Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bronowice: Mieszkańcy oburzeni wycinką 77 drzew. W tej sprawie nie było konsultacji społecznych

Małgorzata Szlachetka, Artur Jurkowski
Siekierezada na skwerze u zbiegu Drogi Męczenników Majdanka i Krańcowej odbyła się w czwartek
Siekierezada na skwerze u zbiegu Drogi Męczenników Majdanka i Krańcowej odbyła się w czwartek Małgorzata Genca
Nie było konsultacji społecznych w sprawie wycinki 77 drzew na lubelskich Bronowicach. Ratusz tłumaczy, że dostosował się do obowiązującego prawa.

W czwartek mieszkańcy Bronowic przeżyli szok: właściciel prywatnej działki, wycinając 77 drzew i 196 mkw. krzewów, zlikwidował mini park. Teraz na miejscu dawnego skweru, na rogu ulic Droga Męczenników Majdanka i Krańcowej, deweloper zbuduje bloki.

Sprawa odbiła się głośnym echem. Strona Stop Budowie Bloków Na Bronowicach na Facebooku miała w poniedziałek po godz. 12 - 1796 polubień. W poniedziałek Rada Dzielnicy Bronowice złożyła pisemny protest do prezydenta Lublina. Podobny protest napisał Ogólnomiejski Społeczny Komitet Obrony Lokatorów z ulicy Krańcowej.

Okazuje się, że nikt nie pytał mieszkańców Bronowic o zdanie w sprawie wycinki drzew. Ratusz tłumaczy, że zrobił tylko to, do czego zobowiązywało go prawo. - Przepisy prawa nie przewidują konsultacji społecznych przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy, pozwolenia na budowę czy wycince drzew, tym bardziej na terenach prywatnych - wylicza Joanna Bobowska z zespołu prasowego UM Lublin.

Nie została oficjalnie powiadomiona Rada Dzielnicy Bronowice. Pisma przesłano jedynie do właścicieli działek sąsiadujących z tą, na której mają powstać bloki. Sprawdziliśmy, jak informowanie sąsiadów wyglądało w praktyce.

Zarząd Nieruchomości Komunalnych podał w piątek, że datowane na 4 sierpnia 2014 r. pismo z Wydziału Architektury i Budownictwa UM Lublin dotyczące decyzji o warunkach zabudowy działki, wpłynęło 11 sierpnia. Było w nim podane, do którego pokoju w urzędzie można przyjść, żeby poznać szczegóły. Ewentualne uwagi adresat mógł przez dwa tygodnie zgłosić do Biura Obsługi Mieszkańców przy ulicy Wieniawskiej.

- Nie mieliśmy obowiązku informować mieszkańców. Nie zostaliśmy też poproszeni przez miasto o przeprowadzenie konsultacji społecznych - wyjaśnia Artur Cichoń, rzecznik ZNK w Lublinie.

- Nie można było na przykład powiesić kartek z informacją na klatkach schodowych - pytamy.

- Nie jesteśmy uprawnionym do tego organem - odpowiada rzecznik ZNK.

Podobne pismo dostała Wojskowa Agencja Mieszkaniowa w Lublinie. W WAM usłyszeliśmy, że cała dokumentacja w tej sprawie została od razu przekazana do poszczególnych wspólnot mieszkaniowych, zrzeszających osoby, które wykupiły swoje mieszkania. Np. w firmie Zarządzanie Nieruchomościami Gestor, która administruje blokiem Łabędzia 17, słyszymy, że nic już nie dało się w tym momencie zrobić.

- Zostaliśmy jedynie powiadomieni o decyzji o ustaleniu warunków zabudowy z 29 sierpnia ub.r. - informuje Marek Osiak z firmy Gestor. Nasz rozmówca zwraca uwagę na jeszcze jeden problem. - Nasza działka nie sąsiaduje bezpośrednio z terenem inwestycji. Nie będąc stroną postępowania nie mogliśmy skutecznie zaprotestować. Jak wycinkę przyjęli nasi mieszkańcy? Negatywnie - dodaje.

Więcej o kontrowersyjnej wycince przeczytasz na następnej stronie

Zielony skwer u zbiegu Drogi Męczenników Majdanka i Krańcowej mógł ocaleć

Wycinka drzew na Bronowicach zaszokowała i oburzyła mieszkańców. - Gdyby teren był objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nie byłoby tego typu zaskoczeń. Aczkolwiek to, co się zdarzyło na Bronowicach, to część większego problemu związanego z brakiem konsultacji społecznych z mieszkańcami w ważnych dla nich sprawach - nie ma wątpliwości Hubert Trammer, architekt, pracownik Politechniki Lubelskiej.

Plan zagospodarowania to dokument precyzyjnie określający, jakie jest przeznaczenie każdego skrawka terenu na obszarze, dla którego został przyjęty. Wskazuje, gdzie mają być tereny zielone, którędy będą przebiegały drogi, gdzie można budować domki jednorodzinne, a gdzie bloki i jaką mogą mieć wysokość.

- To świętość, akt obowiązującego prawa miejscowego. Plan daje np. gwarancję, że tereny przeznaczone pod zieleń dalej zostaną skwerami. Choć oczywiście nie są to rozstrzygnięcia wieczne, plan można zmieniać czy też zaskarżyć uchwałę o jego przyjęciu - tłumaczy Małgorzata Żurkowska, z-ca dyrektora Wydziału Planowania UM Lublin. Takiego planu jednak na obszarze Bronowic nie ma. Dopiero trwa jego opracowywanie. Obejmie ok. 250 hektarów terenów w tym rejonie Lublina.

- Być może zostanie przyjęty w przyszłym roku - uważa Elżbieta Matuszak, dyrektor Wydz. Planowania UM Lublin.

Jakie są zatem procedury, gdy nie ma takiego planu? Inwestor, aby zrealizować na Bronowicach swój projekt budowlany, musi najpierw zapytać ratusz, co rzeczywiście może wybudować na wybranym przez siebie terenie. To tzw. decyzja o warunkach zabudowy. - W przypadku skweru u zbiegu Drogi Męczenników Majdanka i Krańcowej inwestor spełnił wszystkie wymogi określone prawem. Nie mogliśmy nie zgodzić się na budowę bloków - przekonuje Mirosław Hagemejer, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa UML.

Efekt? Wycinka drzew, o której nie wiedzieli mieszkańcy, bo nie odbyły się konsultacje społeczne. O planach dewelopera zostali poinformowani tylko właściciele terenów sąsiadujących z działką, gdzie mają stanąć bloki.

- To furtka, a nawet brama, z której korzystają inwestorzy. W przypadku procedury związanej z opracowywaniem planu zagospodarowania propozycje przeznaczenia konkretnych działek są konsultowane z mieszkańcami w wieloetapowym procesie. To daje mieszkańcom narzędzie, aby ustrzec się przed niechcianymi rozstrzygnięciami - tłumaczy Żurkowska.

W Lublinie plany zagospodarowania obowiązują na ok. 46 proc. terenów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski