Boją się, że hałas na Krańcowej zmieni ich życie w koszmar

Artur Jurkowski
Na ul. Krańcowej hałas już jest przekroczony o 15 decybeli
Na ul. Krańcowej hałas już jest przekroczony o 15 decybeli fot. małgorzata genca
Udostępnij:
Ul. Krańcowa to jedna z najgłośniejszych dróg w Lublinie. A mieszkańcy boją się, że będzie jeszcze gorzej, gdy ul. Dywizjonu 303 połączy się z ul. Wrotkowską.

Ul. Krańcowa to fragment śródmiejskiej obwodnicy. Ma umożliwić w miarę szybkie przemieszczanie się między dzielnicami. Aby zaczęła funkcjonować, trzeba dokończyć prace przy przedłużeniu Dywizjonu 303 do ul. Wrotkowskiej.

I właśnie tego momentu obawiają się ludzie mieszkający przy ul. Krańcowej.

- Poziom hałasu na ul. Krańcowej już teraz jest dużym problemem, a po oddaniu do użytku budowanego odcinka drogi, ta sytuacja ulegnie pogorszeniu - wskazuje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, radna miejska.

W imieniu mieszkańców złożyła interpelację do prezydenta Lublina, aby podjęto działania mające ograniczyć poziom hałasu na ul. Krańcowej.

Głośno aż uszy bolą

- Głównym źródłem ponadnormatywnej emisji hałasu w Lublinie jest ruch drogowy. Obszary o wysokim priorytecie narażenia na hałas występują w pobliżu największych ciągów komunikacyjnych miasta - wskazuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

Tak jest m.in. na Kraśnickiej, Spółdzielczości Pracy, Sikorskiego, Sowińskiego, Abramowickiej. To najgłośniejsze ulice. Przekroczenia norm sięgają tam 15 decybeli. A Krańcowa?

- Jeśli chodzi o ul. Krańcową, przekroczenia do 15 dB występują jedynie na odcinku od ul. Elektrycznej do ul. Droga Męczenników Majdanka - precyzuje Mazurek-Podleśna.

Taki hałas jest przy obecnym natężeniu ruchu. A ile aut przejeżdża Krańcową? Weźmy np. skrzyżowanie Krańcowej, Dywizjonu 303 i Długiej. W ciągu godziny (16-17) przejeżdża przez nie na wprost: z Dywizjonu 303 w Krańcową - 775 pojazdów, a w przeciwną stronę - 736.

- Po połączeniu Dywizjonu 303 z Wrotkowską ten ruch na pewno wzrośnie, choć trudno oszacować o ile - przyznaje Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. Połączenie ma być gotowe do końca kwietnia 2019 roku.

- Problem hałasu jest zdiagnozowany i teraz trzeba go rozwiązać - podkreśla Stepaniuk-Kuśmierzak.

W grę nie wchodzi budowa ekranów akustycznych.

- Nie ma miejsca. Odcięłyby mieszkania od światła dziennego - opisuje Kieliszek.

Pasy zieleni?

- Ze względu na bardzo gęstą infrastrukturę podziemną w pasie drogowym przy ul. Krańcowej niemożliwe jest wykonanie nasadzeń większych niż roślinne, tj. takie jak krzewy. Po analizie wskazano sześć miejsc, w których krzewy mogą zostać nasadzone - dodaje Mazurek-Podleśna.

Przy Nowym Świecie się udało

Hałasu - przyszłego hałasu - związanego z uruchomieniem nowego odcinka ul. Dywizjonu 303 obawiają się też mieszkańcy ul. Nowy Świat. Dwie wspólnoty mieszkaniowe już latem tego roku uzgodniły z ratuszem działania na rzecz ochrony akustycznej.

- Nie wchodziły w grę ekrany akustyczne. Nie chcieliśmy narazić się na efekt zaciemnienia lub szklarni - przypomina Karolina Wrzaszczyk, mieszkająca przy Nowym Świecie.

Efekt szklarni jest tam, gdzie montowane są ekrany przezroczyste. Odbijają one dźwięk, w przeciwieństwie do ekranów nieprzezroczystych, które go pochłaniają. - Takie ekrany w naszym przypadku musiałby mieć 6-8 m wysokości. To było nie do zaakceptowania. Dlatego zdecydowaliśmy się na roślinność, która dużo skuteczniej chroni przed hałasem niż bariery dźwiękochłonne - wskazała Wrzaszczyk.

Porozumienie z miastem obejmowało posadzenie 165 pnączy (bluszcze) oraz 125 krzewów.

O mniejszy hałas ma zadbać też… sama jezdnia, zostanie na niej położona tzw. cicha nawierzchnia. - Daje ona efekt porównywany do zmniejszenia ruchu pojazdów o połowę lub podwojenia dystansu między źródłem hałasu a odbiorcą - wyjaśnia Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 49

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jan
Nie rozumiem jednego dlaczego nie przeprowadzono tej ruchliwej ulicy przy ogrodzeniu Majdanka gdzie jest zostawiony wolny pas trawiastej zieleni i nie ma dalej bloków tylko pola , nikomu by to nie przeszkadzało . Byłby wilk syty i owca cała. Mówią że gmina żydowska się nie godziła ale PLAZĘ postawili blisko cmentarza na ul Lipowej i nikt nic nie mówi.
R
Roberto
A czemuż mieszkańcy ul.Krańcowej nie mają pretensji i do siebie? Czyżby oni nie mieli samochodów i nie są tymi którzy też gdzieś hałasują? Zasada Kalego?
L
Les
Najwiekszy hałas w Lublinie to Al.Krasnicka i Mt.Casino.Pomimo ogromnych starań mieszkańsców nic nie zrobiono aby postawic np.ekrany akustyczne na wzór Rzeszowa .Przez połączenie tego skrzyzowania z obwodnicą Lublina to miejsce to koszmar.Miasto olewa temat ,brak dobrej woli i kompetencji ze strony miasta.Mieszkańcy będą dalej walczyc o poprawę tej sytuacji.
j
jaca
To należy wybudować ekrany przepuszczające światło , do 2m nad ziemią pełne potem nieregularnie przeżroczyste. Po drugie jest ulica 2 pasmowa musi być ruch bo aut przybywa i przybywać będzie.
i POd Brukselą też
G
Gość
Ło panie, pędzom jak wariaty. Kury nam jaja przestały nieść, a krowy dawać mlekom. Całę szczenście że biedronka je w pobliżu to dajom my jakoś rade żyć w tej metropoli.
G
Gość
Był skwer z drzewami to go wycięli i wybudowali betonowy apartamentowiec.
m
mk
Nasi genialni miejscy urbaniści z prezydentami na czele dopuścili do tego, ze skasowano jedyny w okolicy skwer na rogu Krańcowej i Męczenników. Postawiono tam budynek mieszkalny, którego balkony nieomal wiszą nad Krańcową. Przecież wiedzieli, ze będzie połączenie Krańcowej z Wrotkowska skutkujące ogromnym wzrostem ruchu na Krańcowej. I mimo to.....
Naszym miastem rządzą deweloperzy, a miejscy urzędnicy z prezydentem na czele są ich tylko ich posłusznymi wykonawcami. Ciekawe, dlaczego.
W naszym mieście szykuje się wiele jeszcze takich fatalnych inwestycji mieszkaniowych. Mam nadzieję, ze sprzeciwy mieszkańców będą na tyle silne, ze nawet deweloperzy się ich przestraszą. I przestana wpływać na miejskich urzędników.
j
janusz 58
Po wielu latach odwiedziłem kolegę ze szkoły w Lublinie a jako , że tu pobierałem nauki czasami czytam co piszą o tym mieście a , że często bywam tu służbowo mogę powiedzieć , że miasto znam . Kolega jak dostał mieszkanie na Choinach , choć w wielkiej płycie i dosyć wysoko ,mieszkał jak na wsi . Słychać było kogutki , krówki , pieski . Ale jak jak się tu sprowadził zainteresował się planami rozwoju swojej dzielnicy i stwierdził , że nieopodal wybudują dwie dwupasmówki i mimo tej wiedzy nie protestował bo miasto musi się rozwijać .
Dlatego dziwię się tym , którzy nie interesują się tym co będzie się działo koło ich miejsca zamieszkania , bo takie plany są dostępne i dla zainteresowanych nie są tajemnicą . Dziwię się też tym którym "przeszkadzał " hałas przy Zemborzyckiej z powodu toru kartingowego który chyba już nie istnieje , mimo tego , że na pewno wiedzieli , że taki obiekt się tam znajduje i nie codziennie a raczej sporadycznie odbywają się tam zawody i z premedytacją kupili tam mieszkania mimo , że budownictwo mieszkaniowe realizowane było również w innych rejonach miasta . Ciekawy jestem czy nie będą im przeszkadzały zapachy ze składu paliw który się znajduje nie opodal , bo na przeniesienie bądź likwidację tego obiektu raczej liczyć nie mogą , Zdziwiony byłem również , że magistrat pozwolił na wyłączenie z ruchu pojazdów krótkiego odcinka jezdni ul. Nałkowskich przed szkołą . Na moje wątpliwości co do celowości tego rozwiązania nie znalazłem odpowiedzi bo nie wiadomo czy to szkoła wystąpiła o zamknięcie czy Ci którzy mają mieszkania w budynku za ogrodzeniem . A znalazłem się tam przypadkowo bo akurat tam jest i poczta i bank a z konieczności musiałem z tych placówek skorzystać . A mój wniosek jest jeden : najpierw się zainteresujmy a po kiepskim wyborze nie narzekajmy . By nie było wątpliwości swoje lata mam , hałas też mi przeszkadza ale nie mogę narzekać bo wcześniej dokonywałem wyboru .
M
Marta
tuż przed mrozem, więc jak mogły się przyjąć? Takich mamy specjalistów od zieleni i potem są takie efekty
M
Mieszkaniec
Coś zamieniło literki ale już chyba wszystko jasne
C
Czytelnik
ulicy Krańcowej i jest to bardzo proste. Trzeba szybko przystąpić do wykonania przedłużenia ulicy za Majdankiem i połączenie jej z ulicą Witosa. Taka inwestycja powinna być priorytetem
A
ANKA
Już były dwukrotnie nasadzenia żywopłotu z wierzby przy ul Krańcowej, niestety nie wiadomo dlaczego ani jeden krzaczek nie urósł i dwukrotnie wykopano sadzonki. NAWET KRZAKOM SZKODZI HAŁAS I SPALINY A CO MÓWIĆ CZŁOWIEKOWI.
d
dax
To z polecenia kaczora tak piszecie, czy taki dowcip , czy może w szkole pod Moskwą tak polskiego uczyli?
d
dax
To jakiś dowcip z tym "po" czy pisowska obsesja? Czy może chęć poinformowania czytelników, że należy się do Platformy??? A może klawisz "shift" zacina się przy literkach "p" i "o"?
Dodaj ogłoszenie