Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brama Grodzka - Teatr NN: nowa pracownia ikonografii i plany na 2015 rok (ZDJĘCIA)

MS
Marcin Sudziński prezentuje Otwartą Pracownię Ikonografii w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN.
Marcin Sudziński prezentuje Otwartą Pracownię Ikonografii w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN. Małgorzata Genca
95 wydarzeń, 15 publikacji, 996 pozyskanych zdjęć i 262 nagrane relacje - tak wygląda w liczbach praca Teatru NN w czasie całego 2014 roku. Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN w czwartek podsumował to, co działo się na ulicy Grodzkiej w ubiegłym roku. Poznaliśmy też plany na rok przyszły.

Po remoncie są już pomieszczenia Otwartej Pracowni Ikonografii. - Dzięki temu kolekcja ponad 2700 szklanych negatywów, odnalezionych w jednej z kamienic Starego Miasta, będzie świetnie zabezpieczona - mówił w czasie wczorajszej konferencji prasowej Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. Nowym wyzwaniem będzie także opracowanie kolejnej kolekcji negatywów autorstwa Edwarda Hartwiga, jaka właśnie trafiła do zasobów Ośrodka.

Na 2015 roku zaplanowany jest finał dwóch dużych projektów: "Shtetl Routes" oraz "Drewniany Skarb". Pierwszy z nich zakończy się stworzeniem w internecie wirtualnych modeli piętnastu, w przeszłości żydowskich, miasteczek. Już odbyły się wizyty w 60 miejscowościach pogranicza Polski, Białorusi i Ukrainy. Z kolei w ramach zadania "Drewniany skarb" powstaje dokumentacja drewnianych zabytków pięciu miasteczek województwa lubelskiego i jednego z Norwegii.

Jest realizowane wspólnie z partnerami z Norwegii. Chodzi o ocalenie pamięci o tych obiektach poprzez "przeniesienie" ich do internetu. - Mamy zamysł stworzenia europejskiego szlaku dziedzictwa kulturowego małych miasteczek. Jest tym olbrzymie zainteresowanie - mówił w czwartek dyrektor Tomasz Pietrasiewicz. I zaznaczył: - Wiele lokalnych społeczności dojrzało do myślenia, że jedyną szansą na ich rozwój jest postawienie na dziedzictwo kulturalne.

Najnowsza premiera w Teatrze NN odbędzie się 24 stycznia. Spektakl "Opowieści z nocy" oparty jest na twórczości zapomnianego lubelskiego poety Jakuba Glatsztejna (1896-1971).

- Jakub Glatsztejn urodził się na rogu dawnej ulicy Krawieckiej. To jeden z najważniejszych poetów piszących w jidysz. Lublin jest obecny w jego poezji, był dla niego figurą zagłady - opowiada Tomasz Pietrasiewicz.

Teatr NN ma w planach wydanie tomiku, w którym zostaną zestawione utwory Jakuba Glatsztejna i najbardziej znanego poety z Lublina: Józefa Czechowicza (1903-1939).

Kadry Edwarda Hartwiga
Pochodzący z Lublina Edward Hartwig był jednym z najwybitniejszych artystów polskiej fotografii. Jego córka, Ewa Hartwig-Fijałkowska właśnie przekazała Teatrowi NN kolekcję ponad 200 negatywów, również szklanych. Znajdziemy na nich także przedwojenne zdjęcia wykonane przez Edwarda Hartwiga.

- Zdecydowała, aby archiwum jej ojca znalazło się w miejscach, z którymi jest związane - mówi Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.

W kolekcji znajdziemy m.in. zdjęcie Starego Miasta, Krakowskiego Przedmieścia oraz portrety lublinian. Ale też fotografie zasnutych mgłą łąk na Wrotkowie.

Część archiwum Edwarda spłonęła 9 września 1939 roku, w czasie niemieckiego bombardowania Lublina. Było w pracowni fotograficznej jego ojca, Ludwika. Zakład mieścił się na parterze Hotelu Europejskiego przy Krakowskim Przedmieściu (obecnie hotel Europa).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski