Broniarz w Lublinie mówił o likwidacji szkół

KOS
Sławomir Broniarz, szef ZNP
Sławomir Broniarz, szef ZNP KOS
Udostępnij:
- Sytuacja oświaty na Lubelszczyźnie jest trudniejsza niż w innych regionach - powiedział podczas czwartkowej wizyty w Lublinie Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zarząd Główny ZNP przygotowuje stanowisko dotyczące sytuacji polskiej oświaty. Zamierza je przekazać ministerstwu edukacji. - Odwiedzam różne rejony kraju i spotykam się ze związkowcami - tłumaczył Broniarz. - Muszę mieć pełną wiedzę i materiały, które będą służyły budowaniu stanowiska ZNP.

Jednym z najważniejszych tematów, jakie podejmowano podczas spotkania były likwidacje i przekształcenia szkół. Według informacji ZNP w naszym województwie zagrożonych jest ponad 80 szkół. Ich ilość może wzrosnąć.

Rozmowa ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego

Dlaczego sytuacja oświaty na Lubelszczyźnie jest gorsza niż w innych regionach?
Mam tu na myśli przede wszystkim zamożność samorządów. W sytuacji, kiedy dochód na głowę jednego mieszkańca w miastach, gminach czy powiatach na Waszym terenie jest niższy niż w innych regionach, musi mieć to negatywny wpływ na finansowanie oświaty.

Czy to oznacza, że samorządy, które na naszych oczach dokonują likwidacji i przekształceń szkół są usprawiedliwione?
Oczywiście, że nie. Należy jednak przyznać, że winą za likwidacje szkół nie zawsze można obarczyć samorządy (choć często bywa, że proces ten jest wynikiem ich niegospodarności). W wielu przypadkach jest tak, że z obiektywnych powodów gmina nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi nakładanymi na nią obowiązkami. Rolą ministra edukacji powinno być monitorowanie sytuacji (na przykład za pomocą kuratoriów oświaty). Tymczasem w tej chwili obserwujemy, że rząd w coraz większym stopniu wyzbywa się odpowiedzialności za prowadzenie publicznej oświaty.

Jakie wnioski płyną z Pana wizyty w Lublinie?
Z Lubelszczyzny wyjeżdżam z przekonaniem, że jest tutaj chęć nie tylko powszechnej dyskusji na temat polityki oświatowej, ale też powszechnego protestu. Obserwujemy ją zarówno u nauczycieli, jak i u rodziców. Ten wątek będzie dyskutowany na zarządzie głównym.

Kiedy poznamy stanowisko zarządu ZNP?
20 marca.

Przedstawicie je ministerstwu, a Pani minister włoży je do szuflady. ..
Nie musi tak być. Mogę podać przykłady rozwiązań forsowanych przez rząd (np. likwidacja kuratoriów), które udało nam się zablokować.

Rozmawiała Maria Krzos


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fang
-"W ciągu ostatnich pięciu lat zlikwidowano 3 tys. szkół. W tym roku zniknie ich ok. 300. Od 2007 r. liczba uczniów zmalała o milion. W tym samym czasie powstało dla nich 11 tys. nowych etatów, a 18 tys. osób znalazło pracę w szkołach. Tylko w tym roku szkolnym - blisko 3,5 tys. osób. Łącznie nauczycieli jest już 668 tys"-.To informacja zamieszczona w Gazecie Prawnej.
n
n=ka
to przechyl postkumunistyczny; kuratoria to sztuczny twor bez zadnej mocy sprawczej; szkolki wiejskie powinny byc zklikwidowane to glupota wielka zeby szkola co ma sto pare dzieci funkcjonowala ale samozrad a raczej wojt czy burmistrz boi sie ruszyc wiesniakow bo glosy poleca
k
kulka
A resztę dodatków okrywa mgła niejasności- to 10 pensji nauczyciela kontraktowego. A nauczyciela religii- tylko 4!!
J
Josef
Co z dyskusji i stanowisk ,jak nic z nich nie wynika!!!"psy sobie mogą szczekać,a karawana jedzie dalej".Związki zostały zepchnięte w niebyt z chwilą wejścia Wałęsy na stołek prezydenta.Czy władza /obojętnie jak i która/liczy się z opinią związków zawodowych???Czemu teraz służy instytucja kuratorium?Oświaty jako zadanie państwa ,nie ma,jest oświata gminna!Każdy robi co chce.Jurek Owsiak ogłosił "róbta co chceta".!!!I tak się powoli Polakom zabiera wszystko ,ostatnio nawet zamach na emeryturę!Już nie ma kto ludzi bronić.Chyba hazardziści i gumo filcowi nas dokończą!
J
Josef
Co z dyskusji i stanowisk ,jak nic z nich nie wynika!!!"psy sobie mogą szczekać,a karawana jedzie dalej".Związki zostały zepchnięte w niebyt z chwilą wejścia Wałęsy na stołek prezydenta.Czy władza /obojętnie jak i która/liczy się z opinią związków zawodowych???Czemu teraz służy instytucja kuratorium?Oświaty jako zadanie państwa ,nie ma,jest oświata gminna!Każdy robi co chce.Jurek Owsiak ogłosił "róbta co chceta".!!!I tak się powoli Polakom zabiera wszystko ,ostatnio nawet zamach na emeryturę!Już nie ma kto ludzi bronić.Chyba hazardziści i gumo filcowi nas dokończą!
z
zuzia
po co uczyc, grac trzeba a dziewczynki do szydełka
A
Antoni
Angażowanie się ZNP w obronę Kuratoriów jest błędem.Jest to instytucja która istnieje sama dla siebie,nic nie może,nie ma jak twierdzi żadnego wpływu na organy prowadzace szkoły.Stad też szkoły kończą półanalfabeci,zwiekszajac armię bezrobotnych.Chyba tylko w Polsce różnica miedzy dwu i trzyletnia szkoła zawodowa polega na tym iż: w trzyletniej jest jeden dzień nauki w tygodniu.Dwie godziny religii,dwie godziny wychowania fizycznego i jedna spotkanie z wychowawca klasy.To jakaś paranoja.To udawanie,ze istnieje szkoła,by doic biedny budżet gminy,miasta,czy powiatu.Wystarczy już przywileji dla zwiazkowców i nauczycieli.Czas na poważne zmiany,a nie działania pozorowane.
A
Antoni
Obrona Kuratorium jest błędem.Te instytucje istnieją same dla siebie.Nic nie wiedzą,nic nie moga zrobić i za nic nie odpowiadaja.Konia z rzedem temu kto uzyska rzeteną informacje o problemach oświaty w woj.lubelskim.Urzędnicy Kuratorium odsyłaja zawsze do powiatów i gmin.Nauczyciele uzyskali duże przywileje,a szkoły kształcą półanalfabetów.Oto np.różnica miedzy dwu i trzyletnia szkołą polega u nas na tym,że uczniowie trzecich klas mają jeden dzień nauki.Program tygodniowy tegoż dnia obejmuje:dwie godziny religii,dwie godziny wychowania fizycznego i godzinę spotkania z wychowawcą.To jest jakaś paranoja.Takie szkoły trzeba zamykać i nie udawać,ze sie kogoś czegoś uczy.Utrzymuje się nazwę szkoły i tytył do dojenia biednego budżetu powiatu,miasta czy gminy.Jakim prawem ktoś utrzymuje taki stan rzeczy?Może już wystarczy zwiazkowych apanaży i przywilejów.
a
ala
ile Pan Panie byle jaki związkowiec zarabia .Jest pytanie nie ma odpowiedzi
r
rena
ochoty chodzić do szkół???????????????? ale leser!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
d
dawny uczeń
panie zwiazkowiec. Czas już skończy7ć te socjalistyczne girerki. My nie chcemy utrzymywać pustych szkół tylko po to aby tacy jak pan mierli koryto. Nie pasuje pensja nauczycielska to do łopaty...
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie