Dla górek czechowskich oznacza to obowiązywanie planu z 2005 r., którego nie akceptujemy. Umożliwia on m.in. zabudowę komercyjną, usługową, sportową – dodaje Żuk.

Raport środowiskowy chroni więcej terenu

Ratusz przedstawił we wtorek również raport z inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczej m.in. górek czechowskich. – Jest dla nas bardzo ważny – zapewniał Żuk. Ale zastrzega: - Nie możemy go jednak traktować jako wiążący dokument planistyczny.

Eksperci chcą, aby ratusz objął ochroną przyrody większy teren niż to zrobili urzędnicy w studium. Chodzi o grunty wzdłuż ul. Poligonowej. Miejscy planiści dopuścili tam zabudowę na trzech wysoczyznach (ok. 10 ha). Eksperci mówią, że na dwóch z nich praktycznie nie powinno nic stanąć. – Chodzi o wysoczyznę położoną najbardziej na południowy – zachód oraz tę w środku. Proponowane jest objęcie ich ochroną prawie w całości – wskazuje Małgorzata Żurkowska, z-ca dyrektora Wydz. Planowania UM Lublin.

- Tylko, że nie jest wyraźnie sprecyzowane co to jest obszar przeznaczony do ochrony. Np. w raporcie jest informacje, że park planowany na górkach czechowskich jest sprzeczny z celem ochrony, że teren powinien pozostać w formie nieprzekształconej – wskazuje Żuk.

Postępowanie sądowe wstrzymuje, na razie, prace nad nowym planem zagospodarowania dla górek czechowskich. – Właściciel może jednak wystąpić o dopuszczenie zabudowy w trybie ustawy „lex deweloper” – przyznaje Żurkowska.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski