Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2023. Tysiące procesji odbędą się w całej Polsce

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
W czwartek, 8 czerwca, przypada jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym, czyli Boże Ciało. W całym kraju odbędą się procesje, których uczestnicy będą manifestować swoją wiarę. Święto to ma wielowiekową tradycję oraz własne obrzędy, kultywowane w różnych regionach Polski.

Boże Ciało. Procesje w całej Polsce

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, jest świętem ruchomym. W Polsce przypada w czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy.

Tradycyjnym elementem obchodów tego święta są procesje. Niektóre odbywają się jedynie wokół parafii, inne obejmują całe miejscowości czy dzielnice dużych miast. Choć w dużej części Polski panuje piękna pogoda, to na południu spodziewane są deszcze i burze.

– Procesje są znakiem tego, że nasza wiara nie jest czymś wyłącznie prywatnym. Wychodzimy na ulice, ponieważ chcemy zaświadczyć, że jest to wartość, dla której żyjemy. Procesja jest momentem, w którym chcemy dzielić się wiarą w Boga ze wszystkimi w sposób publiczny – powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Odbywające się w Boże Ciało procesje zawsze zatrzymują się przy czterech ołtarzach. Odczytywane tam są fragmenty Ewangelii każdego z jej autorów, odpowiednio św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Tradycje Bożego Ciała

Boże Ciało to barwne święto, w Polsce istnieje tradycja układania dywanów z kwiatów. Z tych kolorowych kwietnych kompozycji, składających się z płatków i całych kwiatów słyną takie miejscowości jak Klucz, Olszowa, Zalesie Śląskie, Zimna Wódka i przede wszystkim Spycimierz.

W barwnych procesjach niesione są chorągwie, obrazy religijne w ozdobnych ramach, feretrony, czyli płaskorzeźby lub rzeźby świętych.

Na świecie początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku, kiedy na Soborze Laterańskim IV w roku 1215 w Kościele Katolickim przyjęto dogmat o przemianie substancji chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Wraz z ogłoszeniem dogmatu, wzrosło zainteresowanie kultem Eucharystii, która przestawała być jedynie elementem liturgii, lecz coraz mocniej postrzegana była jako dowód na trwałą obecność Chrystusa na Ziemi.

Źródła: PAP, i.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Boże Ciało 2023. Tysiące procesji odbędą się w całej Polsce - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski