Budimex odstąpił od umowy na remont DK12. Prezydent Chełma odpowiada

Justyna Pietrzyk
archiwum
W piątek firma Budimex odstąpiła od zawartej z miastem umowy na „Przebudowę drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm”. - Odstąpienie przez Budimex S.A. od umowy na realizację inwestycji należy uznać za bezskuteczne, ponieważ nie zaistniały żadne przesłanki uprawniające Wykonawcę do odstąpienia od Umowy - komentuje Jakub Banaszek.

Umowa na przebudowę drogi krajowej nr 12 została podpisana w czerwcu 2017 roku. Inwestycja miała być realizowana przez firmę Budimex w trybie „zaprojektuj – wybuduj”.

- Na etapie uzyskiwania decyzji ZRID, z uwagi na decyzję Ministerstwa Infrastruktury, zaszła konieczność podniesienia standardu drogi krajowej nr 12 w stosunku do warunków przetargu i zawartej umowy. Zakres prac dodatkowych związanych z przeprojektowaniem i większym zakresem robót dla drogi klasy GP (zmiana szerokości drogi, dodatkowe oświetlenie, ścieżki, inna lokalizacja instalacji podziemnych) podnosi koszty realizacji projektu o kwotę nie większą niż 15 procent wartości kontraktu – tłumaczy Michał Wrzosek
Rzecznik Prasowy Budimex SA.

Czytaj także

Dodatkowe koszty konieczne do ukończenie inwestycji miały wynieść 12 mln zł. Jak wiadomo, ze względu na fatalną sytuację finansową Chełma, miasta nie stać było na wyłożenie tak dużej kwoty. A prowadzone przez ostatnie miesiące negocjacje między miastem a firmą, nie przyniosły skutku.

- Niestety, Miasto Chełm odmówiło poniesienia jakichkolwiek dodatkowych kosztów ukończenia budowy, pomimo faktycznej zmiany przedmiotu umowy. Konieczność poniesienia tych kosztów przez Budimex narażałoby na stratę akcjonariuszy Budimeksu, w śród nich także podmioty publiczne – dodaje Wrzosek.

- W świetle powyższego, przy braku współdziałania zamawiającego, Budimex S.A. mimo swojej dobrej woli nie był w stanie kontynuować realizacji inwestycji, a zarząd spółki został zmuszony do podjęcia trudnej decyzji o odstąpieniu od zawartej umowy z winy zamawiającego.

Czytaj także

Prezydent Chełma w rozmowie z nami powiedział, że jeszcze oficjalne pismo w tej sprawie od firmy Budimex nie wpłynęło do Urzędu Miasta i póki co, nie będzie tej informacji komentował.

Zapewnił jednak, iż po zapoznaniu się ze szczegółami wyda odpowiedni komunikat w tej sprawie.

KOMUNIKAT MIASTA CHEŁM W SPRAWIE ODSTĄPIENIA PRZEZ BUDIMEX S.A. OD UMOWY NA REALIZACJĘ INWESTYCJI „PRZEBUDOWA DROGI KRAJOWEJ NR 12 W GRANICACH ADMINISTRACYJNYCH MIASTA CHEŁM”

Miasto Chełm wskazuje, że dzisiejsze odstąpienie przez Budimex S.A. od umowy na realizację inwestycji „Przebudowa drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm” należy uznać za bezskuteczne, ponieważ nie zaistniały żadne przesłanki uprawniające Wykonawcę do odstąpienia od Umowy, które wynikałyby z treści umowy zawartej w dniu 14 czerwca 2017 r.

W związku z powyższym Miasto Chełm wystosuje do Wykonawcy wezwanie do niezwłocznego rozpoczęcia robót, zgodnie z treścią łączącej strony umowy. Nadmienić należy, iż Budimex S. A. w dniu 8 lipca 2019 r. odebrał plac budowy, a zatem uznać należy, iż nie ma przeszkód do rozpoczęcia wykonywania prac. W przypadku braku niezwłocznego przystąpienia przez Wykonawcę do wykonywania prac Miasto Chełm będzie zmuszone do odstąpienia od wiążącej strony umowy z winy Wykonawcy, o czym Budimex S.A. był uprzednio informowany.

Miasto Chełm oświadcza również, iż nie zmienił się zakres rzeczowy umowy, w konsekwencji czego nie istniały podstawy do uznania roszczeń Budimex S.A. i zwiększenia wynagrodzenia ryczałtowego. Podkreślić należy, iż nie jest prawdą twierdzenie Wykonawcy, iż standard drogi uległ zmianie, bowiem przepisy w tym zakresie nie zmieniły się od 1999 roku, o czym Wykonawca jako profesjonalny podmiot powinien wiedzieć.

Miasto Chełm nie zgodziło się na zwiększenie kwoty wynagrodzenia, ponieważ ryczałtowy charakter wynagrodzenia oraz postanowienia umowy nie pozwalają na takie zmiany. Miasto Chełm dysponuje środkami publicznymi wszystkich mieszkańców, a władze miasta są zobowiązane do dbania o wspólny interes mieszkańców. Ewentualna zgoda Prezydenta na żądania Budimex S. A. stanowiłaby naruszenie zapisów umowy, a w efekcie naruszenie dyscypliny finansów publicznych, co w konsekwencji mogłoby narazić na odpowiedzialność karną osoby podejmujące decyzje w tym zakresie.

Jednocześnie należy podkreślić, że Miasto Chełm ma swoje roszczenia względem Wykonawcy, w łącznej kwocie 20 382 682,64 zł brutto. Miasto Chełm stoi na stanowisku, że Wykonawca powinien przystąpić do realizacji umowy zgodnie z jej treścią, a ewentualne dalsze roszczenia Wykonawca powinien dochodzić na drodze postępowania sądowego. Tym bardziej, że roszczenia wykonawcy mają charakter przyszły.

Wykonawca przed podpisaniem umowy powinien oszacować i uwzględnić ryzyko, co Wykonawca jako podmiot profesjonalny zapewne uczynił. Pomimo powyższego, Wykonawca żąda od miasta dodatkowego wynagrodzenia w kwocie koło 12 mln zł netto. W tym miejscu pragniemy wskazać, że Miasto Chełm jest jednostką samorządu terytorialnego i jest obowiązane działać na podstawie
i w granicach prawa, w tym również prawa zamówień publicznych, co powoduje, iż roszczenia Budimex S.A. dotyczące zmiany wysokości wynagrodzenia nie mogły zostać uwzględnione.

Budimex S. A. w swoim komunikacie podkreśla troskę o interes społeczny mieszkańców. Gdyby tak w rzeczywistości było, Wykonawca przystąpiłby do realizowania umowy, zgodnie z jej treścią, ponieważ miał świadomość wagi inwestycji dla mieszkańców miasta Chełm. Działania wykonawcy świadczą o braku dobrej woli ze strony Budimex S.A., a celem tychże działań jest dbanie o nienarażanie na straty akcjonariuszy Budimeksu, co wynika wprost z zamieszczonego przez spółkę komunikatu. Natomiast priorytetem Miasta Chełm jest dbanie o interes mieszkańców Chełma, a nie akcjonariuszy firmy, tym bardziej, że wykonawca był zobowiązany do oszacowania ryzyka na etapie przystąpienia do przetargu.

O braku dobrej woli ze strony wykonawcy świadczy również fakt, że w dniu 22.05.2019 r. Wykonawca wystąpił do Zamawiającego o przedłożenie gwarancji zapłaty za realizację inwestycji, pomimo iż nie było obaw, że zapłata nie nastąpi. Gwarancja zapłaty została przedłożona w terminie, a miasto Chełm poniosło z tego tytułu dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Miasto Chełm dowiedziało się o odstąpieniu od umowy przez Budimex S.A. z mediów, co uważamy za działanie nieprofesjonalne, świadczące o braku dobrej woli ze strony Wykonawcy.

Ponadto oświadczamy, iż w najbliższych dniach zostaną oszacowane i naliczone kary umowne, z tytułu opóźnień w opracowaniu dokumentacji technicznej przygotowanej przez Wykonawcę.

Miasto Chełm pragnie zapewnić, że realizacja samej inwestycji, jak i jej dofinansuje nie są zagrożone. Niemniej jednak Zamawiający uzależnia swoje dalsze działania od decyzji Wykonawcy podjętej w odpowiedzi na wezwanie do natychmiastowego rozpoczęcia realizacji prac objętych umową.

Mamy nadzieję, że Wykonawca Budimex S.A jako profesjonalna firmą przystąpi do realizacji swoich zobowiązań wynikających z Umowy, a ewentualne obustronne roszczenia będą dochodzone na drodze postępowania sądowego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wypadki w czerwcu w woj. lubelskim. Ku przestrodze! (ZDJĘCIA)

BMW wspiera LGBT. Fani marki podzieleni.

Wideo

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

https://www.nowytydzien.pl/w-co-gra-budimex/

http://wgospodarce.pl/informacje/9699-gazeta-finansowa-ekspresowa-kasa-czyli-autostrady-2012

http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/widmo-plajty-w-firmie-iwitrans,41699,art,t,id,tm.html

https://warszawskagazeta.pl/kraj/item/5423-tylko-u-nas-bezkarna-mafia-autostradowa-prokuratora-apeluje-w-obronie-skazanych-za-oszukanie-przedsiebiorcow

http://www.hermes.net.pl/wiadomosci/tarnow/przedsiebiorcy-z-tarnowa-i-debicy-ciagle-czekaja-na-zaplate-za-a4/

http://inwestycje.pl/gospodarka/Najwieksza-afera-za-unijna-kase;192277;0.html

http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/pni-80-procent-zalogi-do-zwolnienia-zwiazkowcy-wystosowali-dramatyczny-apel-21016.html

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/wypowiedz.xsp?id=455

G
Gość

Jeśli zakres robót się zwieksza po podpisaniu umowy to logiczne że należy się dodatkowe wynagrodzenie. Proste? Każdy sąd to przyzna. Nawet tego Pan Prezydent nie rozumie ???

x
xxx
2019-07-12T22:23:13 02:00, Gość:

Ja się pytam gdzie jest Mazurek?

W Brukseli

W
Waldek

W przyszlym tygodniu konczymy ze szwagrem ukladanie plytek w lazienkach i w kuchni i malowanie, i od 22.07 mozemy zaczynac DK-12. Zapewniam ze jestesmy bardzo konkurencyjni jesli chodzi o ceny.

G
Gość
2019-07-12T18:29:59 02:00, Pracownik ratusza:

Prawda jest taka że pismo wpłynęło o godz. 8 rano do miasta .po co kłamać mieszkańców Panie prezydencie

2019-07-13T16:55:50 02:00, Gość:

tak? i przyniosl je rzecznik Budimex-u :) a Ty stales na schodach i patrzyles z zegarkiem w reku :) ale lipe odwalasz gosciu

Budimex ma biuro przy rampie brzeskiej to chyba nie problem jest złożyć pismo

G
Gość
2019-07-13T13:10:08 02:00, Gość:

Jeżeli rzeczywiście Budimex odebrał plac budowy po wejściu w życie zmian w przepisach, które spowodowały konieczność podniesienia standardu drogi, to teraz Budimex-owi bardziej się opłaca zacząć i skończyć budowę nawet dopłacając do interesu, niż mieć sprawę w sądzie, którą Budimex przegra na 100%. Wtedy kara dla Budimex-u znacznie przekroczy te 12 mln zł. Poza tym rzecznik Budimex-u może się zatrudnić jako opowiadacz bajek. Każda działalność gospodarcza jest zakładana w celu zarobkowym, co oznacza, że im większe wpływy na konto firmy, tym lepiej. Opowieści o treści, że jakakolwiek firma troszczy się o interes społeczny mieszkańców, są bajkotwórstwem i powinny podlegać karze, jak za oszustwo. Wiele firm ma w bardzo głębokim poważaniu interes społeczny także własnych pracowników, oszukując wielu wszędzie, gdzie tylko się da.

Wydaje mi się że budimex ma lepszych prawników niż miasto. Jakby wiedział że przegra w sądzie to by nie odestępował od umowy zatem w prasie nie wszystko musi być opisane

G
Gość
2019-07-12T18:29:59 02:00, Pracownik ratusza:

Prawda jest taka że pismo wpłynęło o godz. 8 rano do miasta .po co kłamać mieszkańców Panie prezydencie

tak? i przyniosl je rzecznik Budimex-u :) a Ty stales na schodach i patrzyles z zegarkiem w reku :) ale lipe odwalasz gosciu

G
Gość
2019-07-13T13:10:08 02:00, Gość:

Jeżeli rzeczywiście Budimex odebrał plac budowy po wejściu w życie zmian w przepisach, które spowodowały konieczność podniesienia standardu drogi, to teraz Budimex-owi bardziej się opłaca zacząć i skończyć budowę nawet dopłacając do interesu, niż mieć sprawę w sądzie, którą Budimex przegra na 100%. Wtedy kara dla Budimex-u znacznie przekroczy te 12 mln zł. Poza tym rzecznik Budimex-u może się zatrudnić jako opowiadacz bajek. Każda działalność gospodarcza jest zakładana w celu zarobkowym, co oznacza, że im większe wpływy na konto firmy, tym lepiej. Opowieści o treści, że jakakolwiek firma troszczy się o interes społeczny mieszkańców, są bajkotwórstwem i powinny podlegać karze, jak za oszustwo. Wiele firm ma w bardzo głębokim poważaniu interes społeczny także własnych pracowników, oszukując wielu wszędzie, gdzie tylko się da.

2019-07-13T15:20:36 02:00, Gość:

Witam Budimex rzeczywiście przejął plac budowy z zastrzeżeniem że rozpoczęcie prac nastąpi po przygotowaniu aneksu przez Inwestora.

a co mial ten aneks zawierac? i dlaczego w takim razie poprzednia ekipa aneksu nie robila? w kocu to za rzadow poprzedniej ekipy doszlo do zmiany decyzji

G
Gość
2019-07-13T08:39:56 02:00, Gość:

Takiś pan dobry w sprawie oświaty w MEN - wazeliniarz do potęgi to nie możesz załatwić środków na drogi ???? Dobra zmiana dla własnej kieszeni kosztem Polskich patriotów . kupczenie jest grzechem !!! Chełmianie wróćcie do kobiety Prezydent a będzie Polska z was dumna !

gsciu to wlasnie ta kobieta podpisywala umowe i widac w takim razie ze zle podpisywala skoro nie zabepieczyla srodkow,zreszta wiele rzeczy trzeba po niej poprawiac i ddokladac co raz to nowe fundusze-ot jak to po PZPR i SLD

G
Gość
2019-07-13T13:10:08 02:00, Gość:

Jeżeli rzeczywiście Budimex odebrał plac budowy po wejściu w życie zmian w przepisach, które spowodowały konieczność podniesienia standardu drogi, to teraz Budimex-owi bardziej się opłaca zacząć i skończyć budowę nawet dopłacając do interesu, niż mieć sprawę w sądzie, którą Budimex przegra na 100%. Wtedy kara dla Budimex-u znacznie przekroczy te 12 mln zł. Poza tym rzecznik Budimex-u może się zatrudnić jako opowiadacz bajek. Każda działalność gospodarcza jest zakładana w celu zarobkowym, co oznacza, że im większe wpływy na konto firmy, tym lepiej. Opowieści o treści, że jakakolwiek firma troszczy się o interes społeczny mieszkańców, są bajkotwórstwem i powinny podlegać karze, jak za oszustwo. Wiele firm ma w bardzo głębokim poważaniu interes społeczny także własnych pracowników, oszukując wielu wszędzie, gdzie tylko się da.

Witam Budimex rzeczywiście przejął plac budowy z zastrzeżeniem że rozpoczęcie prac nastąpi po przygotowaniu aneksu przez Inwestora.

G
Gość

Jeżeli rzeczywiście Budimex odebrał plac budowy po wejściu w życie zmian w przepisach, które spowodowały konieczność podniesienia standardu drogi, to teraz Budimex-owi bardziej się opłaca zacząć i skończyć budowę nawet dopłacając do interesu, niż mieć sprawę w sądzie, którą Budimex przegra na 100%. Wtedy kara dla Budimex-u znacznie przekroczy te 12 mln zł. Poza tym rzecznik Budimex-u może się zatrudnić jako opowiadacz bajek. Każda działalność gospodarcza jest zakładana w celu zarobkowym, co oznacza, że im większe wpływy na konto firmy, tym lepiej. Opowieści o treści, że jakakolwiek firma troszczy się o interes społeczny mieszkańców, są bajkotwórstwem i powinny podlegać karze, jak za oszustwo. Wiele firm ma w bardzo głębokim poważaniu interes społeczny także własnych pracowników, oszukując wielu wszędzie, gdzie tylko się da.

G
Gość

Gwiazda ,wazeliniarz z MEN i bez komentarza !!!

G
Gość

Takiś pan dobry w sprawie oświaty w MEN - wazeliniarz do potęgi to nie możesz załatwić środków na drogi ???? Dobra zmiana dla własnej kieszeni kosztem Polskich patriotów . kupczenie jest grzechem !!! Chełmianie wróćcie do kobiety Prezydent a będzie Polska z was dumna !

G
Gość

Ja się pytam gdzie jest Mazurek?

G
Gość
2019-07-12T18:29:59 02:00, Pracownik ratusza:

Prawda jest taka że pismo wpłynęło o godz. 8 rano do miasta .po co kłamać mieszkańców Panie prezydencie

prezydent był już w domu w Warszawie wiec mógł nie wiedzieć

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3