Budowa muzeum w Sobiborze bliska ukończenia. Plany może pokrzyżować epidemia

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Zakończyła się budowa Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Odbiory techniczne przeprowadzono na początku roku. W przygotowaniu jest ekspozycja
Zakończyła się budowa Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Odbiory techniczne przeprowadzono na początku roku. W przygotowaniu jest ekspozycja Państwowe Muzeum na Majdanku
180 tysięcy Żydów zginęło w obozie zagłady w Sobiborze (obecnie powiat włodawski). Trwa budowa muzeum, które ma upamiętnić ofiary. Rozpoczęły się prace nad realizacją wystawy stałej o historii niemieckiego obozu.

Wykonawca zakończył budowę Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Odbiory techniczne przeprowadzono na początku roku.

- Swoją bryłą obiekt wpisuje się w przestrzeń po byłym obozie zagłady. Składa się z przeszklonej sali wystawienniczej, gdzie powstaje wystawa stała oraz sali wielofunkcyjnej przeznaczonej m.in. na prowadzenie zajęć edukacyjnych. W budynku znajdują się również miejsce obsługi zwiedzających i pomieszczenia biurowe dla pracowników. Wraz z budynkiem muzealnym oddano także budynek gospodarczy - informuje Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku. Od 2012 r. Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze jest jednym z oddziałów PMM.

W nowym muzeum projektant przewidział m.in. salę ekspozycyjną o powierzchni ok. 350 mkw. i niedużą salę konferencyjną. Zabezpieczono także polanę masowych mogił. Została ona pokryta białym kamieniem i geowłókniną. Wcześniej przeprowadzono tam prace archeologiczne.

Opracowany został projekt aranżacji plastycznej ekspozycji wraz z dokumentacją wykonawczą. Scenariusz wystawy „SS-Sonderkommando Sobibor” przygotował zespół pracowników PMM: dr. Tomasz Kranz, dr. hab. Dariusz Libionka i Krzysztof Banach. Ekspozycja ukazywać będzie dzieje obozu zagłady w Sobiborze z uwzględnieniem losów poszczególnych ofiar w szerokim kontekście działania aparatu eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i Europie.

Na wystawie eksponowanych będzie 500 obiektów znalezionych podczas prac archeologicznych. Wśród nich zarówno przedmioty osobiste należące do ofiar, artefakty związane z eksterminacją, jak i elementy wyposażenia obozu oraz infrastruktury obozowej.

Realizację wystawy muzeum powierzyło firmie Group AV Sp. z o.o z Warszawy. Prace już się rozpoczęły. Ekspozycja zostanie wykonana na podstawie projektu „Kłaput Project” s.c.

- W myśl koncepcji aranżacji wystawy centralną jej część będzie stanowiła gablota, w środku której umieszczone zostaną wydobyte z ziemi muzealia. Przestrzeń ekspozycji zostanie podzielona na poszczególne działy tematyczne opisujące powstanie, funkcjonowanie i likwidację niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze - mówi pracownik muzeum.

Otwarcie pod znakiem zapytania

Prace nad nową formą upamiętnienia ofiar Sobiboru trwają od 2016 r. Prowadzi je muzeum na Majdanku wraz z Międzynarodowym Komitetem Sterującym, w którego skład wchodzą przedstawiciele: Polski, Holandii, Słowacji i Izraela. W otwarciu mieli wziąć udział goście z całego świata. Jednak pandemia stawia te plany pod znakiem zapytania.

- Otwarcie Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze planowane jest na 14 października, jednak ze względu na panującą sytuację pandemiczną trudno określić, czy ten termin zostanie zachowany. O planowanej dacie otwarcia będziemy informować - mówi Krzysztof Stanek.

Obóz w Sobiborze

Niemiecki obóz zagłady w Sobiborze funkcjonował od maja 1942 do października 1943 r. W ramach „Aktion Reinhardt” zamordowano w nim 180 tys. Żydów. Byli wśród nich mieszkańcy Lubelszczyzny, a także Żydzi z Holandii, Słowacji, Czech, Francji, Niemiec i Białorusi. 14 października 1943 r. w obozie wybuchło powstanie, w wyniku którego część więźniów zdołała zbiec. Niedługo po tym Niemcy zlikwidowali obóz, wysadzając w powietrze budynek z komorami i demontując wszystkie zabudowania.

Majdanek w obiektywie. Zwycięskie zdjęcia wybrane. Te fotogr...

ZOBACZ TEŻ: Plener fotograficzny na terenie byłego obozu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie