Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak "trzynastek" dla nauczycieli ZDZ. Winny koronawirus

Patrycja Pakuła
Patrycja Pakuła
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Nauczyciele lubelskich Zakładów Doskonalenia Zawodowego są oburzeni. - To obrzydliwe, że władze szkoły wykorzystują obecną sytuację, aby nie wypłacać nam zaległych 13-nastek - mówi jedna z nauczycielek. Czy może chodzić o dobro szkoły?

Tak zwane "trzynastki" to świadczenie za rok ubiegły (2019), które nauczyciele powinni otrzymać do ostatniego dnia pierwszego kwartału, czyli 31 marca. W Zakładach Doskonalenia Zawodowego znajdujących się na terenie naszego województwa pracownicy wciąż jednak nie otrzymali pieniędzy.

- Dopiero gdy nauczyciele zaczęli wypytywać o to kiedy otrzymają zaległe świadczenie, pojawiło się specjalne zarządzenie - opowiada jedna z nauczycielek ZDZ. Katarzyna Kusa, prezes ZDZ powołując się na trwającą w kraju epidemię, poinformowała o wstrzymaniu wypłaty dodatkowego wynagrodzenia dla pracowników szkoły.

- Pracuję w tej szkole blisko trzydzieści lat i nigdy nie było problemu z 13-nastkami

- mówi rozgoryczona nauczycielka.

Wykorzystywanie epidemii?

Podobnie twierdzi Dorota Hordyjewska, która po blisko 30 latach pracy w ostatnim czasie otrzymała wypowiedzenie. - Sytuacji takiej, z jaką teraz mamy do czynienia w szkole, nie było nigdy dotychczas - tłumaczy Hordyjewska. Dodaje również, że poza trzynastkami nauczyciele nie otrzymują dodatku za wychowawstwo i nie mają wypłacanych nadgodzin.

- To wykorzystywanie sytuacji epidemii do własnych potrzeb

- twierdzi kobieta.

Do prezes ZDZ wpłynęło pismo od nauczycieli, w którym podważana jest decyzja odnośnie odmówienia wypłaty trzynastek. - W 2019 roku Urząd Miasta systematycznie przelewał dotację, a obowiązkiem Dyrektora Szkół było zapewnić środki na wynagrodzenie bieżące i wynagrodzenie dodatkowe - pisała jedna z nauczycielek. Pismo przekazano również do NSZZ Solidarność, gdzie zwrócono się o pomoc. Jak się okazało, wspomniane zarządzenie nie miało wymaganych podstaw prawnych, ponieważ prezes ZDZ nie skonsultował zmian w regulaminie wynagrodzeń ze związkami zawodowymi.

Sprawę zmian regulaminu i wypłaty zaległych świadczeń skomentował również prawnik.

- Przepisy Kodeksu pracy ani inne powszechnie obowiązujące nie zezwalają pracodawcy na takie działania.

W przypadku braku wypłaty świadczeń w określonych terminach organizacja związkowa zgłosi skargę do Państwowej Inspekcji Pracy - podsumował Grzegorz Trejgel.

Telefon pani prezes milczy

Mimo wielokrotnych prób nawiązania kontaktu nie udało uzyskać się komentarza od prezes Katarzyny Kusy. - To szkoła niepubliczna. Trzynastki to dobra wola zarządu - zdradziła jedna z osób powiązanych z prezes ZDZ dodając, że zapis dotyczący tego dodatkowego wynagrodzenia nie jest obligatoryjny.

- Prezes myślała o tym, żeby zabezpieczyć ciągłość zakładu. Inaczej nie będzie nie tylko trzynastek, ale i szkoły - decyzję prezes tłumaczył nasz rozmówca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski