Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brono Skład rapuje na dzielnicy. Raperzy mają po kilka lat

paf
screen
Lublin to nie Nowy Jork, ale ma swój Bronx i raperów opiewających jego uroki. Za Bronx robią Stare Bronowice, raperami są miejscowe dzieciaki.

„Ekipa z Bronksu, z kamienic i budynków/Od tłustych basów sypie się nadmiar tynku/Z nowojorskich ścian do lubelskich bram/Od Bronksu tam, do Bronksu, który znam” - rapuje Nikola Kmieć, lat 9, nie gorzej od niejednego rapera z USA.

Nikola i jej ośmioro kolegów i koleżanek z Bronowic jako Brono Skład nagrali właśnie piosenkę „Najlepsza broń” i teledysk do niej, który znalazł się na YouTube. Rapu ekipa z Brono Składu nauczyła się na warsztatach prowadzonych w Punkcie Kultury na ul. Skibińskiej. - Prowadził je Przemek Adach - mówi Anna Sadowska, animatorka kultury. - Okazało się, że dzieciaki ze Starych Bronowic mają dryg do rapu i wyczucie rytmu. To one stworzyły teksty, Przemek je tylko pozbierał w jeden utwór.

Dzieciaki z Brono Składu miały początkowo wykonać utwór na koncercie „Bitwa o Stare Bronowice” i na tym ich przygoda z rapem miała się zakończyć, ale rzecz wyszła tak dobrze, że postanowiono stworzyć do tego teledysk. - Dla nich to, że rapują, dodaje im prestiżu i „szacunku na dzielnicy” - mówi Sadowska.

Punkt Kultury organizuje nie tylko rapowe warsztaty, w planach są też zajęcia muzyczne z innych gatunków, ale przede wszystkim: nagranie kolejnych teledysków. Tym razem samodzielnie, bo i tego dzieci ze Starych Bronowic będą się uczyć.

- Chcemy pokazać dzieciakom, że mogą same zrobić wszystko, dorośli będą im tylko nieco pomagali - mówi Tymoteusz Wojna pracujący w Punkcie Kultury.

Teledysk i warsztaty to część projektu, który ma zaangażować miejscowe dzieci i pokazać lublinianom, że Stare Bronowice niesłusznie mają złą renomę. - Może dla kogoś standard życia tam jest niższy, ale Stare Bronowice mają ogromne zalety. Nagrywanie teledysku pokazało nam, jak dobre są relacje międzyludzkie w tej okolicy, wielu mieszkańców udostępniło nam swoje mieszkania, chętnie chcieli pokazywać się w klipie - mówi Sadowska.

Posłuchaj piosenki "Najlepsza broń" w wykonaniu Brono Składu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski