Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brama Krakowska z drewnianą kratą. Nowy pomysł menedżera Śródmieścia

Marcin Koziestański
Narodził się pomysł, by na Bramie Krakowskiej w Lublinie powstała rekonstrukcja średniowiecznej drewnianej kraty. Czy ten element jest niezbędny na lubelskim Starym Mieście?

TAK - Marek Poznański, menedżer Śródmieścia, pomysłodawca projektu

Mój pomysł narodził się jakieś dwa lata temu. Oglądając Bramę Krakowską pomyślałem, że fajnie by było, gdyby taki element jak brona, która znajdowała się kiedyś w tym miejscu, powróciła. A jeszcze fajniej, gdyby była ruchoma.

Jestem świadomy tego, że oczywiście pojawią się głosy sprzeciwu, że po co wydawać tyle pieniędzy. Bowiem wstępnie projekt mógłby kosztować ok. 20 - 30 tys. zł. Jednak myślę, że warto, ponieważ większość mieszkańców miasta nie ma nawet pojęcia o tym, że taka kratownica była kiedyś na Bramie Krakowskiej. Jej przywrócenie pełniłoby ważny walor edukacyjny.

Kolejnym plusem jest to, że krata mogłaby wzbogacić turystycznie i wizualnie Lublin i Stare Miasto. Z jej pomocą można byłoby w sposób symboliczny otwierać sezon turystyczny albo różne imprezy kulturalne, jak np. Jarmark Jagielloński.

Chciałbym, by krata na Bramie Krakowskiej powstała jeszcze w tym roku. W tym celu właśnie w czwartek złożyłem do wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosek w tej sprawie.

Co jeszcze ważne podkreślenia, to chciałbym, by kratownica nie była jedynie tandetną atrapą. Przy jej wykonaniu powinny zostać zachowane wszystkie standardy estetyki, sztuki ciesielskiej i kowalstwa, by móc zachować najdrobniejsze historyczne szczegóły tego elementu.

Krata byłaby więc wykonana z drewna z metalowymi zdobieniami i znajdowałaby się od strony deptaka. Powinna być ruchoma, czyli podnosić się i opuszczać.

W tej chwili podobna brona znajduje się jedynie w Malborku. W rozmowach z wieloma lublinianami usłyszałem głosy poparcia dla tej inicjatywy.

NIE - Marcin Nowak, radny miejski, Wspólny Lublin

Stare Miasto potrzebuje kompleksowego programu poprawy jego estetyki i funkcjonalności, do czego, odnoszę wrażenie, powołany został tzw. menedżer.

Generowanie pomysłów takich, jak: brony bramowe, czarcie zapadki czy halabardnicy, traktować można jedynie w kategorii sympatycznych gadżetów, może oryginalnych wizerunkowo, jednak z pewnością niewpływających na rozwiązanie kluczowych bolączek lubelskiego Starego Miasta.

Do chwili obecnej pozostają nieuregulowane stosunki własnościowe, ujemnie oddziałujące na jakość tamtejszych obiektów architektonicznych. Część budynków wymaga gruntownej renowacji, bo ich stan urąga historycznej wartości „serca Lublina”.

Należy również doprowadzić do silniejszego gospodarczego pobudzenia obszaru Starego Miasta, albowiem sporo na tym polu można jeszcze przedsiębrać.

Stare Miasto nie jest bowiem muzeum, w którym tylko lokujemy kosztowne zabawki, lecz „żywym organizmem” łączącym mieszkańców Lublina, przedsiębiorców i turystów.

Niezbędnym zadaniem jest zatem stworzenie spójnego programu, w którym każdy z tych elementów będzie wzajemnie się uzupełniał, z pożytkiem dla wizerunkowego i gospodarczego krwiobiegu Lublina.

Mam nadzieję, że niedawno powołany prezydencki menedżer stanie w tym względzie na wysokości zadania, traktując montaż bron bramowych wyłącznie w kategoriach pozazawodowych, dyskusyjnych pomysłów.

Nasze Wielkie Żydowskie Wesele w strugach deszczu. Zakończył się festiwal MiszMasz (ZDJĘCIA, WIDEO)
Dworskie dożynki w Muzeum Wsi Lubelskiej (ZDJĘCIA)
Chmielaki 2017. Korowód i II. Zlot Weteranów Szos w centrum Krasnegostawu (ZDJĘCIA)
Casting do serialu „Wojenne dziewczyny” przyciągnął tłumy
Wybory Miss Chmielaków 2017 (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski