Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blue Moon 2018. Kiedy zobaczymy to niecodzienne zjawisko astronomiczne? Niebieski Księżyc już w styczniu 2018. [KIEDY BLUE MOON]

Redakcja
W 2018 roku Blue Moon, po raz pierwszy od 19 lat, pojawi się na niebie aż dwa razy. Pierwszy Blue Moon będziemy mogli zaobserwować już 31 stycznia.
W 2018 roku Blue Moon, po raz pierwszy od 19 lat, pojawi się na niebie aż dwa razy. Pierwszy Blue Moon będziemy mogli zaobserwować już 31 stycznia. pixabay.com
Blue Moon to niezwykłe zjawisko astronomiczne. Czy księżyc faktycznie stanie się niebiesko-turkusowy? Jak i kiedy dokładnie będzie można zobaczyć Blue Moon?

Blue Moon raz na kilka lat

Blue Moon, czyli Niebieski Księżyc, to określenie drugiej pełni Księżyca w ciągu miesiąca kalendarzowego. To niezwykle rzadkie zjawisko astronomiczne, które występuje raz na kilka lat - średnio raz na 2,5 roku. Ostatni raz pojawił się 31 lipca 2015 roku.

Blue Moon aż dwa razy w 2018 roku

W 2018 roku Blue Moon, po raz pierwszy od 19 lat, pojawi się na niebie aż dwa razy. Pierwszy Blue Moon będziemy mogli zaobserwować już 31 stycznia.

Blue Moon i zaćmienie księżyca w jednym czasie

Jednocześnie ze zjawiskiem Blue Moon, 31 stycznia dojdzie do całkowitego zaćmienia księżyca, które potrwa półtorej godziny. Taka sytuacja zdarza się pierwszy raz od 150 lat. Zjawisko będzie można podziwiać po zachodzie słońca, w godzinach wieczornych.

Czy księżyc stanie się niebieski?

Czy tej nocy tarcza księżyca będzie mieć niebiesko-turkusowy kolor? Zjawisko jest niebieskie tylko z nazwy, dla podkreślenia jego wyjątkowości. Jak się okazuje, tarcza księżyca wcale nie staje się niebieska. Ma to jedynie podkreślić rzadkość tego zjawiska. W języku angielskim powiedzenie once in a blue moon ("raz na niebieski księżyc") oznacza coś niezwykle rzadkiego.

Drugi Blue Moon już w marcu 2018 r.

Drugi raz Niebieski Księżyc będzie można obserwować na niebie, dwa miesiące później, a dokładnie 31 marca 2018 roku.

Super Moon 30 stycznia 2018 r.

Dzień wcześniej, 30 stycznia, na niebie pojawi się Super Moon. Czym jest to zjawisko? Tego wieczoru Księżyc osiągnie pełną tarczę na dzień przed pełnią.

Jak zobaczyć superksiężyc?

Jak podkreślają specjaliści od obserwacji nieba, każdy może zobaczyć to niezwykłe zjawisko na własne oczy, bez żadnego specjalnego sprzętu. Księżyc będzie widoczny nawet na obszarach o słabym świetle. W trakcie superpełni Księżyc jest optycznie o 14 proc. większy i do 30 proc. jaśniejszy.

Zobacz też: "Superksiężyc" nad Niemcami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski