Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa dworca zamyka ul. Gazową. Czy da się jeszcze uratować drzewa przed wycinką?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Poszerza się „front robót” przy budowie dworca metropolitalnego przy ul. Dworcowej. Od poniedziałku zamknięta dla ruchu ma być ul. Gazowa. O ocalenie od wycinki rosnących w tym rejonie drzew apelują do ratusza lubelscy aktywiści. Na liście, którą przedstawili, są 22 sztuki.

Wycinki już trwają – informuje lubelski ratusz. Zmiany są jeszcze możliwe – przekonują aktywiści. Chodzi o drzewa rosnące w rejonie, gdzie powstanie przyszły dworzec metropolitalny przy ul. Dworcowej. Od poniedziałku Budimex, który wykonuje roboty, poszerzy „front prac”. W efekcie zamknięta dla ruchu zostanie ul. Gazowa. Będzie nieprzejezdna na całej długości, czyli od ronda Sportowców do ul. Dworcowej.

Zamknięcie Gazowej pociąga za sobą też zmiany w organizacji ruchu na uliczkach przy dworcu PKP. – Wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy na ul. Pocztowej, placu Dworcowym i ul. Dworcowej. Jednocześnie na tych ulicach oraz Młyńskiej prędkość zostanie ograniczona do 30 km/h – wylicza Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Oznacza to, że dojazd do dworca PKP będzie możliwy tylko jedną trasą: od strony ul. Kunickiego, a następnie ul. Pocztową (ruch jednokierunkowy w stronę pl. Dworcowego). Wyjazd przez ul. Dworcową (jednokierunkową w stronę ul. Młyńskiej) do ul. Młyńskiej, którą będzie można poruszać się w obu kierunkach.

- Z placu Dworcowego będą mogły korzystać tylko i wyłącznie taksówki, istniejący tam parking dla samochodów osobowych będzie nieczynny – mówi Góźdź.

Zmiany czekają też pasażerów komunikacji miejskiej. Inaczej pojadą pojazdy obsługujące linie: 1, 13, 24, 25, 30, 45 i 154.

Budowa dworca zakłada wycinki drzew. Przeciwko tym planom protestują fundacje i organizacje społeczne działające w Lublinie. Skierowały w tej sprawie apel do prezydenta Lublina. - Z naszej analizy wynika, że w większości wypadków konieczność wycinki drzew jest podyktowana kolizją z projektowanymi od linijki elementami zagospodarowania terenu. Tym samym drzewa nie zostały potraktowane ani jako wartość, ani jako przeszkody, a wyłącznie jako punkty na mapie, których przekreślenie oznacza wycinkę – podkreślają. I dodają: - W takim podejściu nie dostrzegamy troski o środowisko, w szczególności o liczne dojrzałe drzewa. Te drzewa to o wiele większa wartość niż planowane, nowe nasadzenia.

Aktywiści z Forum Kultury Przestrzeni, Fundacji Wolności oraz Towarzystwa dla Natury i Człowieka przedstawili listę 22 drzew przewidzianych do usunięcia, które znajdują się m.in. przy Krochmalnej, Gazowej, Pocztowej.

Ratusz zapowiada, że przeanalizuje apel. Przypomina jednocześnie, że prace już trwają.

- Etap związany z porządkowaniem zieleni na terenie inwestycji jest już zaawansowany. Stąd analizie zostaną poddane wskazane w piśmie drzewa, których nie usunięto. Dotyczy to ul. Krochmalnej – mówi Góźdź. I dodaje: - Prace związane z wycinką powinny się zakończyć do końca lutego z uwagi na rozpoczynający się od marca okres lęgowy ptaków.

- Naszym zdaniem zmiany są jeszcze możliwe. Wykazał się Pan wyrozumiałością w przypadku przebudowy Al. Racławickich, dlatego i w tej sytuacji liczymy na ponowną, wnikliwą analizę – wskazują aktywiści w liście do prezydenta Lublina.

Miasto przypomina, że w sprawie budowy dworca odbyły się konsultacje społeczne. Łącznie do usunięcia – przy pięciu zadaniach obejmujących powstanie dworca wraz z zapleczem i dróg dojazdowych - wytypowano 170 drzew. Posadzonych ma być natomiast 97.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski