Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa muzeum w Sobiborze bliska ukończenia. Plany może pokrzyżować epidemia

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Zakończyła się budowa Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Odbiory techniczne przeprowadzono na początku roku. W przygotowaniu jest ekspozycja
Zakończyła się budowa Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Odbiory techniczne przeprowadzono na początku roku. W przygotowaniu jest ekspozycja Państwowe Muzeum na Majdanku
180 tysięcy Żydów zginęło w obozie zagłady w Sobiborze (obecnie powiat włodawski). Trwa budowa muzeum, które ma upamiętnić ofiary. Rozpoczęły się prace nad realizacją wystawy stałej o historii niemieckiego obozu.

Wykonawca zakończył budowę Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Odbiory techniczne przeprowadzono na początku roku.

- Swoją bryłą obiekt wpisuje się w przestrzeń po byłym obozie zagłady. Składa się z przeszklonej sali wystawienniczej, gdzie powstaje wystawa stała oraz sali wielofunkcyjnej przeznaczonej m.in. na prowadzenie zajęć edukacyjnych. W budynku znajdują się również miejsce obsługi zwiedzających i pomieszczenia biurowe dla pracowników. Wraz z budynkiem muzealnym oddano także budynek gospodarczy - informuje Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku. Od 2012 r. Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze jest jednym z oddziałów PMM.

W nowym muzeum projektant przewidział m.in. salę ekspozycyjną o powierzchni ok. 350 mkw. i niedużą salę konferencyjną. Zabezpieczono także polanę masowych mogił. Została ona pokryta białym kamieniem i geowłókniną. Wcześniej przeprowadzono tam prace archeologiczne.

Opracowany został projekt aranżacji plastycznej ekspozycji wraz z dokumentacją wykonawczą. Scenariusz wystawy „SS-Sonderkommando Sobibor” przygotował zespół pracowników PMM: dr. Tomasz Kranz, dr. hab. Dariusz Libionka i Krzysztof Banach. Ekspozycja ukazywać będzie dzieje obozu zagłady w Sobiborze z uwzględnieniem losów poszczególnych ofiar w szerokim kontekście działania aparatu eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i Europie.

Na wystawie eksponowanych będzie 500 obiektów znalezionych podczas prac archeologicznych. Wśród nich zarówno przedmioty osobiste należące do ofiar, artefakty związane z eksterminacją, jak i elementy wyposażenia obozu oraz infrastruktury obozowej.

Realizację wystawy muzeum powierzyło firmie Group AV Sp. z o.o z Warszawy. Prace już się rozpoczęły. Ekspozycja zostanie wykonana na podstawie projektu „Kłaput Project” s.c.

- W myśl koncepcji aranżacji wystawy centralną jej część będzie stanowiła gablota, w środku której umieszczone zostaną wydobyte z ziemi muzealia. Przestrzeń ekspozycji zostanie podzielona na poszczególne działy tematyczne opisujące powstanie, funkcjonowanie i likwidację niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze - mówi pracownik muzeum.

Otwarcie pod znakiem zapytania

Prace nad nową formą upamiętnienia ofiar Sobiboru trwają od 2016 r. Prowadzi je muzeum na Majdanku wraz z Międzynarodowym Komitetem Sterującym, w którego skład wchodzą przedstawiciele: Polski, Holandii, Słowacji i Izraela. W otwarciu mieli wziąć udział goście z całego świata. Jednak pandemia stawia te plany pod znakiem zapytania.

- Otwarcie Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze planowane jest na 14 października, jednak ze względu na panującą sytuację pandemiczną trudno określić, czy ten termin zostanie zachowany. O planowanej dacie otwarcia będziemy informować - mówi Krzysztof Stanek.

Obóz w Sobiborze

Niemiecki obóz zagłady w Sobiborze funkcjonował od maja 1942 do października 1943 r. W ramach „Aktion Reinhardt” zamordowano w nim 180 tys. Żydów. Byli wśród nich mieszkańcy Lubelszczyzny, a także Żydzi z Holandii, Słowacji, Czech, Francji, Niemiec i Białorusi. 14 października 1943 r. w obozie wybuchło powstanie, w wyniku którego część więźniów zdołała zbiec. Niedługo po tym Niemcy zlikwidowali obóz, wysadzając w powietrze budynek z komorami i demontując wszystkie zabudowania.

Majdanek w obiektywie. Zwycięskie zdjęcia wybrane. Te fotogr...

ZOBACZ TEŻ: Plener fotograficzny na terenie byłego obozu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski