Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błoto po kolana. To nie budowa, to cmentarz na Majdanku

Artur Jurkowski
Tak wyglądają alejki na największej lubelskiej nekropolii, czyli komunalnym cmentarzu na Majdanku.
Tak wyglądają alejki na największej lubelskiej nekropolii, czyli komunalnym cmentarzu na Majdanku. Czytelnik
Zamiast alejek - morze błota. Tak wygląda najnowsza część nekropolii na Majdanku. Ratusz obiecuje poprawę... ale jak błoto samo obeschnie.

- Wszechobecne błoto, lepiące się do obuwia, kałuże i brak możliwości przejścia do grobów - opisywał pan Paweł pobyt na cmentarzu komunalnym przy Drodze Męczenników Majdanka. W ostatnią niedzielę wspólnie z żoną wybrali się odwiedzić groby bliskich na największej komunalnej nekropolii Lublina. I nasz Czytelnik nie ukrywa, że w przerażenie wprawiło go to, co tam zobaczył.

- Byliśmy świadkami, jak niektórzy z odwiedzających groby byli zmuszeni do nakładania worków foliowych na obuwie: wygląd komiczny, ale czy godny miejsca wiecznego spoczynku? Sytuacja jest dramatyczna, a administracja cmentarza najwyraźniej w tym rejonie niewiele zamierza zrobić - podkreślał pan Paweł.

Nekropolią administruje Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. - Sytuacja na części alejek jest rzeczywiście tragiczna. Szczególnie tam, gdzie są aktualnie prowadzone pochówki, ale nie tylko. Wszędzie gdzie alejki są gruntowe, po deszczu zmieniają się w błotne drogi, którymi trudno przejść - przyznał Błażej Rakowski, kierownik administracji cmentarzy komunalnych w LPGK.

Dlaczego LPGK nie utwardza alejek? - Bo my tylko administrujemy cmentarzem. Za inwestycje odpowiada ratusz. Wysyłamy monity w tej sprawie do urzędników, ale bez efektów - stwierdził Rakowski. Ratusz obiecuje zająć się alejkami. Ale nie zrobi tego „od ręki”.

- Prace zostaną wykonane, w momencie, gdy warunki atmosferyczne pozwolą na wjazd ciężkiego sprzętu. Zależy nam na tymczasowym utwardzeniu części alejek w nowej części cmentarza - mówiła Joanna Bobowska z ratusza.

Dlaczego do tej pory nie zostało to zrobione? - Teren cmentarza ma blisko 40 hektarów powierzchni. To spory obszar i wymaga znaczących nakładów, dlatego na jego potrzeby remontowe trzeba spojrzeć kompleksowo. Wszelkie prace są planowane w etapach, a infrastruktura jest udostępniana sukcesywnie, w zależności od środków finansowych w danym roku budżetowym - tłumaczyła Bobowska.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski