MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje milionów na budżet obywatelski. Skąd wziąć pieniądze na „boisko wysokich lotów” przy Lotniczej

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
W zamrażarce czeka inwestycja na osiedlu Botanik - tu miał powstać minipark linowy
W zamrażarce czeka inwestycja na osiedlu Botanik - tu miał powstać minipark linowy Łukasz Kaczanowski
Chodzi o ok. 12 mln zł. Tyle musi znaleźć ratusz, aby wykonać niezrealizowane projekty ze „starych” edycji budżetu obywatelskiego. Najstarsze czekają na realizację od 2016 r.

734 osoby poparły budowę linowego parku rozrywki i skweru wypoczynkowego przy ul. Kaskadowej. Inwestycja o wartości 300 tys. zł miała być wykonana w 2018 r. 1461 lublinian opowiedziało się za pomysłem budowy jednej dużej siłowni na wolnym powietrzu i trzech małych na Sławinie. Miały kosztować prawie pół miliona i powstać w 2016 r.

Obie inwestycje to zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego. Obie nie zostały zrealizowane do dzisiaj. - Ludzie są rozczarowani: oddali głosy, a projekty nie zostały zrealizowane z takich czy innych przyczyn – mówi Dariusz Sadowski, radny Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka. I dodaje:

- Wykonanie tych projektów to dla nas sprawa honoru i zaufania do władzy publicznej.

Generalnie zasada jest taka, że zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego powinny być wykonane w ciągu roku. Te np. z edycji na 2018 r. właśnie w 2018 r. Ale nie zawsze tak się udaje. Na liście „niezrealizowanych” jest obecnie kilkanaście wybranych przez mieszkańców inwestycji. Najstarsza z 2016 r. to siłownie na wolnym powietrzu na Sławinie. Część z nich powstała reszta - nie. - Przez roszczenia dotyczące zwrotu nieruchomości – wyjaśnia ratusz.

Do „zamrażarki” trafiły m.in. mini park linowy na Botaniku (powód: „brak możliwości dojazdu do działki”) , budowa hali sportowej przy szkole przy ul. Rycerskiej (SP 42) czy projekt „Zielone Czuby” czyli m.in. rewitalizacja tzw. „Lasku na Porębie”, wykonanie czterech łąk kwietnych na os. Górki czy Boisko wysokich lotów przy szkole podstawowej przy ul. Lotniczej (SP 31). – W przypadku „Boiska wysokich lotów” zabrakło tylko dobrej woli i decyzji prezydenta – wytyka Zdzisław Drozd, radny PiS.

- To boisko jest na krótkiej liście projektów, które w najbliższym czasie zostaną wykonane – zapewnia Beata Stepaniuk – Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.

Przy czym na budowę boiska nie ma pieniędzy w tym roku. – Niezrealizowanych projektów w ramach budżetu obywatelskiego mamy na kwotę 12 mln zł – wyliczała podczas prac nad budżetem Lublina na 2020 r. Irena Szumlak, skarbnik Lublina.

Ratusz zastanawia się gdzie znaleźć te pieniądze. – Rozwiązaniem problemu byłby zapis, że niezrealizowane projekty budżetu obywatelskiego przechodzą automatycznie do budżetu miasta, jako zadanie na kolejny rok – wskazuje Jadwiga Mach, radna prezydenckiego klubu.

- Nie ma takiej możliwości – twierdzi Piotr Choroś, dyrektor Biur Partycypacji Społecznej.

Inny pomysł to rezerwowanie części pieniędzy z puli budżetu obywatelskiego z obecnej edycji na realizacje projektów z poprzednich edycji. Ile? – Zostawić na daną edycję to, do czego obliguje nas ustawa, czyli równowartość 0,5 proc. wydatków budżetu miasta, a resztę przeznaczyć na niezrealizowane projekty – wskazuje Piotr Popiel, radny PiS.

Lublin na budżet obywatelski przeznacza od lat 15 mln zł. O,5 proc wydatków to natomiast równowartość ok. 13,2 mln zł. - Mielibyśmy zatem 1,8 mln zł do wydania na zaległe projekty – wylicza Sadowski.

Ale pieniądze nie pojawiłyby się od razu. – W 2020 roku nie moglibyśmy przeznaczyć nic na niezrealizowane projekty. Pełna pula 15 mln zł została bowiem rozdysponowana już w głosowaniu, które odbyło się jesienią 2019 r – wyjaśnia Stepaniuk–Kuśmierzak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski