MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boisz się koronawirusa? Biskup udzielił wiernym dyspensy. Episkopat wydał ważny komunikat

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Anna Kurkiewicz/archiwum
Zawieszenie pielgrzymek maturzystów, mycie rąk przed liturgią i specjalna dyspensa od niedzielnych mszy świętych. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaleca biskupom wprowadzenie prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Znamy decyzję abp Stanisława Budzika, metropoliy lubelskiego.

- Zgodnie z rekomendacją Rady Stałej KEP abp Stanisław Budzik udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej, dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz o osobom, które czują obawę przed zarażeniem - informuje ks. Adam Jaszcz, rzecznik lubelskiej kurii.

- Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie - dodaje ks. Adam Jaszcz. Rada Stała KEP proponuje wiernym zachowanie duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Higiena
Kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. Biskupi zachęcają do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, przekazywanie sobie znaku pokoju przez skinienie głowy i powstrzymania się od oddawania czci Krzyżowi i relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie.

Księża proboszczowie powinni nałożyć folie ochronne i zrezygnować z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Choroby ducha
Przedstawiciele niektórych środowisk apelowali ostatnio do Kościoła o odwołanie mszy świętych. Jednak w komunikacie KEP czytamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”.

Biskupi zachęcają wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecają duszpasterzom pozostawienie kościołów otwartych w ciągu dnia, umożliwienie wiernym spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu. Zalecają też kapłanom i nadzwyczajnym szafarzom aby, przy zachowaniu należytych zasad higieny, odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

Odwołane wydarzenia
Przedstawiciele episkopatu powiadomili, że na późniejsze terminy (po 29 marca) zostają przeniesione liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie biskupi zachęcają do przeżywania rekolekcji w domu np. za pośrednictwem internetu.

„Sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów” – zawiadamiają przedstawiciele Rady Stałej KEP.

Apel o solidarność
„Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych” – czytamy w komunikacie Rady Stałej KEP.

„Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii” – apelują biskupi. Zachęcają do śpiewania w kościołach modlitw błagalnych tzw. suplikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski