Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buddyjski śpiew i żydowski taniec: Wielokulturowy Lublin (PROGRAM, WIDEO)

Paweł Franczak
Kroke
Kroke materiały artysty
Trwa Wielokulturowy Lublin, festiwal, który ma za zadanie zbliżyć do siebie lublinian. Bez względu na ich kolor skóry, religię i pochodzenie

Według większości wyliczeń, w Polsce mieszka ok. 5 tys. wyznawców buddyzmu. Kościół ewangelicko-augsburski liczy ponad 85 tys. wiernych, muzułmanów (wliczając w to imigrantów z krajów muzułmańskich, Tatarów i członków Muzułmańskiego Związku Religijnego) jest u nas ok. 25 tys. Liczbę praktykujących judaizm można szacować na 35-40 tys. osób, choć Centrum Mojżesza Schorra podaje, że mieszkających w Polsce Żydów może być łącznie ok. 100 tys. Według danych GUS, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny ma 506,8 tys. wiernych, a Kościół greckokatolicki - 50 tys.

Historia Lublina od wieków związana jest z obecnością mniejszości narodowych i religijnych - tłumaczą twórcy imprezy.

Podanie podobnych danych o Lublinie to niełatwa sprawa.

Nie wiadomo na przykład, ilu jest buddystów, ze względu na odrębność poszczególnych ośrodków. Zakłada się, że liczba nie przekracza 200. Ewangelików jest również ok. 200, Żydów - 40, wyznawców prawosławia - ponad 1 tys., muzułmanów - 300, podobnie jak członków Kościoła grecko-katolickiego.

ZOBACZ PROGRAM FESTIWALU

Bez względu na statystyczne dane, jedno jest pewne: mijamy się z wyznawcami różnych wyznań (i przedstawicielami mniejszości etnicznych) każdego dnia na ulicy, w pracy, w szkołach i szpitalach, często o tym nie wiedząc, przekonani o obowiązującej w Lublinie religijnej i kulturowej normie.

Z reguły też niewiele wiemy o samych wyznaniach i mniejszościach, posługując się z lenistwa stereotypami. Droga, która zaczyna się od Niewiedzy i biegnie przez Stereotyp, kończy się z reguły na Nienawiści, dlatego najlepszą radą jest: poznajmy się nawzajem. Radą, którą daje Wielokulturowy Lublin, organizowany u nas przez Centrum Kultury w Lublinie we współpracy z organizacjami reprezentującymi mniejszości etniczne i wyznaniowe Lublina.

- Historia Lublina od wieków związana jest z obecnością mniejszości narodowych i religijnych - tłumaczą twórcy imprezy. - Ten ważny element przeszłości, poprzez swoją odmienność religijną i obyczajową, w niebagatelny sposób wpływał na oblicze naszego miasta. Także i dzisiaj jest istotną częścią lubelskiego krajobrazu kulturalnego. Wielokulturowy Lublin jest próbą przybliżenia odrębności kultur mniejszości narodowych i religijnych, ale też ich wzajemnego przenikania i uzupełniania.

Tegoroczna edycja wyszła jeszcze dalej poza typowy dla Lublina krąg kulturowy, bo sięgnęła aż do Afryki i Azji. Może są to kontynenty, których tradycje były lub są w Lublinie widoczne, ale przecież nie o statystykę tu chodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski