Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błonia pod Zamkiem w Lublinie: Debata z mieszkańcami (ZDJĘCIA, WIDEO)

Artur Jurkowski
Debata o przyszłości błoni przy Zamku zgromadziła ok. 50 osób
Debata o przyszłości błoni przy Zamku zgromadziła ok. 50 osób Anna Kurkiewicz
Tereny rekreacyjne, niewielki staw z kawiarnią na brzegu - do połowy 2016 roku dowiemy się, jak zmienią się grunty przy Zamku i alei Unii Lubelskiej.

- Ma to być teren otwarty, maksymalnie dostępny dla mieszkańców. Obok przestrzeni parkowej planujemy utworzenie oczka wodnego z obiektami gastronomicznymi na jego brzegu - mówiła Zuzanna Szpocińska, współautorka koncepcji przebudowy błoni pod Zamkiem.

W poniedziałek w ratuszu odbyła się otwarta debata z mieszkańcami na temat zmian w sąsiedztwie wzgórza zamkowego oraz al. Unii Lubelskiej. Łącznie chodzi o 36 hektarów gruntów położonych między al. Tysiąclecia, al. Unii Lubelskiej oraz Zamojską.

Punktem wyjścia do debaty była koncepcja, która wygrała konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tego obszaru. Przygotował ją zespół z Warszawy. Dyskusja z mieszkańcami trwała ponad dwie godziny. Uczestniczyło w niej ok. 50 osób.

Najwięcej emocji wzbudziły trzy propozycje architektów: ograniczenie funkcji targowej, wycinka drzew oraz likwidacja obecnie funkcjonującego parkingu. - Proponowane rozwiązania dotyczące działalności targowiska to faktycznie pomysł na jego likwidację. Pracę straci tysiąc osób - ostrzegał Krzysztof Kurys, prezes Targu pod Zamkiem.

- Nie chodzi o likwidację, ale uporządkowanie przestrzeni handlowej. Łączymy ją z funkcjami rekreacyjnymi - przekonywała Aleksandra Boniecka, współautorka koncepcji.

Sprzeciw budził też pomysł wycinki drzew. - Usunięcie drzew jest niedopuszczalne - podkreślał Jan Kamiński z Rady Kultury Przestrzeni.

- Może rzeczywiście podeszliśmy do tego zbyt radykalnie. U podstaw tej decyzji leżało otwarcie terenu błoni na organizowanie imprez masowych - tłumaczył Michał Poziemski, współautor koncepcji.

Zwolenników, ale też i przeciwników, ma pomysł likwidacji dużego parkingu przy al. Unii Lubelskiej.

Nie wiadomo też czy i w jaki sposób może być upamiętniona nieistniejąca dzielnica żydowska, która znajdowała się na tym terenie.

Opinie mieszkańców mają być wzięte pod uwagę podczas prac architektów nad dokumentacją projektową przebudowy błoni. Projekt ma być gotowy do połowy 2016 r. W pierwszym etapie obejmie tereny w pobliżu Zamku. Później zostaną opracowane zmiany dla obszaru obok targowiska oraz budynku słodowni, który ma się przekształcić w poznawalnię i miejsce do działań kulturalnych.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski