Bliżej budowy kopalni na Lubelszczyźnie

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Na terenie wsi Kulik, gdzie ma powstać kopalnia, dziś znajdują się pola i podmokłe łąki
Na terenie wsi Kulik, gdzie ma powstać kopalnia, dziś znajdują się pola i podmokłe łąki Łukasz Kaczanowski
Udostępnij:
Około 14 mln zł wydała spółka Prairie Mining Limited na poszukiwanie węgla na Lubelszczyźnie w minionym roku obrotowym. W poniedziałek Australijczycy opublikowali raport podsumowujący rok działalności. Nadal zapowiadają budowę kopalni we wsi Kulik.

Prairie zakończyła rok obrotowy w czerwcu 2016 r. Deklaruje kontynuowanie przygotowań do budowy kopalni we wsi Kulik w gminie Siedliszcze. Zapowiada złożenie wniosku o koncesję wydobywczą i kontynuowanie rozmów na temat finansowania inwestycji.

– W roku obrotowym 2016 najważniejszymi wydarzeniami dla Prairie były zatwierdzenie dokumentacji geologicznej oraz publikacja wyników wstępnego studium wykonalności dla Kopalni Jan Karski. Projekt wszedł w kolejny etap realizacji– pozyskanie pozwoleń administracyjnych i finansowania dla budowy kopalni – mówi Ben Stoikovich, prezes Prairie i zarazem prezes jej spółki zależnej PD Co, która odpowiada za inwestycję.

W tym czasie Prairie przeznaczyła na prace rozpoznawcze i przygotowanie dokumentacji ok. 14 mln zł. Na koniec czerwca br. dysponowała jeszcze 18,1 milionami dolarów australijskich na inwestycje. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu spółki na warszawską giełdę i pozyskaniu finansowania od funduszu CD Capital, który w sumie zadeklarował inwestycję w Prairie w wysokości 83 mln dolarów.

Spółka rozpoczęła też rozmowy z instytucjami finansowymi, generalnymi wykonawcami i potencjalnymi odbiorcami węgla, którzy mogliby uczestniczyć w finansowaniu budowy kopalni. – Pozytywnemu klimatowi rozmów sprzyja obserwowana w ostatnich miesiącach poprawa sytuacji i wzrost cen na międzynarodowym rynku węgla - przyznaje Artur Kluczny, wiceprezes PD Co.

Projekt zagospodarowania złoża jest aktualnie konsultowany z ekspertami. Następnie będzie złożony do zaopiniowania przez Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie. Spółka zapewnia, że równolegle trwają prace nad raportem oddziaływania na środowisko, który będzie podstawą do uzyskania decyzji środowiskowej dla projektu.

Wniosek o koncesję wydobywczą zarząd planuje złożyć w Ministerstwie Środowiska w połowie 2017 r. - Staramy się o zmianę lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego - mówi Mirosław Taras, wiceprezes PD Co.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

...
Naprawdę...? Aż 14 milionów zainwestowali...? I pozyskali 83 miliony...? Przy inwestycji której koszt to setki milionów, których nie mają... Niestety, jak inwestycję rozpoczyna się od nadania imienia kopalni (czyli dokładnie od końca) to trudno spodziewać się czegoś innego. I proszę mi wierzyć nie chodzi tu o popularne w Polsce narzekanie na wszystko tylko o realną ocenę sytuacji. Zobaczymy jak ta sprawa się zakończy.
P
Przemek
A do Lublina będą wozić słomę zawierającą pestycydy i inne środki ochrony roślin i ją spalać trując przy okazji ostatnich mieszkańców którzy jeszcze tu zostali.. Wielka Inwetycja jak ją nazwał Hetman da pracę w sumie dla 30 osób!!! Podziękujemy wam Panie Hetman I Żuk przy okazji kolejnych wyborów. Proponuję już teraz zmienić nazwę Lublin na SŁomiGród.
C
Chełmianin N
CZYTAĆ Z GŁOWĄ!
Kulik z Lubelszczyzną nie ma nic wspólnego,
i kto tak twierdzi, ma skojarzenia opętanego,
a takim jest redaktorek z kuriera lubelskiego.
Piotr Nowak, a i także inne pismaki gazetowe
oraz maniacy posiadają widzenia urojeniowe,
i propagują swoją tępotą na własne życzenie,
bo im mania nie pozwala na mądre myślenie!
>>>>>>>>>>>
Morał: Lubelszczyzna określa lubelską ziemię
a obecne woj. lubelskie - nie lubelska ziemia.
Kto uważa inaczej, ma chore wyolbrzymienie
a jeśli ma rację niech pisze tam o wyjaśnienie
i niech rozpocznie z uczonymi dyskutowanie!
LUBELSZCZYZNA - tam gdzie lubelska ziemia!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia
Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
ż
że pomogłem.
Taka jest różnica, że prywatne spółki wydobywcze pozostają ciągle rentowne, natomiast wszystkie kontrolowane przez Skarb Państwa, wraz z roszczeniowymi związkami zawodowymi i przerostem zatrudnienia zarówno w tzw. dołach jak i kierownictwie potrzebują ciągle środków do uzyskania płynności, nie mówiąc już o jakimkolwiek zysku. A wszystko to pod przykrywką: państwo powinno mieć wpływ na strategiczne sektory.
Prywatne > państwowe ! Zawsze !
B
BettyMegami
jest opłacalne jedynie na terenach wartościowych rolniczo i krajobrazowo a nieopłacalne na śląsku gdzie jest infrastruktura?
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie