Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bombardowanie Lublina. Tajemnica trzech grobów prezydenta Torunia

Sławomir Skomra
9 września 1939 roku. Zbombardowany Lublin. Najbardziej ucierpiały Śródmieście i Stare Miasto
9 września 1939 roku. Zbombardowany Lublin. Najbardziej ucierpiały Śródmieście i Stare Miasto Ludwik Hartwig/Archiwum Państwowe w Lublinie
Prezydent Torunia zginął w lotniczym ataku na Lublin we wrześniu 1939 roku. Rozwiązujemy zagadkę: Gdzie spoczywa Leon Raszeja?

Grzmot i walące się budynki, które z miejsca stawały w płomieniach. Drugi atak Luftwaffe na Lublin nastąpił 9 września i pozornie nie miał sensu. Tym razem bomby zrzucono m.in. na Krakowskie Przedmieście. W gruzach legł ratusz i stojące przy ulicy hotele.

- To nie były strategiczne cele - przyznaje Benon Bujnowski, z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2, tropiciel historycznych zagadek Lublina. - Ale trzeba pamiętać, że ówczesny rząd polecił burmistrzom i prezydentom najważniejszych miast udać się do Lublina - przypomina. Niemiecki wywiad musiał się dowiedzieć o tych planach i stąd decyzja o ataku.

Jednym z zabitych podczas bombardowania był Leon Raszeja, prezydent Torunia. Dotarł do Lublina przed innymi samorządowcami i rządem.

Raszeja został pochowany na cmentarzu przy ul. Białej. Tyle fakty, bo reszta jest zagadką.

Benon Bujnowski miał ostatnio dużo wolnego czasu i chodząc po cmentarzu przy ul. Białej natknął się na dwa groby Leona Raszei. Jeden to zbiorowa mogiła (z pomnikiem krzyża), drugi - osobny grób z płytą nagrobną. - Byłem zaskoczony. Dlaczego prezydent Torunia ma dwa miejsca pochówku i czy faktycznie w którymś spoczywa? - mówi Bujnowski.

Według danych Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Raszeja spoczywa w mogile zbiorowej. Ale urzędnicy są w błędzie. Wspólnie z Bujnowskim rozpoczęliśmy historyczne śledztwo.

O lubelskich grobach Raszei nie wiedziało Muzeum Regionalne w Toruniu. - Od pana się dowiaduję - mówi starszy kustosz Bogusław Uziemiło. - Z tego co wiemy, to jest on pochowany w Poznaniu - dodaje.

W takim razie jest to już trzeci grób Raszei. - W 1990 roku na prośbę rodziny ciało Leona Raszei zostało ekshumowane i przeniesione na cmentarz w Poznaniu - informuje Olga Mazurek z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Tak zdecydowała żon Raszei, Maria, która zmarła w 2005 r. i jest pochowana obok męża.

- Kilka mogił na cmentarzu to często spotykane przypadki - mówi dr Leon Popek z lubelskiego oddziału IPN. - Ofiary grzebano w zbiorowych mogiłach i przenoszono ciała, gdy upomniała się o to rodzina - mówi Popek.

Najpewniej ze zbiorowej mogiły ciało prezydenta przeniesiono do osobnego grobu, a następnie do Poznania. A nagrobki pozostały. - Nie będzimy ich usuwać. To znak historii Lublina - mówi miasto.

Uroczystości rocznicowe

godz. 9 - archikatedra, msza św. za Józefa Czechowicza
godz. 9.30 - uroczystość przy pomniku Czechowicza na placu jego imienia,
godz. 10.30 - złożenie kwiatów pod tablicą ofiar września na ratuszu
godz. 11 - złożenie kwiatów na cmentarzu przy ul. Unickiej.
godz. 17 - Muzeum Literackie im. Czechowicza. Pierwszy publiczny pokaz filmu "Czechowicz" z 1969 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski